Ekonomi

Emekli aylıklarına çifte zam müjdesi!

Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik dev zammın ardından milyonlarca emekli gözünü ocak ayında yapılacak zamma dikti. Hükümet yetkililerinin açıklamaları sonrasında beklentileri artan emeklilere, bir müjde de gazeteci Zafer Şahin’den geldi.

Emekli aylıklarına 6 ayda bir zam yapılıyor. Yapılan zam oranlarını ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri belirliyor. Açıklanan enflasyon oranları, emekli aylıklarına yansıtılıyor. TÜİK tarafından açıklanan son 5 aylık enflasyon değeri ise yüzde 10’un üzerinde yer alıyor. Aralık ayının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte ocak ayında emekli aylıklarına yapılacak zam kesinleşmiş olacak.

En az yüzde 10 olacağı bilinen zam oranı için Merkez Bankası Piyasa Katılımcılarının yaptıkları anketler sonucunda aralık ayı için yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir zam beklentisi oluştu. Buna göre ocak ayında emekli aylıklarına kesin olarak yüzde 13’lük bir zam beklentisi var. Ancak gazeteci Zafer Şahin katıldığı canlı yayında milyonlarca emekliye müjdeli haberi verdi.

EK ZAM MODELİ KONUŞULUYOR

Hükümet yetkililerinin milyonlarca emeklinin yaşam konforunu yükseltmek istediğine değinen Şahin, hayat pahalılığının ve enflasyonun yükselmesiyle vatandaşların zor durumda kaldığını ve hükümet yetkililerinin durumun bilincinde olup buna yönelik yeni formüller üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiğine değindi. Şahin, hükümet yetkililerinin asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamma benzer şekilde, emekli aylıklarında da yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir oranı hedeflediklerini; enflasyon değerlerinin açıklanmasıyla birlikte netleşecek olan yeni emekli aylıklarına ek bir zam daha yapacaklarını aktardı.

500 LİRA EK ZAM

Zafer Şahin, özellikle aylığı 2 bin liranın altında olan emekli vatandaşlar için yeni modeller üzerinde durulduğunu, seyyanen zam ile birlikte en az 500 liralık ek bir zam daha yapılabileceğini aktardı. Şahin, en düşük emekli aylığının 2 bin liranın üzerine taşınması için çalışmaların hızlandırıldığını ve yapılacak seyyanen zam ile birlikte 1500 lira ve altında emekli aylığı alanların maaşlarının 2 bin liranın üzerine taşınacağını duyurdu. Hükümet yetkililerinden henüz resmi bir açıklama yapılmasa da, Şahin tarafından aktarılan bilgiler uzun süredir gündemde yer alıyor.

emeklilere 500tl zam
EMEKLİLERE 500 TL ZAM

TOPLAM ZAM MİKTARI 800 LİRAYI AŞACAK

Son 6 aylık enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte emekli aylılarına zam yapılacak. Yapılacak zamla birlikte emekli aylıklarında yüzde 13 ile yüzde 15 arasında bir artış yaşanacak. Hükümet yetkilileri artışa ek olarak bir zam daha uygulayacak. Yapılacak zamla birlikte emekli aylıklarında toplamda 700 lira ile 800 lira arasında bir artış olabileceği belirtiliyor.

EMEKLİ AYLIKLARINA ZAM NE ZAMAN YAPILACAK?

Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak zammın ne zaman yapılacağını merakla beklerken, konuya TÜİK tarafından açıklık getirildi. Emekli aylıklarına yapılacak zammın kesinleşmesi için TÜİK tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor. TÜİK tarafından yapılan açıklamada ise aralık ayı enflasyon verilerinin 3 Ocak 2022 tarihinde sabah saat 10’da yapılacağı belirtildi. Buna göre emekli aylıklarına yapılacak zam da aynı gün belirlenmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.