Ekonomi

Harekete Geçildi! Fahiş Fiyata Ceza Yağacak!

Türkiye’de son bir yıllık dönemde kur fiyatlarının artışı ve salgının ekonomik etkileri sebebiyle hayat pahalılığı yükseldi. Teknolojiden, otomobile, akaryakıttan, market ürünlerine kadar tüm sektörler ekonomik sıkıntılar sebebiyle ürün fiyatlarına peş peşe zamlar uyguladı.

Yapılan zamlarla birlikte hayat pahalılığı yükselirken, vatandaşın alım gücü hızla düştü. Otomobil fiyatları bir buçuk ay içerisinde 40 bin liranın üzerinde zam gördü. Sıfır otomobillere yapılan zamlarla birlikte ikinci el otomobil piyasası da yükseldi. Otomobil sektörüyle birlikte akaryakıt fiyatları da hızla yükseldi. Benzin ve motorin fiyatları 12 liranın üzerine tırmandı. Teknoloji sektörü de dolar kurunun hızla yükselişinden etkilendi. Dev teknoloji firmaları son üç aylık süreçte sürekli olarak fiyat listelerini yenilerken, etiket fiyatları hızlı bir artış gösterdi.

Vatandaş en çok temel gıda ürünlerine getirilen zamlardan ötürü yakındı. Un, şeker, süt ve sıvıyağ gibi en fazla ihtiyaç duyulan besinlerin etiket fiyatları son iki aylık süreçte hızla yükseldi. Sıvıyağ fiyatları 150 liranın üzerine tırmanırken, sütün litresi ise 15 lira seviyelerini gördü.

KUR FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ

Türk lirasının değer kaybı sebebiyle Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar hayat pahalılığının yükselmesine sebep oldu. Ekonomik sıkıntıların etkisini arttırmasıyla birlikte hükümet yetkilileri çalışmalarını hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomik önlem paketiyle birlikte kur fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Dolar kuru 18 lira seviyelerinden 11 lira seviyelerine kadar gerilerken, euro ise 20 lira seviyelerinden 13 lira seviyelerine düştü.

Kur fiyatlarındaki düşüşle birlikte vatandaş ürün fiyatlarının düşüşünü beklemeye başladı. Zamların sebebi olarak kur fiyatlarındaki yükselişi hedef gösteren sektör temsilcileri, kur fiyatlarının düşüşü sonrası etiket fiyatlarına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. İndirim beklentileri karşılanmayan vatandaşlar ise yanlış fiyatlandırmalardan ötürü şikayetçi oldu.

fahis fiyata ceza
Fahiş fiyat ceza

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU HAREKETE GEÇTİ

Vatandaş tarafından gösterilen yoğun tepkiler sonrası Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu harekete geçti. Vatandaşın en fazla tepki gösterdiği konu ise kur fiyatlarının sert düşüşü sonrası henüz indirimlerin yapılmaması. Birçok sektör temsilcisi henüz kur fiyatlarındaki düşüşü etiket fiyatlarına yansıtmadı.

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, yaptığı açıklamada “Fiyat düşüşlerinin yaşanması zaman alacak gibi duruyor.” ifadelerine yer verdi. Aykaç’ın açıklamaları vatandaşlar tarafından tepki görürken, hükümet yetkilileri fiyat düşüşlerini etiketlere yansıtmayan kurumlar hakkında denetlemelerin arttırılacağını açıkladı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, kur fiyatlarındaki hızlı artışın yaşandığı süreçte fahiş fiyat uygulayanlara, stokçulara ve fırsatçılara karşıda incelemeler başlattı. Yapılacak inceleme ve soruşturmalarla birlikte birçok kuruma ceza yağacağı belirtildi.

STOKÇULUKLA MÜCADELE

Hükümet yetkilileri kur fiyatlarında artışın yaşandığı süreçte fırsatçılık yaparak ürün stoklayan kişilere ceza yağdırılacağını belirterek, stokçuluk suçuna dair verilen cezanın üst sınırını yükseltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemine almasıyla birlikte stokçulukla mücadelede çalışmalarını hızlandıran hükümet yetkilileri, üst sınırı 500 bin liradan, 2 milyon liraya yükseltti.

VİCDAN SAHİBİ HERKES ETİKETLERİ DEĞİŞTİRMELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında market zincirlerine seslenerek, “Vicdan sahibi herkes kur fiyatları yükselirken yapılan zammı, aynı şekilde geri almalı.” diyerek market zincirlerine seslendi. Erdoğan, stokçulukla mücadele edileceği gibi ürün fiyatlarına fahiş fiyatlar uygulayanlar hakkında da cezaların arttırılacağına değindi.

DENETLEMELERE HIZ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etiket fiyatlarına fahiş fiyatlar uygulayanları gündemine almasıyla birlikte hükümet yetkilileri harekete geçti. Kur fiyatlarındaki sert düşüşün etiketlere yansıtılması gerektiğini belirten yetkililer, fahiş fiyat uygulayanlara; stokçulara ve fırsatçılara göz açtırılmayacağını duyurdu.

Ticaret Bakanı Mehmet Kuş, yapılan denetlemelere dair açıklamalarda bulundu. Bakan Mehmet Kuş, kur fiyatlarındaki yükselişi bahane ederek etiket fiyatlarına zam uygulayanlar arasında fırsatçıların olduğunu ve kur fiyatlarında yaşanan artışın çok daha fazlasını etiketlere yansıttıklarını belirtti.

Bakan Mehmet Kuş, fırsatçılarla mücadelenin arttırılacağını ve denetlemelerin hızlandırılacağını açıkladı. Denetlemelerle birlikte ilgili suçları işlediği tespit edilenlere büyük tutarlarda cezalar verileceğini aktaran Bakan Mehmet Kuş, kur fiyatlarındaki düşüşü etiketlere yansıtmayanların da inceleneceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.