Teknoloji Haberleri

E Devlet Şifre Değiştirme

Kamu hizmetlerine ait birçok işlemi artık e- devlet üzerinden gerçekleştirmek mümkün oluyor. Bunun için en yakın PTT şubesine gidilerek şifre almak yeterlidir. Ardından kullanıcı bilgisi kapsamında TC kimlik bilgisi ya da bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgilerle giriş yapılabiliyor.

Kalıcı bir e devlet şifresi belirledikten sonra herhangi bir sebep olmadıkça aynı şifre ile birkaç adımda giriş yapılabilir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı e devlet şifresini değiştirme gerekiyorsa PTT’ye gitmeden şifre değiştirilmesi de mümkündür.

E Devlet Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E devlet şifresi platform üzerinden istenildiği zaman değiştirilebiliyor. Bunun için mevcut şifre ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan menü üzerinden e devlet şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir. Hesap ayarları kısmında bulunan şifre ve güvenlik ayarları bulunan alana tıkladıktan sonra şifre değişimi için birden çok alternatif sunulacaktır.

Yönlendirme sonrasında kullanıcıların karşısına üç farklı yol çıkıyor. Birincisi Ptt şubesini ziyaret ederek yeni şifre talebinde bulunmak, ikincisi ise sistemde kayıtlı e posta adresine gelecek e devlet şifre değiştirme kodudur. En son ve pratik yöntem ise cep telefonuna gelecek olan şifre değiştirme kodunu girerek değiştirmektir. Yeni şifre talebinde bulunmak için kullanıcılar istedikleri yolu seçerek kolaylıkla e devlet şifrelerini yenileyebilir.

e devlet sifre sifirlama degistirme 2021
E Devlet Şifre Değiştirme

E Devlet Telefonla Şifre Değiştirme

Arama motorları üzerinden turkiye.gov.tr adresi e devlet kapısı olarak adlandırılmakta ve vatandaşlar tüm kamusal işlemlerini kolaylıkla buradan yaparak takibini gerçekleştiriyor. Mobil uygulaması da kullanıcıların hizmetinde olan e devlet, şifre değiştirme gibi kişiye özel ayarlarında yapılmasına olanak sağlıyor.

Telefon ile evden e devlet şifresi değiştirme için kullanıcılar e imza, internet bankacılığı ya da TC kimlik numarası ile giriş yapmayı sağlayan seçeneklerden biri seçilmelidir. Ardından farklı bir şifre ile e devlet uygulamasını daha güvenli bir şekilde kullanmak için değişim yapılabilir. Cep telefonu ile şifreyi yenilemek için ilgili alana telefon numarası girilmeli ve mesaj ile iletilen şifre değiştirme kodu istenen bölüme girilerek e devlet şifre değiştirmetamamlanabilir.

E Devlet Şifresi Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Resmi kurumlardaki birçok işlemi tek bir adresten gerçekleştirmeyi sağlayan e devlet kapısı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlerini kolaylaştırıyor. Son derece kullanışlı olan bu platformlu güvenli bir şekilde kullanmak için şifre belirlerken ya da değiştirmek istenirken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Kişiye özel olarak PTT şubelerinden alınabilen e devlet şifresini güvenilir ve ulaşılmaz bir şekilde değiştirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor;

  • Şifre oluştururken doğum tarihi olmamalı,
  • Yaşanılan şehir ismi koyulmamalı,
  • İsim ve soy isim şifrede yer almamalı,
  • Ardışık sayılar kullanılmamalı,
  • Cep telefonu bilgisi olmamalı,
  • Şifrenin zorluk derecesini artırmak amacıyla şifre içerisinde büyük ve küçük harf kullanmaya dikkat edilmelidir.
e devlet sifre sifirlama islemleri 2022
e devlet şifre değiştirme 4

E Devlet Şifresi Unutulursa Yenisi Nasıl Alınır?

Zaman zaman e devlet şifresi kullanıcılar tarafından unutulabiliyor. Bunun için her seferinde e devlet şifresi almak için PTT  ‘ ye gitme zorunluluğu artık bulunmuyor. Sistemde kayıtlı olan cep telefonu ve e posta adresinin bilinmesi halinde yeni bir şifre talebinde bulunmak çok kolaydır.

Yapılması gereken e devlet internet sitesini ziyaret ederken giriş yapılması istenen kullanıcı bilgilerinin yer aldığı kısmın altındaki şifremi unuttum yazısına tıklamak olacaktır. Sistem yönlendirmesi ile karşınıza çıkan cep telefonu, e posta ya da internet bankacılığı kanallarından birine istenen yeni şifre ile e devlet şifre değiştirme kolaylıkla yapılabilir. Bir kere giriş yapılmasının ardından aynı cihaz üzerinden her defasında şifrenin girilmesi istenmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.