Ekonomi

EYT için önemli karar! EYT ne zaman çıkacak?

Her vatandaş emekli olmanın hayalini kuruyor. Emeklilik için sağlanması gerekli çok sayıda kriter bulunuyor. Ancak bunlardan en önemlisi talep edilen yaşın tamamlanması olarak görülüyor. Milyonlarca vatandaş talep edilen yaş şartı sebebiyle diğer şartları karşılamış olsa dahi emekli olamıyor.

Aynı sorun sebebiyle emeklilik hayalini ertelemek zorunda kalan milyonlarca vatandaş uzun yıllardır problemin çözülmesini bekliyor. Hükümet yetkilileriyse ilk kez asgari ücret zam görüşmelerinde EYT konusunu gündeme taşıdı. Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT problemini bu yıl çözeceğiz.” diyerek müjdeyi verdi. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda çözüm arayan vatandaşlar ise Bakan Bilgin’in açıklamasıyla beklenti içerisine girdi. EYT’nin ne zaman çıkarılacağını merak eden vatandaşlar için açıklama yapıldı. İşte detaylar…

‘Müjdeyi Vereceğiz’

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, beklenen kararın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verileceğini belirtti. Detaylar hakkında henüz açıklama yapmayan Akbaşoğlu, kararın değerlendirildiğini ve yakın zamanda planlamanın yapılarak hayata geçirileceğini müjdeledi.

EYT kavramının AK Parti iktidarlığından çok daha öncesine dayandığını belirten Akbaşoğlu, 1999 yılında oluşturulan kanunla birlikte yaşın doldurulmadan emekli olunamayacağının uygulamaya alındığı kaydeden Akbaşoğlu, milyonlarca vatandaşın  yaşın doldurulmasıyla emekli olabilmenin hayalini kurduğunu ve talep edilen primin doldurulmasıyla emekli olunabilmesini talep ettiğini belirtti. Vatandaşların isteklerinin hükümet yetkilileri tarafından fark edildiğini kaydeden Akbaşoğlu, sorunun çözümü için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

‘Tüm Sorunları Çözüme Kavuşturacağız’

Akbaşoğlu, vatandaşların tüm sorunlarının farkında olduklarını ve tüm sorunların belirli bir sıraya göre çözüme kavuşturulacağını aktardı. Toplumun beklentilerine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyen Akbaşoğlu, EYT için gün sayan vatandaşlar için de yakın zamanda bir müjde verilebileceğini duyurdu. Akbaşoğlu soruna yönelik çözümün ve EYT’nin çıkarılacağı tarihin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yakın zaman içerisinde duyurulacağını müjdeledi.

EYT Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanların kısa bir tabirle dile getirilmesi için oluşturulan EYT ifadesi 1999 yılında uygulamaya alınan 4447 sayılı kanun sebebiyle ortaya çıkmıştır. Emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaş ilgili kanun gereğince tüm şartları karşılamasına karşın yaş şartını yerine getirememesi durumunda emekli olamamaktadır.

Kanun öncesindeki emeklilik sistemine göreyse 20 yaşını dolduran her kadın ve 25 yaşını dolduran her erkek primlerini doldurduğu taktirde emekli olabiliyordu. Emeklilik için talep edilen prim günü ise 5 bindi. 5 bin günlük primi tamamlayan kişiler emekli olabiliyordu.

EYT’de son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.