Ekonomi

Esnaf sitem etti: 7 bin lira aylık ücretle eleman bulamıyoruz!

Türkiye’de vatandaşların yakındığı konuların başında işsizlik geliyor. Çok sayıda vatandaş eğitim durumundaki gelişmelere karşılık iş bulamamaktan sitem ediyor. TÜİK tarafından paylaşılan istatistiklerde de işsizliğin her geçen sene arttığı görülüyor. Ancak işsizlik konusunda farklı düşünenler de mevcut. Onlarca işletme sundukları uygun çalışma koşullarına karşılık personel bulamadıklarını dile getiriyor. Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası’da bu konuda sitem etti.

Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan, yaptığı açıklamada 7 bin lira alık ücret sunulmasına karşılık ihtiyaç duyulan alanlarda personel bulamadıklarını ve şoför ihtiyacının uzun süredir giderilemediğini belirtti. Arslan, “İşsizlik var deniyor. Uzun süredir her yere şoför ilanı veriyoruz. Taleplerimizi basına dahi ilettik. Şoför ihtiyacımız bulunuyor. Günlük 240 lira ücret veriyoruz. Toplamda 7 bin liralık aylık ücret sunuyoruz. Ancak çalışacak personel bulamıyoruz. İşsizlik yok.” dedi.

‘Araçlarımızı Çalıştırmayacağız’

Başkan Arslan, otobüs esnafının yaşadığı sorunları dile getirdi. Arslan, akaryakıt fiyatlarına getirilen zamların en çok otobüsçüleri zor durumda bıraktığını söylerken, araçların 32 bin liralık yakıt tüketmesine karşılık belediyeden 36 bin lira ödeme alındığını ve şoförlere 7  bin lira aylık ücret ödenmesi sebebiyle de gelir/gider tablosunda uyuşmazlıkların yaşandığını açıkladı. Arslan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in esnafa destek olduğunu ancak verilen desteğin yetersiz kaldığını aktardı. 200 otobüsün çalışmadığını dile getiren Arslan, gelir/gider tablosundaki uyuşmazlıklar ve gelirlerin giderleri karşılamaması sebebiyle araçların gelecek haftadan itibaren çalışmayacağını duyurdu.

‘KM Üzerinden Destek Bekliyoruz’

Arslan, İstanbul’da uygulanan sistemin bir benzerinin Antalya’ya getirilmesi gerektiğini, getirilecek sistemle birlikte otobüsçülerin de, yolcuların da memnun olacağını dile getirdi. Kilometre hesabına göre destek verilmesi gerektiğine değinen Arslan, desteklerin araçların kat ettikleri kilometreye göre verilmesinin hem adalet hem de huzur getireceğini söyledi.

Arslan bir aylık otobüs masrafının 70 bin lira olduğunun altını çizerken, pazartesi günü Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan toplantıya dikkat çekti. Arslan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten destek beklediklerini ve 15 Ocak 2022 tarihinde sona erdirilen mazot desteğinin yeniden verilmesinin talep edildiğini açıkladı.

‘Yolcu Sayısı Düştü’

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün toplu taşımayı da etkilediğini belirten Arslan, salgından önce 350 bin yolcunun toplu taşımayı kullandığını ancak salgından sonra bu sayının 160 binlere kadar gerilediğini, toplamda ise 200 binin üzerinde yolcu kaybının yaşandığını söyledi. Arslan, “Bu sorunu çözebilir ve 200 bin yolcuyu yeniden toplu taşımaya kazandırabilirsek destek ihtiyacı duymayız. Gelirlerimizin artmasıyla toplu taşımaya da zam yapılması gerekmez. Antalya’da toplu taşımaya olan talebin azalmasıyla trafikte de artış gözlendi. Antalya trafiğinin rahatlaması için toplu taşımaya yeniden önem verilmesi gerekiyor. İstanbul’daki modele benzer şekilde otobüsler için ayrı yollar olmalı. Bulvarlarda 3 şeritli yolların, 1 şeridi yalnızca otobüsler için kullanılmalıdır. Yol kenarlarında park yoğunlukları bulunuyor. Bunlara önlem alınmalı ve bazı caddelere yalnızca toplu taşıma araçları girmelidir. Gerekli önlemler alınır ve destekler verilirse kazanan Antalya olacak.” ifadelerini kullandı.

İŞKUR güncel iş ilanları: 66 binden fazla personel alınacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.