Teknoloji HaberleriEkonomi

Ford’dan Türkiye’ye Dev Yatırım: Avrupa’nın en büyük ticari otomobil batarya fabrikası Ankara’ya yapılacak

Ford’un Türkiye’deki hak sahibi Koç Holding, Ankara’ya Avrupa’nın en büyük elektrikli araç batarya fabrikasının kurulacağını açıkladı. Ayrıca üretilecek elektrikli araç bataryaları Ford Otosan tarafından satın alınacak. Fabrikanın Türkiye ekonomisine can katacağı belirtiliyor.

2025’te Üretim Başlayacak

Holdingin yaptığı açıklamada 2025 yılında üretimlerin başlanacağı ve yıllık en az 30 Gigawatt/saat kapasiteyle batarya üretimi yapılacağı belirtildi. Yeni nesil otomobillerde ve transit araçlarda kullanılacak bataryalar Ford Otosan tarafından satın alınacak ve tüm hakları Koç Holding’e devredilecek.

ford dev yatirim 2022
Avrupa’nın en büyük ticari otomobil batarya fabrikası Ankara’ya yapılacak

Avrupa’nın En Büyük Ticari Batarya Fabrikası Kurulacak

Ford’un yapacağı yatırımla birlikte Ankara’da inşası başlanacak olan yapının Avrupa’nın en büyük ticari otomobil batarya fabrikası olacağı belirtiliyor. Fabrikayla birlikte istihdama da büyük katkı sağlanacak. 10 binlerce personelin fabrikada çalışabileceği aktarıldı.

Ford Otosan’ın Yatırımları Hız Kazandı

Sabah saatlerinde Ford Otosan’ın, Ford Romanya’yı satın alarak tüm haklarını Koç Holding’e devrettiği haberi de gündemi sarsmıştı. Son günlerde yatırımlarına hız veren Koç Holding, hisse değerlerini yüzde 8’e kadar yükseltti. Batarya fabrikasıyla birlikte Koç Holding’in hisse senetlerinde hızlı bir artış bekleniyor.

2022 Model Ford Focus Fiyat Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.