Ekonomi

Pazartesi günü yeni zam geliyor! Et fiyatlarına zam 2022

Yeni yıla girilmesiyle birlikte indirim haberleri beklerken tam aksine zam haberleriyle karşılaşan vatandaşlara bir kötü haber de et ürünleri için geldi. Kasaplar Federasyon Başkan Vekili Osman Yardımcı tarafından yapılan açıklamada pazartesi günü itibarıyla et fiyatlarına yeni bir zam daha gelebileceği ifade edildi.

Et fiyatlarına geçtiğimiz günlerde getirilen 10 liralık zamla birlikte et tüketimindeki oran gittikçe azalmıştı. Alım gücü düşen vatandaş, zam yapılan et ürünlerine karşı çaresiz durumda kaldı. Öte yandan pazartesi günü itibarıyla et fiyatlarının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Daha Fazla Et Tüketilmesini İstiyoruz

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı yaptığı açıklamada et fiyatlarına uzun süredir zam yapıldığını, ancak yapılan zammın çok fazla tartışma konusu edinecek düzeyde olmadığı belirtildi. Yardımcı, et fiyatlarına yapılan zamların desteklenmediğini ve vatandaşların daha fazla et tüketmesini talep ettiklerini ifade etti. Yardımcı yaptığı açıklamada, “Diğer yandan üreticilerin ve kasapların da masrafları oluyor. Danayı direkt olarak vatandaşla buluşturamıyoruz. Bunun için KDV, stopaj ve kemik payı gibi çok sayıda masraf ediniyoruz. Etin sarıldığı streç film, etin koyulduğu poşetin fiyatı ve benzeri ürünlerin fiyatlarında 3 kata varan artışlar yaşandı. Bu fırsatçılıktır. En büyük sorun ise elektrik fiyatları. Bir alyans alındığında KDV sıfır oluyor. Ancak bir kiloya yakın et alındığında ise stopaj ve KDV gibi ek masraflar oluşuyor. Alyans her zaman alınmıyor fakat et her zaman yeniliyor.” ifadelerini kullandı.

Kıymanın Kilosu 100 Lira, Kuşbaşının Kilosu ise 110 Lira Oldu

Yardımcı artan masraflar sebebiyle hayvan üreticilerinin sayısının her geçen zaman diliminde azaldığına değindi. Yardımcı aile işletmelerine verilen değerin arttırılmasının önemini belirtirken, “Avrupa’da 80 büyükbaş hayvana dek devlet desteği mevcut. Ancak 100’den fazla hayvan olduğu zaman dev tüccar sıfatına geçiriyor. Eskiden beslenen 4 veya 5 inek ve buzağı olurdu. Bugün inek ve danalar kesiliyor. Ne yapsın üreticiler! Et fiyatları yem masrafını karşılamıyor. Fiyatların durup durmayacağı gelecek günlerde kesinlik kazanır. Her şeye karşın et fiyatları en uygun gıda maddesidir. Kıymanın kilosu 100 lirayken, kuşbaşının kilosu 110 lira ile 120 lira arasında değişiyor. Masrafların artmasıyla birlikte et fiyatları da zamlanacaktır.” dedi.

Pazartesi Et Fiyatlarına Zam

Uzun süredir et fiyatlarına zam yapmamak için sektör temsilcilerinin direndiğine değinen Yardımcı, pazartesi günü et fiyatlarına zam beklendiğini açıkladı. Et en temel gıda maddelerinden birisidir diyen Yardımcı, etin pahalı olmadığını; yüzde 20’lik zammınsa önemli bir sorun yaratmaması gerektiğini belirtti. Sözlerini sonlandırırken devletin besicilere ve kasap esnafına destek vermesi gerektiğini dile getiren Yardımcı, denetimlerin de arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.