Ekonomi

Dolar 9 Liraya Düşebilir! İslam Memiş Açıkladı!

Son dönemde kur fiyatlarında önlenemez bir artış yaşanmış, dolar kuru 18 liraya kadar yükselirken, euro ise 20 liraya kadar yükseldi. Türk lirasının yaşadığı değer kaybı sonrası hükümet yetkilileri harekete geçerek önlem paketi oluşturdu.

Oluşturulan ekonomik önlem paketiyle birlikte Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazanırken, dolar ve euro fiyatları hızla düşüşe geçti. 18 lira seviyesindeki dolar 12 lira seviyelerine kadar gerilerken, 20 liraya kadar yükselen euro ise 14 lira seviyelerine düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı ekonomik önlem paketi sonrasında piyasada oluşan güven ortamı Türk lirasında değer artışına, dolar ve euroda ise iç piyasada değer kaybına sebep oldu.

Ekonomik önlem paketleri arasında en fazla göze çarpan karar ise mevduat hesaplarındaki kur fiyatlarında oluşacak açığın devlet tarafından karşılanacağı oldu. Konuya ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası detayları aktardı.

DÖVİZE ENDEKSLİ TL MEVDUATI DESTEĞİ

Dün gece yarısında Merkez Bankası önlem paketi içerisinde yer alan dövize endeksli TL mevduatı desteğine ilişkin detayları aktardı. Yapılan açıklamada, ilgili kararın asıl amacının bankada yer alan Türk lirasının katılım vadeli mevduat fonu payının arttırılması olduğu belirtildi.

Dövize endeksli TL mevduat desteğinden kimler faydalanabilir, sorusuna yanıt veren Merkez Bankası, destekten euro, dolar, sterlin gibi dövize endeksli hesap sahibi kişilerin veya kur cinsinden katılım fonuna sahip, yurt içerisinde yerleşik gerçek kişilerin; sahip oldukları hesapları vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabına dönüştürdükleri taktirde faydalanabileceklerini kaydetti.

Dönüştürülen hesapların 3,6 veya 12 ay olarak farklı kategorilere göre paketlerde sunulacağını belirten Merkez Bankası, hesaplarını TL mevduat hesabına dönüştüren kişilerin, vade sonunda kur fiyatlarına bakılarak hesaplanacak tutarın, anaparadan fazla olması durumunda aradaki farkın devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

‘GERÇEK FİYATLARIN OLUŞACAĞI NOKTAYA GİDİYORUZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önlem paketlerine ilişkin detayları aktardı. Nebati, yaşanan dalgalanmalı piyasanın yakın zamanda dengeleneceğini ve fiyatların gerçek halini alacağını söyledi. Ülkede bazı kişilerin kaos yaratarak iktidara gelmeye çalıştığını belirten Nebati, yakın zamanda piyasanın kaostan çıkarak düzeleceğini aktardı. Doların 18 lira seviyelerine çıkmasının makroekonomik göstergelerde bir karşılığı olmadığına değinen Nebati, kur fiyatlarını kastederek gerçek fiyatların oluşacağı bir döneme girileceğini belirtti.

image 6
Dolar ne kadar?

DOLAR NE KADAR?

Dolar ne kadar oldu? kurdaki oynaklık sebebiyle aşağıda ki tablodan son dakika dolar takibini yapabilirsiniz.

22 Aralık 2021, saat 21.24 itibarıyla:

  • Dolar kuru 12 lira 45 kuruş,
  • Euro 14 lira 12 kuruş,
  • İngiliz Sterlini 16 lira 58 kuruş,
altın

İlginizi Çekebilir: 1 dolar ne kadar?

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Ekonomist Tunç Şatıroğlu piyasalardaki hareketlenmeyi değerlendirdi. Hükümet tarafından açıklanan yeni önlemlerin talep görmesi halinde dolara olan talebin büyük ölçüde azalacağına değinen Şatıroğlu, alınan önlemlerin uzun vadedeki etkisinin şimdiden tahmin edilemeyeceğini, ancak kısa vadede olumlu bir yansıması olduğu için doğru bir planlamanın yapıldığını söyledi.

Önlemlerin alınmaması durumunda dolardaki önlemez artışın sürdürülebileceğinin altını çizen Şatıroğlu, kararların açıklanmaması durumunda yıl sonunda dolar kurunun 25 lira seviyelerinin üzerine tırmanabileceğini aktardı.

9 LİRA SEVİYELERİNE GERİLEYEBİLİR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise kur fiyatlarındaki hareketlenmeyi beklediğini, doların 18 lira ile 19 lira seviyelerine ulaştıktan sonra bir kırılma yaşayacağını birkaç ay öncesinden belirttiğini hatırlattı.

Memiş, dolar kuru için 12 lira 50 kuruş seviyesinin destek noktası olduğunu, doların aşağı yönlü hareketinin devam etmesi ve destek noktasını kırması durumunda doların hızla düşmeye başlayabileceğini, 9 lira seviyelerine dahi gerileyebileceğini söyledi. Memiş, destek noktasında kırılma yaşanması için günün 12 lira 50 kuruş ile tamamlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Memiş, dolarla birlikte altın piyasasını da değerlendirdi. Altın içinde 1000 lira seviyelerinden sonra kırılma beklendiğine vurgu yapan Memiş, beklenen kırılmanın gerçekleşerek altın fiyatlarının, kur fiyatlarına benzer şekilde düşüş yaşadığına değindi. Altın fiyatları 1000 lira seviyelerinin üzerine tırmandıktan kısa süre sonra 700 lira seviyelerine gerilemişti. Memiş, düşüşün devam ederek 600 lira ile 625 lira arasında bir seviyeye kadar düşebileceğini söyledi.

DOLARIN DÜŞÜŞÜ BİRÇOK SEKTÖRÜ ETKİLEDİ

Öte yandan 20 Aralık 2021 tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlem kararlarıyla birlikte kur fiyatlarında yaşanan düşüş birçok sektörü etkiledi. Özellikle teknoloji ve otomobil markalarının birçoğunda fiyat listeleri güncellemeye alındı. Dacia, Fiat gibi birçok büyük marka resmi internet sayfaları üzerinden araç fiyatlarını kaldırarak, ‘Fiyatlar güncellenmektedir’ ibaresine yer verdi.

Dolar kurundaki düşüşün devam etmesi durumunda sıfır otomobillerde fiyat düşüşlerinin yaşanacağı ve sıfır otomobillerle birlikte ikinci el araç piyasasında da fiyat düşüşü görüleceği belirtildi. Son bir buçuk aylık süreçte 40 bin liraya dek zam gören otomobillerin, yaşanacak fiyat değişiklikleriyle birlikte aynı oranda azalacağı belirtildi. Araç piyasasındaki alış ve satış işlemleri ciddi oranda azalırken, otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir süreliğine piyasayı takip etme kararı aldı. Uzmanlar, kur fiyatlarındaki düşüşün sürebileceğini ve yakın zamanda gerçek fiyatların piyasada yer alabileceğini belirtiyor.

Otomobil fiyatlarına benzer şekilde akaryakıt fiyatlarında da düşüş bekleniyor. Alınan önlem paketleriyle birlikte dün gece yarısı beklenen akaryakıt zammının ertelendiği duyuruldu. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş ise yakın zamanda akaryakıt fiyatlarında ciddi oranda düşüşler görülebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.