Teknoloji Haberleri

Exxenbox Kapatıldı Mı? – Neden Açılmıyor?

Her geçen yıl insanların yaşam düzeni değişim göstermektedir. Özellikle kitle iletişim araçlarına yönelik araştırmalara göre 2010 yılına kadar Televizyon, Radyo ve yazılı basın ögeleri talep görürken, belirtilen yıldan sonra internet önem kazanmıştır. Televizyon ve internet en fazla talep gösterilen iki kitle iletişim aracıdır.

Salgın süreciyle birlikte evde geçirilen vakit artmış ve internet televizyona gösterilen talebi de geçmiştir. Bununla birlikte birçok film ve dizi dijital platformlara taşınmış ve televizyon da internet karşısında bir adım geriye düşmeye başlamıştır. Netflix, Amazon Prime gibi pek çok dijital platform içerisinde yüzlerce film, dizi, belgesel ve program barındırmaktadır. Aylık üyelik alınmasıyla birlikte tüm bu içeriklerin de reklamsız olarak izlenebiliyor olması kişilerin dikkatini çekmiştir.

Dijital platformların tamamına yakını yabancı menşeilidir. Platformların arasında Türk kökenli bir dijital platformun da yer almasını isteyen Acun Ilıcalı, geçtiğimiz yıl büyük bir yatırım gerçekleştirerek ilk Türk menşeili dijital platformu Exxen’in kurulumunu gerçekleştirmiştir. Exxen, kurulduğu günden bu yana içerisinde yüzlerce içeriğe yer vererek, her geçen gün de kullanıcı sayısını arttırmaya devam etmektedir. Ancak dijital platformlar için aylık üyelikler alınmalıdır. Aylık üyelikler de ücretlidir.

Exxenbox Nedir?

Türkiye’de artan hayat pahalılığı sebebiyle vatandaşların büyük bir çoğunluğu da para ödemeden içerikleri izlemenin bir yolunu aramaktadır. İşte bu noktada Acun Ilıcalı tarafından kurulan Exxen’in içeriklerini ücretsiz olarak servis eden bir site ortaya çıkmış ve kullanıcılar tarafından büyük talep görmüştür. Exxenbox kurulduğu ilk günden bu yana binlerce ziyaretçi kazanarak büyümeye devam etmiştir.

Ancak yasal olmayan bu site kısa süre içerisinde kazandığı binlerce ziyaretçinin de etkisiyle Acun Medya tarafından fark edilerek hukuki olarak engellenmiştir. Acun Medya tarafından erişim engeli getirilen bu siteye artık giriş yapılamayacaktır. Muadili olmayan Exxenbox’ı taklit ederek ziyaretçi kazanmak isteyen yüzlerce farklı site açılmıştır. Bu siteler de Exxenbox’a ait değildir. Ayrıca Exxenbox adıyla kurulan yüzlerce site içerikler için Exxen’e yönlendirme yapmaktadır.

Exxen Üyelik Ücretleri

Exxen platformuna üye olarak içerikleri takip edebilirsiniz. Tabii ki bunun için diğer dijital platformlara benzer şekilde aylık belirli bir ücret ödemelisiniz. Exxen platformu, Netflix ve Amazon Prime gibi platformların aksine farklı bir fiyatlandırma sistemi kurmuştur. Fiyatlar reklamlı-reklamsız, yıllık-aylık şeklinde düzenlenmiştir. Reklamlı üyelik alanlar, üyelik tipine verilen isimde de açıkça belirtildiği gibi içerikleri reklamlı bir şekilde takip edebileceklerdir. Reklamsız üyelik alanlar ise reklamsız bir şekilde içerikleri takip edebileceklerdir. Ayrıca her iki tipteki üyelik için de aylık ve yıllık seçenekler bulunmaktadır. Yıllık seçenek için daha uygun fiyatlı bir tarife uygulanmaktadır.

Exxen platformu için talep edilen üyelik ücretleri ise 2022 yılında güncel olarak şu şekildedir:

Reklamlı Üyelik-

Yıllık: Yıllık üyelik tipini alanlar 12 aylık ödeme gerçekleştirmelidir. Yıllık ödemeyi kabul edenler için aylık tutar 16 lira 50 kuruşa düşürülecektir. Yıllık bazda bu tutar ise toplamda 198 liradır. Yıllık üyeliğe kaydolurken 198 lira ödeme yapmak durumundasınız.

Aylık: Bu tutar aylık olarak üyelik alındığında ise 20 lira olacaktır. Her ay düzenli olarak 20 lira ödeme gerçekleştirirsiniz.

Reklamsız-

Yıllık: İçerikleri reklamsız olarak takip etmek isteyenler 240 lira ödeme yapmalıdır. Bu ödeme aylık 20 liraya denk gelmektedir.

Aylık: Aylık ödeme sisteminde ise reklamsız içeriklerin tutarı 30 liradır. Her ay düzenli olarak 30 liralık ödeme yapılır.

Ancak bu tutarlar yalnızca dizi, film, program ve belgesel içerikleri içindir. Exxen Avrupa ligi, Şampiyonlar ligi ve daha birçok spor içeriğini de bünyesine kazandırmıştır. Bu içerikleri takip etmek isteyenlerin ödemeleri gereken tutarlar ise şu şekildedir:

Reklamlı-

Sezonluk: Sezonluk paketi satın alanlar bir sezon boyunca takip edilecek tüm müsabakaların ücretini ödemelidir. Bu tutarda 540 liradır. Aylık ödeme tutarı ise 45 liraya denk gelmektedir.

Aylık: Aylık ödeme gerçekleştirenler için bu tutar 60 liradır.

Reklamsız-

Sezonluk: İçerikleri reklamsız olarak takip etmek isteyenler 840 lira ödeme yaparak sezon süresince oynanacak müsabakaları reklamsız şekilde izleyebilir. 12 aylık toplam tutarın ödenmesi gereken paketin, aylık tutarı ise 70 lira etmektedir.

Aylık: Aylık ödeme tutarı ise 55 liradır. 55 liralık ödemeyle içerikleri reklamsız takip edebilirsiniz.

Exxen Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Exxen platformuna kaydolduktan sonra üyeliğinizi iptal etmek isterseniz şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Uygulama veya resmi internet sayfası üzerinde hesabınıza giriş yapın,
  • Sağ üst köşede yer alacak ‘Hesabım’ seçeneğine tıklayın,
  • Seçenek içerisinde bulunacak ‘Abonelik bilgileri’ seçeneğine erişim sağlayın,
  • Alt kısımda ‘Üyeliğimi iptal et’ seçeneği yer alacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

Netflix Yıllık Ücreti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.