Ekonomi

Elektrik faturası 116 liranın üstünde olanlar dikkat: Yüzde 30’a varan indirimden yararlanabilirsiniz

Elektrik faturası maliyetleri 2022 yılına girilmesiyle birlikte uçuşa geçti. Maliyetlerin yükselmesi faturalara doğrudan yansıdı. Vatandaşların yakındığı konuların başında gelen elektrik faturalarıyla ilgili önemli bir ayrıntı bulunuyor. Elektrik faturası 116 lira ve üzerinde olan vatandaşlar dağıtıcı firmayı değiştirerek indirim fırsatlarından yararlanabiliyor.

Elektrikte Kesinti Yaşanmayacak

Elektrik faturasının yüksek gelmesinden şikayetçi olan vatandaşlar elektrik dağıtım firmasını değiştirebilecek. Elektrik dağıtım firmalarının sundukları fiyat listelerini inceleyecek vatandaşlar diledikleri firmadan elektrik tedarik edebilecek.

EPDK yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “Önemli olan nokta tüketicinin tüketim alışkanlığına yönelik tedarikçiyle buluşması. Serbest piyasada elektriği düşük fiyatlarda tüketebilen vatandaşlar, kesintisiz olarak enerji tüketmesi gereken kişilere kıyasla daha avantajlı olabiliyor. Tedarik dağıtım firmasının değiştirilmesi önem arz ediyor. Vatandaşlar indirim fırsatlarından yararlanabiliyor.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca elektrik tedarik firmasını değiştiren vatandaşların hanelerinde veya ticarethanelerindeki elektrik kesintiye uğramayacak. Kesinti yaşanmadan elektrik firması değiştirilebilecek ve yüzde 30’a varan indirim fırsatlarından yararlanılabilecek.

Fiyatlar Kıyaslanabilecek

EPDK resmi internet sayfasında tedarik edilebilecek firmalar ve firmaların maliyetleri birebir olarak kıyaslanabiliyor. Vatandaşlar elektrik dağıtım firmasını değiştirmeleri durumunda aylık ne kadarlık maliyetlerle karşılaşacaklarını görebiliyor. Buna göre kar miktarları da belirlenebiliyor.

‘Elektrik Tedarikçisini Seçmenin Önü Açıldı’

Enerji Uzmanı Altuğ Karataş geçtiğimiz yıllara kıyasla serbest tüketici olmak için gerekli şartın oldukça düşürüldüğünü ve dört kişilik bir hanenin az bir enerji kullanımıyla serbest tüketici olabileceğini belirtti. Altuğ, “Meskenlerde elektrik tüketenlerin elektrik tedarikçisini seçmelerinin önü açıldı. Yalnızca meskenler için değil, sanayi ve ticarethane gibi yerlerdeki aboneler de serbest tüketici konumuna yerleşebilir. Meskenler için elektrik tüketenler tedarikçi firmayı değiştirirken EPDK tarafından yayımlanan tarifeleri mutlaka dikkatle incelemelidir. En uygun tarifeyi bularak geçiş yapabilirler. Ancak önemli olan nokta tüketim profiline uygun modelin seçilmesidir.” dedi.

Elektrik faturalarına zam gelecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.