Ekonomi

Elektrik ve doğalgaz faturalarına destek! Fatura tutarının 100 lirası iade edilecek

Elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni tarifeler oluşturulmaya devam ediyor. Elektrik faturaları için kademeli faturalandırılma sistemi getirilirken, doğalgaz faturaları için de iklim şartlarına göre yeni bir tarifenin getirilmesi bekleniyor. Yeni yıla girilmesiyle birlikte elektrik faturalarındaki tarife değiştirildi. Buna göre 150 kWh altı enerji tüketen hanelere indirimli, sınırın üzerinde tüketen hanelere ise zamlı fiyat tarifesi uygulanıyor. Ancak faturalandırma sistemindeki değişiklikler ilk faturaların gelmesiyle tepki görmeye başladı. Sosyal medya üzerinde binlerce vatandaş gündemdeki konuyla ilgili görüşlerini dile getirirken, hükümet yetkililerinden sistemin gözden geçirilmesi talep edildi.

Konuyla ilgili harekete geçen Alternatif Bank ise müşterileri için fırsat niteliğinde bir kampanya oluşturdu. Banka tarafından faturalarını ödemekte güçlük çeken müşteriler için oluşturulan kampanya kapsamında otomatik fatura ödeme talimatı veren kişilerin faturaları için 100 lira nakdi destek verilecek.

Kampanya Detayları

Kampanyayla ilgili detaylar da paylaşıldı. Alternatif Bank’ın kampanyayla ilgili açıkladığı detaylar şu şekilde:

 • Elektrik ve doğalgaz faturaları için verilen otomatik ödeme talimatlarında yüzde 10 nakit geri iade edilecek,
 • Kampanya kapsamındaki fırsattan faydalanmak isteyenler için 31 Mart 2022 son başvuru tarihidir,
 • Kampanyadan yalnızca bir kez yararlanılabilir,
 • Kampanyaya daha önce otomatik fatura ödeme talimatı vermeyen müşteriler katılabilir,
 • 31 Mart 2022’den sonra verilecek otomatik fatura ödeme talimatları kampanya kapsamında yer almayacaktır,
 • Kampanyaya katılmak için KMH limit tahsisinin yapılmış olması gerekir,
 • Kampanya tarihleri arasında veya kampanya tamamlandıktan 6 ay sonrasına kadar verilen otomatik ödeme talimatları iptal edilmemelidir. İptal edildiği taktirde 100 liralık nakdi ödeme geri alınacaktır,
 • Kampanya kapsamında alınacak 100 liralık ödeme kampanya sonunda hesaplara aktarılacaktır,
 • Kredi kartlarıyla yapılacak işlemler kampanya kapsamında değerlendirilmeyecektir,
 • Kampanya dahilinde her fatura için en fazla 50 liralık nakit iadesi kazanılabilir,

Alternatif Bank Nasıl Başvurulur?

Kampanyaya Alternatif Bank’ın şubeleri, internet şubeciliği veya mobil uygulaması üzerinden başvuruda bulunulabilir. Şubeler üzerinden başvuruda bulunmak isteyen kişiler yetkililerden kampanya hakkında detaylı bilgi isteyerek sonrasında kampanyaya başvurmak istediklerini söyleyebilir. İnternet şubesi veya mobil uygulama üzerinden başvuruda bulunmak isteyenler ise Kampanyalar sayfası üzerinden kampanya hakkında gerekli detaylı bilgiyi edindikten sonra otomatik fatura ödeme talimatı vererek kampanyaya katılabilir. Ayrıca herhangi bir sorun, soru veya detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri 444 00 55 numaralı hat üzerinden müşteri hizmetleriyle görüşme sağlayabilir.

Emekli ve memura ek zam ne zaman?

Bir Yorum

 1. Elektrik ve doğalgazdaki anormal fiyat artışları asla kabul edilemez. Aylık geliri 30-40 ve daha yüksek olanlarla 3bin beş bin alanlar aynı teraziye konuluyor. Bunun neresinde adalet var. ? Sadece bu zamlar bile iktidarın başını iyice ağırtabilir. Maaşlara zam yapılırken üst gelir düzeyindekilere daha çok alt gelir düzeyindekilere daha az yapılıyor da tüketim ürünlerine zam yapılırken bu mantık neden uygulanamıyor? Bilen varsa bir açıklasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.