EkonomiBilgi

Elektrik faturalarına zam gelecek mi? Faturalara zam gelecek iddiası! en az yüzde 20 artış yaşanacak

2022 yılına girilmesiyle birlikte elektrik faturalarına yüzde 130’a varan zamlar yapılmış, faturalardaki maliyetler vatandaşlara ciddi oranda yük olarak yansıtılmıştı. Vatandaşların yakınmasıyla birlikte faturaların birim maliyetleri azaltıldı. Ancak birim fiyatların düşürülmesi dahi faturalara yapılan zamların vatandaşlara verdiği yükü hafifletmedi.

Piyasa uzmanları tarafından yapılan yorumlara göre elektrik faturalarına yeni bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Güncel durumda kilovatsaat birim fiyatı 1,75 TL’yi geçti. Faturalara yansıtılan başta vergi olmak üzere diğer giderlerin bütünüyle birim fiyat 2 liranın üzerine tırmandı. Uzmanlar, Nisan ayı itibarıyla elektrik faturalarındaki birim maliyetin yüzde 20 zamlanabileceğini belirtiyor.

Elektrik Faturalarına Zam Yapılacak

Ortaya atılan iddialar karşısında tedirgin olan vatandaşlar elektrik faturalarına zam mı geliyor sorusuna yanıt aramaya başladı. Yapılması planlanan zammın yerleşim alanlarına değil de; ticarethane, sanayi ve tarım alanlarına yansıtılması durumunda en az yüzde 40 oranında bir zammın gündeme taşınabileceği belirtiliyor.

Kaçınılmaz zammın ertelenmesi durumunda ise Temmuz ayı itibarıyla faturalarda yığılma oluşabileceği ve bu kez yüzde 70’e varan oranların konuşulabileceği aktarıldı. EPDK, faturalara yansıtılacak maliyetleri 2 ay erteleme hakkına sahip. Ancak bu hakkın kullanılması durumunda faturalardaki maliyetler biranda artış gösterebilir.

Dağıtım Bedeline Zam Yapılmayacak

Elektrik dağıtım bedeline de zam yapılıp, yapılmayacağı merak ediliyor. Elektrik faturalarındaki birim maliyet fiyatına yüzde 20 oranında zam yapılması beklenirken, dağıtım bedelinde bir artış yaşanmayacağı tahmin ediliyor.

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.