Ekonomi

Emekliler dikkat: Yarından itibaren 1000 lira hesaplara yatırılacak!

Artan ekonomik sıkıntılara çare üreterek vatandaşların refahını arttırmak isteyen hükümet yetkilileri getirilen yasayla birlikte emekli aylıklarındaki alt limiti 2 bin 500 lira olarak belirledi. Emekli aylıklarına yapılan zamma ek olarak zamma karşın 2 bin 500 liranın altında olan emeklilere ek bir zam daha getirildi. Bu kapsamda 2021 yılında emekli aylığı bin 500 lira olanların aylıklarına yüzde 66 oranında zam yapıldı.

Vatandaşlar ise yapılan ek zamların aylıklara ne zaman yansıtılacağını merak ediyordu. Konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanlığı açıklamada bulundu. Yapılan duyuruda aylıklara yansıtılacak ek zammın hesaplara ne zaman aktarılacağı sorusuna yanıt verildi.

Ek Zam Ne Zaman Yansıtılacak?

Bakanlığın paylaştığı duyuruda Emekli Sandığı’ndan emekli olan; malul, vazife malulü, dul ve yetim aylıkları alan toplamda 2 milyon 385 bin 565 kişiye uygulanacak ek zam 27 Ocak 2022 tarihinde banka veya PTT hesaplarına yatırılacağı belirtildi.

Bu kapsamda belirtilen grupta yer alan kişilerden,

  • Aylığını her ay alanlar ocak ayı dahil olmak üzere bir ay tutarında,
  • Aylığını üçer aylık şeklinde alanlardan ilk grup kasım-aralık-ocak dönemindeki aylıkları da dahil olmak üzere üç ay tutarında,
  • İkinci grup ise aralık-ocak-şubat aylıkları dahil olmak üzere üç ay tutarında,

Almaları gereken aylıkları hesaplarına yatırılacak. Toplamda ödenecek fark tutarı ise 3 milyar 648 milyon 11 bin 335 lira 11 kuruş olarak belirtildi.

27 Ocak’ta Hesaplara Yatırılacak

Aylığını her ay tekraren alan kişiler ocak ayıyla birlikte toplamda bir aylık tutarı hesaplarında görecek. Aylığını üç aylık zaman dilimleriyle alanlar ise üç gruba ayrılacak. İlk grup kasım-aralık-ocak aylığını alacak, ikinci grup aralık-ocak-şubat aylığını alacak, üçüncü grupsa ocak-şubat-mart aylığını alacak. Toplamda 27 Ocak 2022 tarihi itibarıyla ödenecek olan tutar ise 3 milyar 648 milyon 11 bin lira olacak.

Bağ Kur’dan emekli olanların veya gelir, aylık sahibi olanların zamları ise ödeme günü itibarıyla başlatıldı.

Harp ya da  vazife malullüğü gelirine sahip olanlara ise en geç üç aylık süre diliminde ödeme yapılacak. Bu grupta bulunan 59 bin 258 kişiye toplam 308 milyon 742 bin lira ödeme yapılacak. Maluliyet derecelerine göre ödemeler tutar farklılığı gösterecek.

  • Maluliyet derecesi bir olanlar 9417 lira,
  • Derecesi iki olanlar 8476 lira,
  • Derecesi üç olanlar 7298 lira,
  • Derecesi dört olanlar 6592 lira,
  • Derecesi beş olanlar 5886 lira,
  • Derecesi altı olanlar 5179 lira zam alacak

Emeklilerin Maaşlarına ek olarak çift ödeme yapılacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.