Ekonomi

Faturalarla ilgili flaş karar: Başvuranlara yılda iki kez ödeme yapılacak

Son günlerde artan masraflar karşısında zorlanan vatandaşlar elektrik ve doğalgaz faturalarına gelen zamlarla birlikte çaresiz kaldı. Yılın ilk günlerinde yapılan zamlar vatandaşlar tarafından tepki gördü. Ancak yeni yılda doğalgaz ile ilgili önemli bir karar alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda yakacak desteğine kömürle birlikte doğalgaz yardımının da eklendiği kaydedildi.

Doğalgaz Desteği Nedir?

Doğalgaz desteği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan ve doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çeken dar gelirli hanelere yapılan nakdi yardımdır. Destekten yılda iki kez yararlanılabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2022’de ilgili destek programı için 3 milyar liralık kaynak ayrıldığı belirtildi.

Doğalgaz Desteğine Nasıl Başvurulur?

Doğalgaz desteği başvuruları dün gece itibarıyla başladı. Yaklaşık 4 milyon hanenin faydalanması beklenen destek programına elektronik ortamda e-devlet üzerinden başvurulabilecek. Başvurular elektronik ortamda e-devlet platformunda yapılabileceği gibi ikamet edilen bölgeye en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na da yapılabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

Doğalgaz Desteği Ne Kadar?

Doğalgaz desteği iklim şartlarına göre farklılık gösterecek. İkamet edilen bölgenin soğuk iklim şartlarına sahip olması durumunda maksimum, sıcak iklim şartlarına sahip olması durumunda ise minimum tutarda ödeme yapılacak. Ödemeler yılda iki kez yapılırken, ödeme tutarları 450 lira ile 150 lira arasında farklılık gösterecek.

Ödemeler Nasıl Alınacak?

E-devlet üzerinden başvuru oluşturulduktan sonra başvuruların sonuçlanması beklenmesi. Onay alan başvuru sahipleri en yakın PTT kurumuna giderek faturalarını gösterecek ve destek programı kapsamında belirlenen ödemeden faydalanabilecek. Kartlı sayaç kullanan vatandaşların destek miktarları ise otomatik olarak kartlarına yansıtılacak.

Elektrik faturalarında indirim uygulanacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.