Ekonomi

Ekmek 5-6 lira olacak’ iddiası! Büyük zam!

2022 yılına girilmesiyle birlikte her alanda zam haberleri gelmeye devam ediyor. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası tarafından oluşturulan duyuruda, Tarım Bakanlığı ve bazı ilçe belediyelerinde ruhsatsız fırınlara göz yumulduğu ve bu konuda fırıncıların tepkili olduğu belirtildi. Özellikle İstanbul’da fırınlardaki dengesizliğe değinen sendika, İstanbul’un iki yakası arasında fiyat farklılıkları  ve dengesiz olduğuna değindi.

Aralık ayında 3 liraya kadar tırmanan ekmeğe, yapılan zamdan kısa bir süre geçmesine rağmen yeniden zam uygulandı. Şişli, Sarıyer ve Beşiktaş gibi ilçelerde ekmeğin gramaj fiyatı 3 lira 50 kuruşa kadar yükseldi. Anadolu yakasında ise Kadıköy ve Maltepe gibi ilçelerde ekmeğin gramaj fiyatı 4 liraya kadar tırmandı.

İstanbul’daki Fiyatlarda Dengesizlik Bulunuyor

Ekmek fiyatlarındaki dengesizliğin sebebi ise fırıncıların kural tanımazlığı olarak belirtiliyor. Ekmeğe yapılacak zamlar ticaret odaları tarafından belirleniyor. İstanbul’daki ekmeğin güncel fiyatı 2 lira 50 kuruşken, birçok ilçede 3 lira 50 kuruşa kadar yükselen ekmek fiyatları vatandaşlar tarafından tepki topladı. Fırıncıların kural tanımazlığı sebebiyle İstanbul’daki ekmek fiyatlarında ciddi oranda dengesizlik oluştu.

‘5-6 Lira Olacak İddiası’

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Fırıncıların kural tanımazlığının altını çizen Kolivar, bir önlem alınmaması durumunda İstanbul’daki ekmek fiyatlarının 5 lira ile 6 lira bandına kadar çıkabileceğine değindi. İstanbul genelinde 1500 ruhsatsız fırın bulunduğunu kaydeden Kolivar, kaçak olmalarına karşın elektrik, su ve doğalgaz faturalarının her ay düzenli olarak yatırıldığı bu işletmelere devletin acil olarak bir çözüm bulması gerektiğini, aksi halde adaletsizlik sebebiyle fırıncıların hakkının yeneceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.