Bilgi

Ehliyeti olanlar dikkat flaş karar: 15 TL ödenecek !

Sürücü belgeleriyle ilgili önemli bir duyuru yayımlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar gereğince 1 Ocak 2017 tarihinden önce ehliyet sahibi olanların sürücü belgelerini yenilemeleri gerektiği bildirildi. Karar sürücü belgesi çipli olmayanlar için geçerli olacak. Yeni sürücü belgelerine geçiş için son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirtildi. İlgili tarihe kadar ehliyetini yenilemeyen sürücülere ceza verilecek.

2 Milyon Kişi Ehliyetini Nüfus Cüzdanına Yükledi

Bakanlığın yayımladığı verilere göre Türkiye’de sürücü belgesi sahibi 32 milyon vatandaş bulunuyor. 32 milyon vatandaşın, 18 milyon kadarı ise yeni tip sürücü belgelerini aldı. Geride kalan vatandaşlar içinse sürücü belgelerini almaları için 31 Aralık 2022 tarihine kadar süre tanındı. İçişleri Bakanlığı 21 Eylül 2020’de uygulamaya aldığı model ile sürücü belgelerinin nüfus cüzdanlarına eklenmesini mümkün kıldı. Yeni model içinse şimdiye dek 2 milyon 545 kişi başvuruda bulunarak sürücü belgelerinin, nüfus cüzdanlarında tanımlanmasına olanak sağladı.

Ehliyetini Kaybedenler Ne Yapmalı?

Sürücü belgesini kaybeden veya sürücü belgesi bir başkası tarafından çalınan kişilerse konuyu vakit kaybeden trafik tescil şubesine bildirmeliler. Trafik tescil şubesi verilen kayıp ve çalıntı beyanlarına yönelikse sisteme zayi işlem kaydı oluşturuyor. Bu sayede ödenecek cezai işlemler ortadan kaldırılıyor.

Harç Ücretleri Ne Kadar?

Ayrıca sürücü belgelerinin geçerlilik tarihi de sınıfına göre farklılık gösteriyor. E sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler her 5 yılda bir sürücü belgelerini yenilemeliler. Diğer ehliyet sınıflarına sahip kişiler içinse bu süre 10 yıl olarak belirtiliyor. Eski model sürücü belgelerinin yenilenmesi için 15 liralık ücret talep edilirken, yeni model çipli sürücü belgeleri için yenileme işlemlerinde 345 liralık ücret isteniyor.

Sürücü belgesini yeni alacak sürücü adayları içinse sürücü belgeleri için talep edilen tutarlar şu şekilde:

  • A, F veya engelli A sürücü belgeleri için 715 lira,
  • B veya engelli B sürücü belgeleri için 1431 lira,
  • C veya E sürücü belgeleri için 2208 lira,

2022 ehliyet harç ücretleri ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.