Bilgi

Ehliyet sahipleri dikkat! Bunu yapmayanlara ceza kesilecek!

Sürücü ehliyetine sahip olan vatandaşlar için çok önemli bir duyuru yayımlandı. Yapılan duyuruya göre sürücü ehliyetlerini 31 Aralık 2022 tarihine dek yenilemeyenlere büyük miktarlarda ceza kesilecek. Ceza kesilmemesi için kalan 11 aylık süreçte ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

Hangi Gruptaki Sürücü Belgelerine Ceza Kesilecek?

İçişleri Bakanlığı 2016 yılında sürücü belgelerinin yenilendiğini duyurdu. Yenilenen sürücü ehliyetleriyle birlikte 1 Ocak 2016’dan sonra ehliyet sahibi olanların sürücü belgelerini 10 yıllık süreç boyunca yenilemelerine gerek kalmayacak. Ancak 1 Ocak 2016 tarihinden önce sürücü belgesi sahibi olanların 31 Aralık 2022 tarihine kadar sürücü belgelerini yenilemeleri gerekiyor. Eski sürücü belgelerini yenilemeyenlere 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren ceza kesilecek.

Sürücü Belgesi Nasıl Yenilenir?

1 Ocak 2016 tarihinden önce sürücü belgesi alanların belgelerini yenilemeleri gerekiyor. Bu kapsamda ehliyetlerini yenilemek isteyenler öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almalılar. Kurumun resmi internet sayfasından veya telefon ile randevu alınabiliyor. Telefon ile randevu almak isteyenler 199 numaralı hat üzerinden diledikleri tarih için başvuru oluşturabilir.

Hangi Belgeler Gerekir?

Sürücü belgesi yenilemek için randevu alındıktan sonra randevu tarihinde kuruma giderken şu belgelerin tam olarak temsilcilere verilmesi gerekiyor:

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporu,
  • Biyometrik fotoğraf (En az 2 adet),
  • Kan grubu kartı,
  • Adli Sicil Belgesi,

ALO 199 numaralı hat üzerinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sayfası zerinden alınacak randevunun tarihinde kuruma giderken götürülmesi gereken belgelerin tam olması gerekiyor.

2022 ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.