Ekonomi

Döviz kurundaki sert düşüş öncesi alışveriş yapanlar parasını geri alabilecek!

Dolar kurunun 18 lira seviyelerine kadar yükselmesiyle birlikte birçok üründe önlenemez fiyat artışları yaşandı. Etiket fiyatlarına defalarca kez zam yapılırken, alım gücü düşen vatandaşlar zor durumda kaldı. Teknolojiden, tekstile, gıdadan, otomobile birçok sektörde fiyat artışları yaşanırken, kur fiyatlarındaki sert düşüşle birlikte yapılan zamlar geri alındı.

Türk lirasının birkaç gün içerisinde yüzde 35 oranında değer kazanmasıyla birlikte dolar kuru 11 lira seviyelerine kadar geriledi. Dolar kurunun gerilemesiyle birlikte de birçok sektörde yapılan zamlar geri alındı. Başta otomotiv sektörü olmak üzere fiyatlarda ciddi oranda düşüş yaşanırken, döviz kurunun hızla yükseldiği dönemde alışveriş yapanlar mağdur durumda kaldı.

Konuyla ilgili olarak Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu mağdur durumdaki vatandaşlara müjdeyi verdi. Yapılan açıklamada döviz kurunda yaşanan sert düşüşten kısa süre önce yüksek fiyattan ürün alarak mağdur olan vatandaşların paraları iade edilecek.

SERT DÜŞÜŞ YAŞANAN ÜRÜNLERDE PARA İADESİ

Aydın yaptığı açıklamada kur fiyatlarının hızla yükseldiği dönemde alışveriş yapan vatandaşların, kısa süre sonra etiket fiyatlarında ciddi bir oynama olduğunu fark etmesi durumunda hukuki olarak haklarını arayabileceğini belirtti. Özellikle kur fiyatlarının 18 liradan, 11 lira seviyelerine kadar gerilemesiyle birlikte beyaz eşya sektöründe ciddi oranda fiyat düşüşleri yaşandığının gözden kaçmadığına değinen Aydın, kur fiyatlarında yaşanan sert düşüş öncesi alışveriş yapan vatandaşların aldıkları ürünlerde yüksek oranda fiyat düşüş yaşanması halinde paralarını iade alabileceklerini vurguladı.

Aydın verdiği örnekte ise kur fiyatlarının yükseldiği dönem içerisinde 10-11 bin liraya bir beyaz eşya alan vatandaşın, kur fiyatlarının günler içerisinde yaşadığı sert düşüşle birlikte aldığı ürünün etiket fiyatını 5-6 bin lira aralığında görebileceğini; böylesi bir durumda ise konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıyarak kur fiyatlarında yaşanan dalgalanmadan ötürü mağdur durumda olduğundan parasını iade olarak alabileceğini aktardı.

Para iadeleri için belirli şartların olduğunu belirten Aydın, kur fiyatlarındaki dalgalanmanın farkında olduklarını ve bu durumda alınan ürünün iki hafta içerisinde yaşayacağı sert düşüşlerde vatandaşların mağdur durumda kalabileceğini açıkladı. Aydın, mağdur durumda olan vatandaşların aldıkları ürüne dair faturalarıyla birlikte konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşımaları halinde para iadesi alabileceklerinin altını çizdi.

‘HAKKIMI ARAYACAĞIM’

Aydın tarafından yapılan açıklama sonrası vatandaşlar haklarını arayacaklarını aktardı. Aydın’ın verdiği örneğe benzer şekilde mağdur olduğunu aktaran vatandaşlar ürün fiyatlarının kısa süre içerisinde hızla yükselip, aynı hızla düşebildiğinden şikayetçi.

Hakkını arayacağını aktaran mağdur durumdaki vatandaşlardan Melek Sevimpekin, havaların soğumasıyla birlikte mont ihtiyacı duyduğundan ötürü bir mont satın aldığını; aldığı montun bir hafta içerisinde etiket fiyatında 200 liralık fiyat indirim yaşandığını ve mağdur durumda olduğunu aktardı. Sevimpekin, konuyu Aydın’ın ifade ettiği şekilde Tüketici Hakem Heyet’ne taşıyacağını aktardı.

Aynı şekilde Sibel Yeşim’de mağdur durumdaki vatandaşlardan birisi. Yeşim yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz haftalarda bir kahve makinesi almak istedim. Kahve makinesini aldıktan birkaç hafta sonra ürünün etiket fiyatında 300 liralık indirim uygulandığını gördüm. Şoka uğradım! Uğradığım şokla birlikte hemen araştırmalara başladım. Hakkımı arayabileceğimi ve iki hafta içerisinde başvuruda bulunarak paramı iade alabileceğimi öğrendim.” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞ PANİKLEDİ

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Aydın, kur fiyatlarının henüz stabil bir hale gelmediğinin altını çizdi. Kur fiyatlarının yükseldiği dönemde vatandaşın eksik olduğunu düşündüğü ürünleri daha da zamlanacak düşüncesiyle sipariş ettiğini aktaran Aydın, bu durumda vatandaşın mağdur durumda kaldığını ve hakkını arayabileceğini belirtti.

Gıdadan, teknolojiye her alanda fiyat artışı yaşandığının altını çizen Aydın, yapılan araştırmalarda kur fiyatlarının yükseldiği dönemde 19 bin liralara kadar tırmanan bir teknolojik ürünün, döviz kurunda yaşanan sert düşüşle birlikte 11 liralara kadar gerilediğini, aynı ürünü alan vatandaşın kısa süre içerisinde 8 bin liralık zararı olduğunu ve uğradığı zararı Tüketici Hakem Heyeti’ne faturasıyla birlikte ispatladığı durumda ise parasının iade edileceğini belirtti.

Aydın, zarara uğrayan vatandaşların ürünleri iade edebileceğini belirtti. Normal şartlarda ürünün kullanılması halinde iade hakkının ortadan kalktığını belirten Aydın, vatandaşların yaşadığı mağduriyet sebebiyle böyle bir haklarının olduğunu ve yaşadıkları zararı iade ile telafi edebileceklerini aktardı. Aydın, iade süreciyle ilgili de detay verdi. Mağdur durumdaki vatandaşların mağduriyetlerini ürünün faturalarıyla birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları halinde ispat edebileceklerini ancak başvurunun geçerli olabilmesi için vatandaşların 14 günlük süre içerisinde zarara uğramaları gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.