Bilgi

Belediye Kuru Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Enflasyonun ve kur fiyatlarının artışıyla birlikte temel gıda ürünlerine yüksek zamlar getirildi. Un, şeker ve sıvıyağ gibi temel gıda ürünlerinin etiket fiyatlarındaki yükselişler vatandaşları zor durumda bıraktı.

Özellikle ayçiçek yağı fiyatları hızla yükseliş yaşadı. Son birkaç ay içerisinde 50 liranın üzerinde zam gören ayçiçek yağı fiyatları, 2021 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında birçok markette 100 liranın üzerinde bir fiyat artışı yaşadı.

Ayçiçek yağı fiyatlarındaki hızlı yükselişler başta belediyeler olmak üzere birçok devlet kurumunu harekete geçirdi. Geçim sıkıntısı yaşayan, dar gelirli hanelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve destekte bulunmak isteyen birçok belediye vatandaşlara ücretsiz ayçiçek yağı dağıtımı yapacak.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI

Ayçiçek yağı, temel gıda ürünü olmasına karşın özellikle son 1.5 aylık süreçte birçok markette fiyat yükselişi yaşadı. Piyasadaki en uygun ayçiçek yağı fiyatları incelendiğinde, 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatları şu şekilde:

  • Aymar 5 lt ayçiçek yağı, Hepsiburada.com adresinde 169 lira 15 kuruş
  • Selin 5lt ayçiçek yağı, Trendyol’da 160 lira,
  • Yudum 5lt ayçiçek yağı Trendyol Hızlı Markette 79 lira 95 kuruş,
  • Migros 5 lt ayçiçek yağı, Trendyol Hızlı Markette  64 lira 50 kuruş,

Trendyol Hızlı Markette oluşturulan kampanyalar ile sınırlı süre için uygun fiyatla ayçiçek yağı satın alabilirsiniz. Birçok markette fiyatı 150 liranın üzerine tırmanan 5 litre ayçiçek yağının fiyatı 64 lira 50 kuruş.

BELEDİYELER HAREKETE GEÇTİ

Temel gıda ürünlerine getirilen zamlar ve vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılar belediyeleri harekete geçirdi. Temel gıda ürünlerine erişimde zorluk yaşayan vatandaşlara ayçiçek yağı başta olmak üzere birçok temel gıda ürününün bedava dağıtımı konusunda kararlar alan belediyeler, dar gelirli hanelere yapılacak olan yardımlar için belirli şartların karşılanmasını talep ediyor.

İlk olarak Silivri Belediyesi tarafından başlatılan uygulamalarla ihtiyaç sahibi hanelerin temel gıda ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamak için bedava ayçiçek yağı başta olmak üzere un, şeker gibi gıda ürünleri dağıtımı yapılacak.

Vatandaşlar ikamet ettikleri adresin bağlı bulunduğu belediye kurumuna başvuruda bulunabilir, ayçiçek yağı dağıtımı konusunda detaylı bilgi alabilirler.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI DESTEK PAKETLERİ

Aile Bakanlığı’na bağlı birimlerle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da temel gıda ürünlerinin dağıtımı konusunda duyurular yapmaya başladı. Dar gelirli hanelere yapılan yardımlarla süt, ayçiçek yağı, un, şeker, pirinç gibi hanelerin en fazla ihtiyaç duyduğu besinler her ay düzenli olarak dağıtılıyor.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK PAKETLERİ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın yaptığı yardımlara benzer şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’de dar gelirli hanelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için destek paketleri oluşturdu. Oluşturulan gıda yardımı paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerden belirli şartları karşılamalarını isteyen kurum, başvuruda bulunacak hanenin gelirinin net asgari ücretten fazla olmamasını ve yaşlılık aylığı gibi yardımlardan faydalanılmamasını talep ediyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, oluşturduğu gıda yardımlarının sınırlı sayıda olduğunu ve başvuran kişilerin onay alması durumunda yardımların hemen başlamayabileceğini; kontenjanlara bağlı olarak yardımların sırayla yapıldığını belirtti. Ayrıca alınan yardımlar başvuruda bulunan bireyin vefatı, ihtiyacın ortadan kalkması veya herhangi bir bilgi verilmeden destekten faydalanılmaması gibi durumlar oluştuğu taktirde yapılan yardımın sonlandırılacağı kaydedildi.

gida yardimi 2021
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK PAKETLERİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan gıda desteği 3 kategoriye ayrılmış durumda. Ayrılan kategoriler şu şekilde:

  • A tipi yardım – 1 veya 2 kişinin yaşadığı hanelere yapılan 14 kilogramlık destek paketi
  • B tipi yardım – 3 veya 4 kişinin yaşadığı hanelere yapılan 21,5 kilogramlık destek paketi
  • C tipi yardım – 5 veya daha fazla kişinin yaşadığı haneler yapılan 28,5 kilogramlık destek paketi

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, temel gıda ürünlerinin dağıtımının yanısıra ortaokuldan, üniversiteye kadar aktif olarak öğrenci olan kişilere burs imkanı da sağladığını hatırlatalım.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Hayat pahalılığının yükselmesi ve vatandaşların alım gücünün düşmesi sebebiyle devlet kurumlarının sağladığı destek paketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Belediyeler tarafından oluşturulan gıda yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler, ikamet edilen adresin dahil olduğu belediyeye başvuruda bulunabilirler.

Aynı şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvurular içinde kurumun adrese en yakın birimine başvuruda bulunabilir. Birimlerde yapılan başvurular için gerekli başvuru formlarının doldurulması talep edilecektir. Formlar doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak isteyen kişiler ise kurumun internet sayfası üzerinden paylaştığı başvuru formunu çıkararak, gerekli bilgileri doğru ve eksizsiz bir şekilde doldurmalı, sonra ikamet edilen adresin bağlı bulunduğu birime posta yoluyla veya elektronik ortamdan form gönderilmeli. Detaylı bilgi alabilmek için en yakın VGM birimine ulaşılabilir.

VGM GIDA YARDIMLARI

VGM GIDA YARDIMI BAŞVURU FORMU

2 Yorum

  1. Merhaba benim adım sevgi sofi 4 çocuk annesiyim 3 tane engelli çocuğum var 1 normal çocuğum var heryere borcum var bakkala borcum var sağdon soldan borç aldım onu bile ödeyemedim 2 aylık kiram birikti onu bile ödeyemedim eşim yurt dışında ceza aldı 5 sene Türkiye’ye girememez kırmızı mühür yedi ahlah için nolur bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden hayırlı günler dilerim size

  2. Merhaba 3tane çocuğum var erzak yardımı para yardımı yaparsınız sevinirim çocuklarım yaşları küçük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.