Ekonomi

Emlak sektöründe KDV oranları değişiyor! 160 M2 daireye ne kadar KDV ödenecek?

Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında KDV oranlarında değişiklikler yapılmasına karar verildi. Değişikliklerle birlikte market ürünlerinde KDV oranları düşürülürken, oto galerilerin yapacakları alım ve satım işlemlerinde ise KDV oranları yükseltildi.

Düzenlemeler emlak sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Konutlar için uygulanan KDV oranları evin büyüklüğüne göre farklılık gösterecek. KDV oranları yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak üç farklı kategoride uygulanacak. Fahiş fiyatlarda yükseltilen konut fiyatlarına doğrudan etki edecek düzenleme sayesinde konuma göre değil, evin büyüklüğüne göre değer belirlenmesi sağlanacak.

Kademeli KDV Uygulaması

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KDV oranlarına getirilen düzenlemeyle birlikte emlak sektöründe kademeli KDV uygulamasının hayata geçirileceğini duyurdu. Erdoğan, “Konutun konumu nerede olursa olsun, metrekaresine bağlı olarak değişecek kademeli KDV uygulamasına tabi tutulacak. Örnek olarak net büyüklüğü 150 metrekareden az olan konutlar için KDV oranı yüzde 8 olarak belirlenecek.” ifadelerini kullandı.

KDV Oranları

Alınan kararla birlikte KDV oranları şu şekilde belirlendi:

  • 150 M2’den küçük olup, kentsel dönüşüm alanında yer alan dairelerde yüzde 1 KDV,
  • 150 M2’den küçük olan dairelerde yüzde 8 KDV,
  • 150 M2’den büyük dairelerde yüzde 18 KDV,

160 M2 Daireler için Ne Kadar KDV Ödenecek?

Evin genişliği 150 M2’den büyük ise yüzde 18 oranında KDV ödenecek. 150 M2’ye kadar olan kısım yüzde 8 KDV oranıyla hesaplanacak. 150 M2’den büyük her M2 için ilave yüzde 18 KDV ödenecek. Ayrıca dairenin kentsel dönüşüm alanında yer alıp, almadığı da büyük önem arz ediyor. Kentsel dönüşüm alanında yer alan daireler için 150 M2’lik alanda yüzde 1 KDV uygulanacak.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.