Bilgi

En İyi Arkadaşlık Uygulamaları 2022

Arkadaşlık Uygulamaları 2022 yılında internetin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilişkiler ve arkadaşlık ilişkileri sosyal medyaya taşındı. Özellikle salgın döneminin de etkisiyle arkadaşlık sitelerine olan talep artış gösterdi. Bireyler sanal dünya üzerinden tanışarak ilişki yaşamaya hatta evlenmeye başladı. Öyle ki salgın öncesi Türkiye’de bir milyon civarında kullanıcısı bulunan arkadaşlık uygulamaları kullanıcı sayılarını dört milyon seviyelerine kadar yükseltti.

Arkadaşlık uygulamalarına güvenlik ve benzeri sebeplerle önyargı ile bakan birçok kişi iletişimin azalmasıyla birlikte arayışlarını bu uygulamalara taşıdı. Tinder, Blendr gibi yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da popüler olan uygulamalar aracılığıyla ilişkiler kurulmaya başladı. Türkiye’de yaşayan bir kişi Amerika veya Avrupa ile de iletişim kurarak arkadaş edinebilir duruma geldi.

Popüler Arkadaşlık Uygulamaları – 2022

2022 yılında popüler flört uygulamalarını merak edenler için arkadaşlık kurulabilecek site ve uygulamaları şu şekilde listeledik:

 • Tinder,
 • Tango,
 • Bumble,
 • Blendr,
 • Connected2me,

Arkadaşlık Uygulamaları Ücretli mi?

Arkadaşlık uygulamalarında ücret alınıyor mu sorusu milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Birçok uygulamada ücretsiz üyelik sistemi bulunuyor. Ücretsiz üyelik sistemi bulunmayan uygulamalarda ise deneme üyeliği açabiliyorsunuz. Ücretli üyeliklerde ise daha fazla etkileşim kurma ve daha çok kişiyle sohbet edebilme fırsatı sunuluyor. Ücretler paketlere göre farklılık gösteriyor.

Tinder

Tinder, Amerika menşeili dünya üzerinde on milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan en popüler arkadaşlık uygulamasıdır. Türkiye’de de oldukça popüler olan uygulama içerisinde arkadaş edinebilir, biriyle flört edebilirsiniz. Uygulamanın temel amacıysa konum eşleştirmesi yaparak olabildiğince yakın konumdaki kişilerle sohbet edebilmenize olanak tanımak.

Tinder uygulamasını indirmek isteyenler Google Play Store veya APP Store üzerinden cihazlarına indirebilirler. Tinder uygulamasında farklı üyelik tipleri bulunuyor. Tinder üyelik tipleri şu şekilde:

Standart-

 • Standar üyelik tipinde ücretsiz hesap oluşturabiliyorsunuz. Ücretsiz hesaplar günde en fazla bir kişinin profiline beğeni gönderebiliyor. Beğeni gönderilmeden kişilerin sizi fark etmeleri mümkün kılınmıyor. Bu sebeple standar üyelik tipinde bir gün içerisinde maksimum bir kişiyle iletişim kurabiliyorsunuz. Ancak diğer günlerde iletişim kurulan hesaplarla sohbetinizi sürdürebiliyorsunuz.

Plus-

 • Plus üyelik sisteminde günlük 10 beğeniye kadar etkileşim kurabiliyorsunuz. Daha fazla sohbet kanalı oluşturarak, çok daha fazla kişiyle iletişim kurabiliyorsunuz.

Gold-

 • Gold üyelik tipinde ise profilinizi inceleyen kişileri görebiliyor, yeni profil oluşturan kişilerin bilgilerini alabiliyorsunuz.

Platinium-

 • Son üyelik tipinde ise beğeni göndermeden dahi sohbet için mesaj gönderebiliyorsunuz. Ayrıca sınırsız beğeni ve takip isteği gönderebiliyorsunuz. Konum olarak da daha geniş bir alanı kapsayabiliyorsunuz.

Tango

Tango’da, Tinder’ın ardından dünyanın en popüler ikinci uygulaması olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran uygulama içerisinde yurt dışındaki kişilerle de iletişim kurabilmeniz mümkün kılınıyor. Ayrıca uygulama görüntülü veya sesli konuşabilmeye de olanak tanıyor. Tango, kullanılışı bakımından Instagram uygulamasına benziyor. Ayrıca uygulama içerisinde canlı yayın açmakta mümkün. Canlı yayın açarak takipçi kazanabiliyorsunuz. Her kullanıcının kendi hesabına ait profili bulunuyor ve bu profil üzerinden paylaşım gerçekleştirebiliyor.

Bumble

Bumble’da popüler arkadaşlık siteleri arasında yer ediniyor. İlk olarak İOS işletim sistemine sahip cihazlarda yer alan uygulama, artık android işletim sistemine sahip cihazlara da yüklenebiliyor. Kullanılışı bakımından Tango’yu andıran uygulamada bir duvar içerisinde diğer profiller karşınıza çıkarılıyor. İki kullanıcı birbirini beğenirse otomatik olarak sohbet odası oluşturuluyor ve karşıdaki hesap sahibiyle iletişim kurabiliyorsunuz.

