Bilgi

Geniş Lastik Kullanmak Zararlı Mı?

Araç sahipleri kullandıkları otomobillerin daha şık görünebilmesi amacıyla geniş lastik kullanımına başvurabiliyor. Tamamen otomobilin görünümü için başvurulan uygulama kimi zaman kazalara dahi sebep olabiliyor. Aracın kullanımına ve özelliklerine uygun olmayan lastik kullanımı araçta bazı sorunların yaşanmasına kaynak oluşturuyor.

Otomobillere daha şık bir görünüm sağlamak amacıyla pek çok farklı uygulama yapılıyor. Dış kaplamadan, yükseklik düşürmeye kadar yapılan uygulamalar araçların orijinalliğini bozsa da daha hoş bir görünüm oluşturuyor. Ancak sürüş güvenliğinin temelini oluşturulan tekerlekler için yapılan uygulamalar tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Geniş Lastik mi, Dar Lastik mi?

Binlerce araç kullanıcı daha hoş bir görünüm elde etmek amacıyla araçlarında değişiklikler yapıyor. Yapılan değişikliklere bir örnekte son dönemde popüler hale gelen geniş lastik kullanımı. Araç sahipleri geniş lastik kullanımıyla daha hoş bir görüntü elde ediyor. Popüler hale gelen uygulamayı denemek isteyen diğer araç sahipleriyse güvenlik açısından geniş lastik mi, dar lastik mi sorusunun yanıtını merak ediyor.

Ancak konuyla ilgili net bir cevap verebilmek mümkün değil. Nitekim otomobil üreticileri araçların yapısına ve özelliklerine uygun lastikleri kullanıyor. Bu sebeple otomobillerde orijinal yapının bozulmaması gereken en önemli alanın tekerlekler olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla binlerce araç kullanıcısının aklındaki soruya yanıtı otomobil üreticileri veriyor.

genis lastik kullanmak zararli mi 2022
Arabalarda Geniş Lastik Kullanmak Zararlı Mı?

Araç Lastikleri Neye Göre Belirlenir?

Otomobil üreticileri araç lastiklerini belirlerken pek çok etmeni göz önünde bulundururlar. Aracın yapısına en uygun lastiği de çeşitli denemelerin sonrasında belirlerler. Bu sebeple aracın yapısına uygun olarak satışa sunulan lastiği değiştirmek çoğu zaman olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Otomobil üreticileri de lastik değişimini önermiyor. Peki araç lastikleri belirlenirken hangi özelliklere dikkat ediliyor?

Araç lastiklerinin kullanımında bakılması gereken özellikler şu şekilde listelenebilir:

 • Otomobilin yakıt tipi (dizel mi/benzinli mi),
 • Araçtaki motorun hacmi,
 • Motorun gücü,
 • Şasi yapısı,
 • Otomobilin bağlı bulunduğu sınıf,
 • Otomobilin üretim ve kullanım amacı,

Genel olarak piyasadaki araç lastiklerinin genişliği minimum 145 milim, maksimum ise 345 milim olarak belirleniyor. Yükseklik bakımından ise minimum 30 milim olan lastikler maksimum ise 85 milim olarak belirleniyor. Piyasadaki en dar lastik 392 milim iken, en geniş lastik ise 1095 milim olarak satışa sunuluyor. Açıklanan ölçü birimleri de dikkate alınarak lastik seçimi yapılabilir.

Aracın Yapısına Uygun Olmayan Lastik Kullanımının Zararları

Otomobilin orijinal yapısına uygun olmayan lastiklerin kullanımı pek çok zarara sebep olabilir. Oluşabilecek olası zararlar şu şekilde listelenebilir:

 • Çok daha fazla yakıt tüketimi ortaya çıkar,
 • Motoru fazlasıyla zorlar,
 • Yol tutuşunu zayıflatır,
 • Buzlu zeminde sürüş güvenliğini minimum hale getirir,
 • Araç kontrolünü zayıflatır,
 • Lastiğin sürtünme oranı artacaktır,
 • Konforlu sürüşe engel olur,

Her otomobilde aynı sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Ancak yanlış lastik kullanımı sonucunda mutlaka otomobil zarar görecektir. Doğrudan oluşan zararlar, dolaylı olarak kazalara sebebiyet verebilir; sürücünün ve trafiğin güvenliğini riske atabilir. Dolayısıyla otomobil için en uygun olan lastiğin kullanımı kişinin, sevdiklerinin ve trafiğin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Geniş Lastiğin Farkı

Geniş lastik kullanımının araca uygun olması durumunda otomobile sağladığı yararlar da vardır. Örnek vermek gerekirse:

 • Otomobilin yapısına uygun olan geniş lastik yol tutuşunda verimi arttırır,
 • Kullanım ömrü daha uzundur,
 • Burkulma olayları çok daha seyrek yaşanır,

Geniş Lastik ve İnce Lastik Arasındaki Farklar

Fazlasıyla merak edilen diğer bir konu ise geniş lastikle ince lastik arasındaki farklar oluyor. Geniş lastik ve ince lastik arasındaki en temel fark hava koşullarında ortaya çıkıyor. İnce lastikler karlı ve yağmurlu zeminlerde çok daha güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Kuru zeminde ise geniş lastik sürüş konforunda fark yaratıyor. Kuru zeminde geniş lastiğin yol tutuşu çok daha iyi olabiliyor. Ayrıca geniş lastiğin kullanım ömrü de daha uzun sürüyor.

Hyundai Santro Fiyatı Ne Kadar?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.