Ekonomi

Emekli ve memura ek zam ne zaman?

Yeni yılın ikinci Kabine Toplantısı çarşamba günü yapılacak. Gündem maddeleri bir hayli yoğun olan toplantıda alınacak yeni KDV kararları, doğalgaz faturalarında geçilecek yeni sistem, bireysel emeklilikte yapılacak düzenleme, memur ve memur emeklilerinin ek zammı gibi birçok konu masaya yatırılacak. Ayrıca Omicron varyantına yönelik olası yeni tedbirlerinde toplantının diğer bir gündem maddesi olacağı belirtiliyor.

Erdoğan Açıklama Yapacak

Çarşamba günü yapılması planlanan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın millete sesleniş konuşmasıyla alınan kararları açıklaması bekleniyor. Toplantıda sağlıktan, ekonomiye birçok başlık altında yer alan konular değerlendirilmeye alınacak. Pazartesi günü yapılacağı belirtilen toplantı, Erdoğan’ın Arnavutluk ziyareti sebebiyle çarşamba gününe ertelendi.

KDV’de Düzenleme

Toplantının en önemli gündem maddelerinden birisi KDV düzenlemesi olacak. Ekonomide yaşanan sıkıntılara yönelik alınan önlemlere bir yenisi daha eklenecek. KDV düzenlemesiyle birlikte birçok üründe indirimler yaşanacak. Vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıları hafifletmek isteyen hükümet yetkilileri bir dizi düzenleme getirmeyi hedefliyor.

Memur ve Emeklilere Ek Zam

Toplantıda görüşülecek bir diğer konu ise memur ve emeklilerin aylıklarına yapılacak olan 2,5 puanlık ek zam olacak. Getirilmesi planlanan düzenleme ile birlikte memur ve emekli aylıklarına 2,5 puan ek zam yapılacak ve en düşük emekli aylığı böylece 2 bin 500 liraya tamamlanacak.

Doğalgaza Yeni Tarife

Doğalgaz faturaları içinde yeni bir tarifenin getirileceği belirtiliyor. Getirilecek iklim tarifesiyle birlikte soğuk iklim şartlarına sahip bölgelerde indirimli tarifenin uygulanacağı aktarıldı. Söz konusu tarifenin getirilmesiyle birlikte ısıl haritasına göre doğalgaz faturalarında indirim uygulanacak. Buna göre Adana’da yaşayan bir vatandaşın kullandığı doğalgaz ile Erzurum’da yaşayan bir vatandaşın kullandığı doğalgazın birim fiyatında farklılık yaşanacak. Söz konusu uygulamayla birlikte BOTAŞ’a tam yetki verilmiş olacak.

Omicron Varyantında Son Durum

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve tüm dünyayı hem sağlık hem de ekonomik açıda etkileyen Omicron varyantı Türkiye’ye de sıçradı. Varyantın Türkiye’ye gelmesiyle vaka sayıları yeniden hızla artış gösterdi.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı son verilere göre 15 ocak’ta 384 bin 263 kişi test yaptırma zorunluluğu hissetti. Yapılan testlerin sonucuna göre 63 bin 967 kişi pozitif çıkarken, gün boyunca 177 kişi varyant sebebiyle hayatını kaybetti. Kabine toplantısında da Omicron varyantının artış hızına yönelik alınabilecek olası önlem kararları değerlendirilecek. Varyantın etkisinin azaltılabilmesi için yeni kararların alınabileceği belirtildi.

Kabine Toplantısı Ne Zaman?

15 günde bir yapılan kabine toplantısının çarşamba günü yapılacağı tahmin ediliyor. Toplantının tarihi ve saati henüz netleşmedi. Yeni yılın ikinci kabine toplantısında çok sayıda gündem maddesi görüşülecek. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından millete sesleniş konuşması yapılacak ve alınacak kararlar açıklanacak.

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.