Bumble uygulamasında ücretli ve ücretsiz hesap oluşturabiliyorsunuz. Ücretli hesaplarda gün içerisinde sınırsız etkileşim kurarak daha çok kişiyle iletişim kurabiliyorsunuz. Ücretler ise zaman dilimine göre farklılık gösteriyor. Daha uzun vadedeki üyelikler için uygun fiyatlar sunuluyor. Bumble uygulamasında ücretli üyelikler için sunulan fiyatlar şu şekilde:

 • Haftalık Premium hesap için- 0,99 dolar
 • Aylık Premium hesap için- 24,99 dolar
 • Üç aylık Premium hesap için- 49,99 dolar

Blendr

Blendr uygulaması da konuma göre çalışmaktadır. Uygulamanın amacı Tango uygulamasına benzer şekilde konum olarak yakındaki kişileri eşleştirmektir. Kilometreye göre kullanıcı arayışı yapabiliyorsunuz. Örneğin, uygulama ilk olarak 10 km sınır içerisinde yer alan kişilerin hesaplarını karşınıza çıkarıyor. Ancak siz bu konumu arttırarak daha uzak mesafedeki kişilerle iletişim kurabiliyorsunuz. Blendr uygulamasında beğendiğiniz hesaplar ile sohbet kanalı oluşturabiliyorsunuz. Ancak karşıdaki kişi dilerse sizinle sohbet oluşturmayabiliyor. Uygulamayı rakiplerinden ayıran özellikler ise şu şekilde:

 • Birçok kişiyle grup oluşturarak sohbet kanalı oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede birden çok kullanıcıyla arkadaşlık kurabiliyorsunuz,
 • Profilinizde durum oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede ruh halinizi yansıtabiliyorsunuz,
 • Kullanılışı diğer uygulamalara göre çok daha basittir. Basit ara yüzü sayesinde de kullanıcılarına çok daha keyifli vakit geçirebilmeleri için olanak tanır,

Blendr uygulaması otomatik olarak ücretsiz hesap oluşturur. Ücretsiz hesap oluşturulduktan sonra isterseniz ücretli bir üyelik açarak daha fazla olanaktan faydalanabilirsiniz. Blendr uygulaması kredi hesabıyla çalışır. Örneğin, 500 krediniz var. Ve bir kişiyle iletişim kurabilmek için 20 kredi harcamanız gerekiyor. Krediniz tükendiğinde ise etkileşim kuramıyorsunuz. Bu noktada da ücretli üyelik oluşturarak daha fazla kişiyle etkileşim kurabiliyorsunuz. Ücretli hesapların tutarları ise şu şekilde:

 • 100 kredi 2,50 dolar,
 • 550 kredi 12,50 dolar,
 • 1250 kredi 24,99 dolar,
 • 2750 kredi 50 dolar,

Ayrıca günlük, haftalık ve aylık Premium hesap alarak sınırsız kredi sahibi de olabiliyorsunuz. Bunun için de sunulan ücretler şu şekilde:

 • Günlük 0,79 dolar,
 • Haftalık 4,50 dolar,
 • Aylık 14,99 dolar,
 • 3 aylık 36 dolar,
 • 6 aylık 54 dolar,

Connected2 Me

Connected2me uygulaması diğer uygulamalara göre daha farklıdır. Uygulama içerisinde anonim olarak karşı tarafa mesaj gönderebiliyorsunuz. Yanı sizi tanımasını istemediğiniz hesaplara mesaj gönderirken kimliğinizi saklayabiliyorsunuz. Ancak aynı uygulamayı diğer kişiler de sizin için yapabiliyor. Bu durumda karşıdaki kişinin kimliğini bilemiyorsunuz. Tabii ki istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz. Connected2 uygulamasında da ücretli üyelikler oluşturabiliyorsunuz. Ücretli üyeliklerin farkıysa daha fazla kişiye mesaj gönderebiliyorsunuz.

Arkadaşlık Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanal dünyada kötü niyetli kişilerin de olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle arkadaşlık sitelerinde bir başka kişiymiş gibi davranarak para kazanmaya çalışan kişiler bulunuyor. Bu sebeple iletişim kurulan profilin güvenilirliğini test etmek ve profili yakından incelemek büyük önem taşıyor. Arkadaşlık uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle listeleyebiliriz:

İletişim adresleriniz talep edilirken mümkün olduğunca kısıtlı bilgi verin. Örneğin, ev adresinizi paylaşmayın. Kimlik bilgilerinizi uygulama talep etse dahi sakının,

Öncelikle kendinizi tanıtacak argümanlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca profilinizi oluştururken sizden talep edilecek bilgileri de olabildiğince kısıtlı kullanmaya gayret gösterin. Örneğin, bir iş sahibiyseniz hangi şirketin sahibi olduğunuzu, şirketinizin hangi alanda hizmet verdiğini ve benzeri aylık kazancınıza ve maddi durumunuza vurgu yapacak bilgileri profilinizde paylaşmamalısınız. Aynı şekilde bir kişiyle iletişim kurarken de tanışma aşamasını tam anlamıyla atlatmadan ve karşıdaki kişiye olan güveninizi kazanmadan maddi durumunuza yönelik bilgilerinizi paylaşmamanız önem taşımaktadır,

Karşıdaki kişiyle sohbet ederken kötü niyetli kişilerin varlığını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Sizden talep edilen bilgileri vermeden önce iyice düşünün. Olabilecek kötü sonuçları her zaman aklınızda bulundurun,

Konumunuz paylaşmanız istenirse ev adresinize yakın bir konum seçebilirsiniz. Ancak hiçbir şekilde ne uygulamaya ne de ikinci bir kişiye ev adresinizi paylaşmayın.

Yakışıklı Olduğunu Nasıl Anlarsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.