Ekonomi

Fahiş fiyatlara karşı yeni uygulama: Enflasyonla Mücadele Timi

Geçtiğimiz yıl itibarıyla birçok alanda yüksek oranda zamlar yapıldı. Otomobilden, yakıta, market ürünlerinden, teknolojiye yapılan yüksek zamlar vatandaşı çaresiz bıraktı. Hükümet yetkilileri zamların fahiş oranlarda yapıldığını ve bu sorunla mücadelede yeni adımlar atılacağını duyurmuştu.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada çok yakın bir zamanda yeni bir uygulamaya geçileceği açıklandı. Enflasyonla Mücadele Timi adı verilen uygulamayla birlikte fahiş fiyatlandırma ve zamlara karşı önlemler alınacak. Konuyla ilgili merak edilenleri Prof. Dr. Levent Aydın açıkladı.

Enflasyonla Mücadele Timi Uygulaması

Levent Aydın yaptığı açıklamada, “Bu uygulama Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde oluşturulacaktır. Ayrıca uygulamanın temel prensibi denetimdir. Herhangi bir polisiye tedbir değildir. Denetimlerin sıklaştırılarak varsa suçluların ağır şekilde cezalandırılması hedeflenmektedir. Cezalar oldukça önemlidir. Bu suçtan caydırıcı ölçüde olacaktır.” dedi.

Stokçulukla ve Fahiş Fiyatlarla Mücadele

Uygulamayla birlikte stokçuluk ve fahiş fiyat gibi suçların engelleneceğini kaydeden Aydın, “Stokçuluğun ve aşırı fiyatlandırma suçlarının önlenmesi gerekiyor. Enflasyon timi bu amaca yönelik ortaya çıkarılacak. Piyasa başıboş bırakılmayacak ve piyasanın kontrolü bakanlığın elinde olacak.” ifadelerini kullandı. Aydın hedeflendiği ölçüde yapılabildiği taktirde Enflasyonla Mücadele Timi uygulamasının enflasyonu düşürebileceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.