Bilgi

Kahramanmaraş’ta bulunan Dünyanın en saçma binası yıkılıyor mu?

Dünyanın en saçma binaları listesinin başında yer alan Kahramanmaraş’taki 19 katlı yapının yıkımına başlanıyor. Üç ayrı etapta yıkılması planlanan binanın ilk etabında içerisinde bulunan demir profiller sökülecek. Bina yıkımına yönelik sürdürülen çalışmalara katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yıkım çalışmaların sonucunda belediyeye 6 milyon liranın üzerinde bir kazancın yansıyacağını duyurdu.

Dünyanın En Saçma Binası Olarak Biliniyor

Google’da Dünyanın en saçma binasıolarak tanımlanan Kahramanmaraş’taki yapının inşasına 1995 yılında Kahramanmaraş’ın Trabzon Caddesi’nde başlandı. Kahramanmaraş İl Özel İdare’si tarafından kullanılan yapı yıllarca Kahramanmaraşlılar’ın buluşma noktası olarak belirlendi. Binanın tasarımında kullanılan renkler ve yapısı şehrin simgesi haline gelirken, bina bölge halkı tarafından ‘Sarı bina’ olarak tanımlanıyor.

batch kahramanmaras dunyanin en sacma binasi yikiliyor
Dünyanın en saçma binası yıkılıyor mu?

4 Ay İçerisinde Yıkılacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihaleyi 6 milyon 600 bin liralık teklif ile kazanan firma binanın yıkımını 4 aylık süre içerisinde tamamlayacak. Yıkımın sonucunda belediyenin kasasına 6 milyon 600 bin lira girecek. Ancak yıkım sırasında binada yer alan tüm demir, çelik malzemeleri başta olmak üzere değerli eşyalar aracı firmanın olacak.

Yıkım Kararı 2019’da Alındı

Bina için yıkım kararı 2019’da alındı. Ancak ihale için verilen tekliflerin değerlendirilme süreci 3 yıl sürdü. İhaleyi kazanan firma Ocak ayında başladığı yıkım çalışmalarını Mayıs ayında bitirmeyi planlıyor. Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, bina için ilk olarak restore çalışmalarının planlandığını aktardı. Ancak maliyeti sebebiyle projeden vazgeçilerek yıkım kararı alındığını ve bu sayede de belediyenin kazanç sağlayacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.