Bilgi

Gökyüzü Neden Mavi Renkte Görünür?

Her gezegende gökyüzünün farklı bir rengi bulunmaktadır. Dünya’da ise gökyüzü mavi renkte görünür. Doğduğumuz günden bu yana muhakkak sorguladığımız ancak yanıtını araştırmak yerine bir soru işareti olarak bıraktığımız konuya ilişkin bilimsel bir yanıt bulunuyor.

Gökyüzü neden mavi renkte görünüyor sorusuna yanıt aramak için çok düşünmemize gerek yok. Gökyüzünü aydınlatan ve oraya renk veren bir yapı bulunuyor. Öyle ki bu yapının batışı esnasında gökyüzünde farklı renkler canlanıyor. Cevabımız tabii ki de Güneş. Güneşin etkisiyle gökyüzü renkleniyor ve farklılık kazanıyor. Peki gökyüzü neden mavi renkte görünüyor, Güneş gökyüzünü nasıl aydınlatıyor gelin birlikte inceleyelim.

Gökyüzü Aslında Mavi mi?

Öncelikle konunun temeline inmemiz gerekiyor. Gökyüzünün asıl rengi mavi değil. Gökyüzünde yansıyan mavi renginin temeli Güneş’e dayanıyor. Güneş’in etkisiyle renklerinde canlılık kazanan gökyüzü kimi zaman mavi, kimi zaman ise sarı veya turuncu renkleriyle bize ihtişamını gösteriyor. Gökyüzünün asıl rengi ise ne mavidir, ne de turuncu ya da sarıdır. Gökyüzünün temelinde beyazlık yatar. Beyaz, Güneş ışınlarının etkisiyle bize mavi ve diğer renklerde görünür.

Güneş Işınları Ne Renktir?

Güneş’ten yansıyan ışınların da bir rengi bulunmaktadır. Işınlar birçok farklı rengi beraberinde barındırır. Turuncu, kırmızı, sarı, mavi, mor, lacivert renkleri Güneş’le birlikte gökyüzüne yansır ve renklerin karışımıyla birlikte masmavi bir gökyüzü tüm ihtişamıyla bizi karşılar. Aslında hava durumlarında yaşanan değişiklikler neticesinde Güneş’ten yansıyan ışıkları görebiliyoruz. Ancak beyaz bir yansımayla yeryüzüne indiği için bu renkleri ayırt etmek de güçlük çekiyoruz.

gokyuzu neden mavi renkte gozukur
Gökyüzü Neden Mavi Renkte Görünür?

Gökyüzü Neden Mavi?

Bu kadar çok rengin barındığı ışınların etkisiyle gökyüzü neden çok renkli değil de, masmavi olarak bize yansıyor? Aklımızda yer edinen sorunun yanıtı için de atmosfer devreye giriyor. Oldukça güçlü bir yapı olan atmosferin etkisiyle Güneş ışınlarının Dünya’ya olan yansıması esnasında yaşanan dalgalanmalar ışıklardaki rengi kırabiliyor ve havadaki moleküllerin etkisiyle elektron ve proton parçacıkları ışınlardaki kırılmayı fark ediyor, yeryüzüne yansıtmaya karar veriyor.

Bu esnada bir parçalanma ve saçılma eylemleri gerçekleştiği için de ışınlardaki renkler değişim gösteriyor. Renklerin yayılımı sırasında oluşan yarışta en hızlı yayılan ışın mavi olduğu için gökyüzünde masmavi bir renk bizi karşılıyor. Işık spektrumunda yer alan mavi, diğer bileşenlere kıyasla çok daha yüksek ve kısa dalga boyuna sahiptir. Mavinin diğer renklere göre öne çıkmasının sebebi de bu özelliğine dayanır.

Diğer Renkler Nereden Geliyor?

Gökyüzünün mavi olmasına karşın yeşil başta olmak üzere farklı renkler bizi yeryüzünde karşılıyor. Tabii ki bu sorunun yanıtı oldukça basit. Yeryüzündeki nesnelerin her biri bir renge sahiptir. Bu sebeple gökyüzünden mavi bir ışık bize yansısa da etrafa yayıldığı için nesnelerin rengini değiştirebilecek bir güce sahip değildir. Ancak su gibi şeffaf olan yapılara mavi rengi yansır ve bu yapıların da mavi görünmesine sebep olur.

Hava Kirliliği Gökyüzündeki Rengi Değiştirir mi?

Dünya’daki çevre kirliliği her geçen gün artış gösteriyor. Öyle ki mevsim normalleri de değişim göstermeye başladı. Bilim insanları küresel ısınma sebebiyle Dünya’nın ciddi oranda tahribata uğrayacağını belirtiyor.  Kirli havanın etkisiyle oksijene aerosol sülfat, organik karbon ve mineral tozu parçacıkları yayılıyor.

Bu yayılımın kaynak oluşturmasıyla birlikte de mavi renginin dağılım hızı artıyor ve bu sebeple Güneş olması gerekenden daha kırmızı bir tona kavuşuyor. Dolayısıyla hava kirliliği sebebiyle Güneş’in rengi, Güneş’in renginin etkisiyle de gökyüzünün yansıması değişim gösteriyor.

Sonucunda daha hoş bir manzara bir karşılasa da daha kirli bir havayla yaşamak zorunda kalıyoruz. Havadaki kirliliğin etkisiyle gökyüzünün rengi değişiyor. Yalnızca gökyüzü değil, mevsim normallerinin gerektirdiği doğa olayları da farklılık göstermeye başlıyor. Dolayısıyla Dünya tahribata uğruyor. Bu sebeple çevremizi temiz tutmalıyız. Daha yaşanabilir bir Dünya için çevre kirliliğine dikkat edin!

Hadis nedir? Temizlik ve abdestle ilgili hadisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.