Ekonomi

Elektrik Faturası Yüksek Gelenlere Altın Değerinde Tavsiye

Türkiye’de elektrik faturalarına getirilen yüksek zamlar vatandaşları zor durumda bıraktı. Vatandaşların zor durumda kalmasıyla birlikte harekete geçen hükümet yetkilileri KDV indirimi ve kademe değişikliği gibi farklı önlemler aldı. Ancak alınan önlemlere rağmen elektrik faturaları düşürülemedi. Elektrik faturaları yüksek gelenler için Elektrik Mühendisleri Odası bazı tavsiyelerde bulundu.

elektrik faturası yüksek gelenlere altın değerinde tavsiye
elektrik faturası yüksek gelenlere altın değerinde tavsiye

Tek Zamanlı Tarife mi, Çok Zamanlı Tarife mi?

Elektrik faturalarını düşürmenin yollarını arayanlar için tavsiyelerde bulunan Elektrik Mühendisleri Odası, tek zamanlı tarife ve çok zamanlı tarife arasındaki farkları açığa kavuşturdu. Tarife kavramı günün zaman dilimini belirtmek için kullanılıyor. Sabah 6 ile öğleden sonra 5 saatleri arası gündüz tarifesi, öğleden sonra 5 ile akşam 10 saatleri arası puant tarifesi, akşam 10 ile sabah 6 saatleri arası ise gece tarifesi olarak gösteriliyor. Tarifelerin birim fiyatları da farklılık gösteriyor.

Vergiler dahil edilmediği taktirde tek zamanlı tarifede ilk kademe için 112 lira, ikinci kademe için 167 lira birim fiyat belirleniyor. Çok zamanlı tarifede ise ilk kademede 170 lira, ikinci kademede ise 106 lira birim fiyat üzerinden hesaplama yapılıyor.

Tek zamanlı tarifenin çok daha uygun olacağını belirten EMO İstanbul Şube Müdürü Ali Fuat Aydın, elektrik kullanımının en yoğun olduğu saat diliminin öğleden sonra 5 ile akşam 10 saatleri arası olduğunu söyledi. Tek zamanlı tarifenin elektriğin yoğun olarak kullanıldığı saat diliminde çok daha uygun olduğunu aktaran Aydın, çok zamanlı tarifenin bu aralıkta daha pahalı olduğunu vurguladı.

‘Tek Zamanlı Tarife Kullanılmalı’

Tek zamanlı tarife üzerinden faturası hesaplanan kişilerin 240 kilovat/saat enerji tükettikleri taktirde 301 lira elektrik faturası ödediklerine dikkat çeken Aydın, çok zamanlı tarifede aynı tüketimin sonucunda 472 lira elektrik faturasıyla karşılaşacaklarını belirtti. Bu sebeple tarife değişikliğine gidilmesi durumunda elektrik faturalarında en az 170 liralık indirimin oluşabileceğini söyleyen Aydın, vatandaşları tek zamanlı tarife kullanmaları konusunda uyardı.

Elektrik faturası 116 liranın üstünde olanlar dikkat: Yüzde 30’a varan indirimden yararlanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.