Yaşam

Ertuğrul Gazi Oğlu Gündüz Bey Nasıl Öldü – Gündüz Bey Kimdir? Gündüz Alp Ölüm Sebebi

Ertuğrul Gazi, Türk tarih dünyasının önde gelen simalarından birisidir. Türk tarih dünyasının 13.yy’daki önemli siması olan Ertuğrul Gazi, Oğuzların Kayı boyunun lideri ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun temeli olarak nitelendirilen Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’in de babasıdır. Gündüz Bey ise Ertuğrul Gazi’nin en büyük oğlu ve Osman Bey’in de ağabeyidir.

Türk tarihi kaynaklarına göre Gündüz Bey, babası Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi ile Kayı boyunun liderliği için mücadele etmiştir. Ancak mücadelenin sonucunda Osman Bey’e kaybetmiş, buna karşın Osman Bey’den ayrılmayarak Kayı boyuna hizmet etmeye devam etmiştir.

Gündüz Alp’in Ölümü

Osman Bey’in emriyle Eskişehir’de sancak beyliği görevini üstlenen Gündüz Bey, bu bölgede dönemin güçlü ordularından birine sahip Bizans’a karşı birçok savaşta yer almıştır. Öyle ki Gündüz Alp’in İnegöl savaşında Bizans’a karşı savaşırken şehit düştüğü belirtilmektedir. Çeşitli kaynaklara göre henüz çocuk yaşta vefat ettiği belirtilen Gündüz Alp için birçok tarihi kaynak ise İnegöl’de, Bizans’a karşı savaşırken şehit düştüğünü aktarmaktadır. Divan Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Neşri’nin, yine edebiyatımızda önemli bir yeri olan Cihannüma adlı eserinde Ay-Doğdu mahlası ile yer bulan Gündüz Alp için İnegöl Savaşı’nda şehit düştüğüne dair kanıtların yer alması sebebiyle bu yöndeki bilgilere yer verilen kaynakların doğruluğuna inanılır.

gunduz bey kimdir
Gündüz Bey Kimdir?

Gündüz Alp Kaç Yaşında Öldü?

Yaşamı 1200’lü yıllara dayandığı için tam olarak doğru bilgi verebilmek mümkün değildir. Nitekim tarihteki yeri Osman Bey ve Ertuğrul Gazi kadarda üst mevkilerde olmadığı için edebi kaynaklarda da çok fazla yer bulamamıştır. Ancak Gündüz Alp’in 1299 yılında olduğu belirtilen İnegöl Savaşı’nda, Bizans’a karşı Kayı boyu için savaştığı sırada şehit düştüğü aktarılmaktadır.

Gündüz Alp Hain mi?

Tarih çok bilinmeyenli denkleme benzetilir. Birçok kaynakta farklı bilgiler veya zıt görüşler yer almaktadır. Gündüz Alp için bazı kaynaklarda hain olduğu belirtilir. Ancak önemli olan bu bilgileri bir kanıta dayandırmaktır. Gündüz Alp’in hain olarak nitelendirildiği kaynaklarda herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Nitekim Gündüz Alp, babasının vefatından sonra kardeşi Osman bey ile liderlik mücadelesi vermiş ve bu mücadeleden mağlubiyetle ayrılmasına karşın kardeşinden ayrılmayarak Kayı boyuna hizmet vermeye devam etmiştir. İnegöl Savaşı’nda da savaşırken şehit düştüğü belirtilen Gündüz Alp’in uzun yıllar boyunca Kayı boyuna hizmet ettiği ve kardeşi Osman Bey ile de aralarında herhangi bir sorun olmadığı söylenmektedir.

Gündüz Alp’in Çocuğu Var mıydı?

Gündüz Alp kiminle evli, Gündüz Alp’in çocukları gibi sorular da şu anda güncel olarak televizyon kanallarında yer alan bir dizide Gündüz Alp’in hayatının da anlatılması sebebiyle merak edilmektedir. Gündüz Alp’in tarih kaynaklarında Hayme Hatun ile evli olduğu söylenmektedir. Ayrıca çiftin dört tane çocuğu bulunmaktadır. Gündüz Alp çocuklarına Sungur Tekin, Dündar Gazi, Ertuğrul Gazi, Dündar Bey isimlerini atfetmiştir.

gündüz alp ölüm sebebi
gündüz alp ölüm sebebi

Gündüz Bey’in Eşi Ne Zaman Vefat Etti?

Hayme Hatun ne zaman öldü sorusu da tarih severler için merak konusu olmuştur. Hayme Hatun’un, Gündüz Bey’den önce vefat ettiği bilinmektedir. Gündüz Bey’in 1299 yılındaki İnegöl Savaşı’nda şehit düştüğü, Hayme Hatun’un ise 1267 yılında bir hastalık sonucunda vefat ettiği aktarılmaktadır.

Osman Gazi, Gündüz Alp’i Öldürdü mü?

Osman Bey’in, Gündüz Bey’i uykusunda boğarak öldürdüğüne dair bilgiler de tarih kaynaklarında yer almaktadır. Ancak bu bilgi ispatlar ile birlikte çürütülmüş ve Osman Bey ile Gündüz Bey’in anlaştıkları, birlikteliklerini Gündüz Alp şehit olana dek sürdükleri kesinleştirilmiştir. Gündüz Bey ile Osman Bey arasında bir liderlik mücadelesi yaşanmıştır. Bu mücadele Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra olmuş ve Osman Bey lider olduktan sonra da mücadele sona ermiştir. Gündüz Bey bu mücadeleden yenik ayrılsa dahi Osman Bey’le birlikte Kayı boyuna hizmet etmeye devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.