Ekonomi

Dolar kuru için korkutucu tahmin: 20 liraya yükselecek!

Dolar kuru geçtiğimiz yıl rekor bir artışla 19 lira seviyelerine kadar tırmandı. Dolar kurunun, Türk lirası karşısındaki hızlı değer kazancı hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Dolar kurundaki yükselişi durdurmak isteyen hükümet yetkilileri ekonomi alanında yeni düzenlemeler getirdi. Düzenlemelerin sonucunda ise Türk lirası yüzde 35 değer kazanarak, dolar kurunun 13 lira seviyelerine kadar gerilemesini sağladı.

Uzun süre dalgalanma yaşanan piyasa iki aydır sabit ve dengeli bir şekilde ilerliyor. Dolar kurunun güncel değeri 13 lira 50 kuruş ile 13 lira 75 kuruş arasında değişim gösteriyor. Piyasa uzmanları ise doların hangi yönde ilerleyeceğini merak eden yatırımcılar için tahminlerini açıkladı. Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuru hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dolar kurunun 20 lira seviyelerine kadar tırmanacağını aktaran Zelyut, yatırımcılar için tavsiyelerde bulundu.

‘Enflasyon Artarken, Kimse Dolarını Bozdurmaz’

Zelyut, Youtube platformu üzerinde bir canlı yayına katıldı. Canlı yayında gelen sorular üzerine dolar kuru hakkında açıklamalarda bulunan Zelyut, hükümet yetkililerin getirdikleri önlemlerin geçici olduğunu ve olumlu sonuçlarının da kısa sürdüğünü dile getirdi. Yabancı yatırımcıların güveninin kaybedildiğine değinen Zelyut, kur korumalı mevduat kararlarının da etki etmeyeceğini açıkladı. Hükümet yetkililerinin dolar kurlarının, Türk lirasına çevrilmesine yönelik açıklamalarını da değerlendiren ünlü ekonomist, “Enflasyonun artış gösterdiği bir yerde kimse dolarını bozdurmaz.” dedi.

‘Bir Yıl İçerisinde 20 Liraya Yükselebilir’

Zelyut, dolar kurunun Türk lirası karşısında değer kazanacağını dile getirdi. Söylemlerinin bir tahminden ibaret olduğunu aktaran Zelyut, “TÜİK’in ifade ettiği yüzde 50’lik enflasyonun doğru olduğunu kabullenirsek, dolar kurunun da 13 lira 50 kuruş olarak piyasalarda işlem gördüğünü biliyorsak, enflasyon oranında yaşanabilecek bir değer kaybında doların 20 lira seviyelerine kadar tırmanabileceğini söyleyebiliriz.” dedi. Yaşanabilecek olası değer kaybının tarihi hakkında da bilgi veren Zelyut, olası senaryonun bir yıl içerisinde gerçekleşebileceğini vurguladı.

Dolar sert düşüş yaşadı! Dolar yeniden yükselir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.