Ekonomi

Yeni yıla zamla girildi! Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta zammı geldi?

2021 yılında Türkiye’nin yaşadığı en ciddi sıkıntı ekonomi alanına yönelik oldu. Birçok sektörde ürün fiyatlarına yapılan yüksek zamlar hayat pahalılığını ciddi oranda arttırdı. Türk lirasının değer kaybıyla birlikte vatandaşın alım gücü de düştü. Bununla birlikte elektrik ve doğalgaz faturalarına da ciddi oranda zamlar uygulandı.

2021 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıların yeni yılda sona ermesi temenni edilirken, yeni yılın ilk gününde elektrik ve doğalgaz faturalarına zam yapılacağı haberi gündemdeki yerini aldı. Resmi Gazete’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ait yeni kararlar yayımlandı. Yayımlanan kararlarla birlikte elektrik ve doğalgaz kullanımlarına yönelik maliyet arttırıldı.

YÜZDE 130 ORANINDA ZAM

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre elektrik kullanımına ciddi oranda zam yapıldı. Yapılan zammın oranı yüzde 130’u buluyor. Ancak geçtiğimiz aylarda Enerji Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda kademeli tarifeye geçildiği açıklanmıştı. Açıklanan tarifeye göre Enerji Bakanlığı tarafından belirtilen 150 kWh sınırının altında kullanım gerçekleştiren vatandaşların faturalarında kullanım başına daha az bir ücret talep edilecek.

Bakanlık tarafından aktarılan bilgiler şu şekilde:

  • Aylık enerji kullanımı 150 kWh veya altında olan vatandaşların faturalarına her kWh için 1 lira 37 kuruş maliyet yansıtılacak,
  • Aylık enerji kullanımı 150 kWh üzerinde olan vatandaşların faturalarına her kWh için 2 lira 6 kuruş maliyet yansıtılacak,

Ancak kademeli tarifeye karşın yeni yılda vatandaşların faturalarındaki maliyet yansıtılacak. Uygun fiyatlı tarifeden faydalanacak olan vatandaşların dahi faturalarındaki her kWh için maliyet 46 kuruş artacak. Sınırın üzerinde kullanım gerçekleştiren vatandaşlar içinse bu tutar her kWh için 1 lira 69 kuruş olarak artış gösterecek.

benzin elektrik zam geldi 2022
Elektrik zam

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

DOĞALGAZA YÜZDE 50’YE VARAN ZAM

Resmi Gazete’de yer alan bir diğer karar ise BOTAŞ’a ait. Kurum tarafından alınan karar gereği meskenlerde kullanılacak doğalgaza yüzde 25’lik zam getirilecek. Bu oran enerji kullanımında yer alacak gaz için yüzde 15 olurken, diğer gaz kullanımlarında yüzde 50 olarak uygulanacak.

AKARYAKITA DA ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan duyuruda bu gece itibarıyla geçerli olacak şekilde akaryakıt fiyatlarına zam yapılacak. Yapılacak olan zam pompa fiyatlarına da yansıtılacak. Benzinin litre fiyatında 61 kuruş, motorinin litre fiyatında 1 lira 29 kuruş, otogazın litre fiyatında ise 78 kuruş artış yaşanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.