Teknoloji HaberleriYaşam

Göz Kapağının İçindeki Küçük Delik Ne İşe Yarar?

Göz kapağımızın iç kısmında küçük bir delik bulunmaktadır. Deliğin tam olarak nerede olduğunu merak edenler göz kapaklarının alt ve üst kısımlarını esneterek göz içerisindeki ufak deliği fark edebilirler. Daha önce farkına varamadığınız bu küçük deliğin aslında şaşırtıcı işlevleri bulunmaktadır.

Göz Kenarında Delik

Göz kapağımızın içerisinde bulunan fark edilmesi zor deliğe lakrimal açıklık denilmektedir. Lakrimal açıklık denilen yapı, papilla adı verilen dokunun parçası halindeki bir kanaldır. Kökeni Latinceye dayanan lakrimal ‘Gözyaşı ile ilişkili’ anlamına gelmektedir. Kelime anlamını tam olarak karşılayan lakrimal gerçekten de gözyaşı ile ilişkili bir işleve sahiptir.

Gözyaşının Geri Emilmesini Sağlar

Göz pınarlarımızda bulunan bu küçük deliğin işlevi gözyaşlarının yeniden emilmesini sağlamaktır. Lakrimal kanallar, lakrimal kese olarak tabir edilen bir alana yönelirler. Bu alan horner kas olarak da nitelendirilebilen orbicularis kaslarının lakrimal kısımlarında yer alan fiberlerle çevrilidir.

Kanalların Uzunluğu 2 Milimetre

Kanalların ilk kısmında yer alan kısım toplamda 2 milimetrelik bir uzunluğa sahiptir. Bu kısmı takip eden ampulla ise lakrimal kanallarının en dibinde yer almaktadır. Kanallar 2 milimetrelik uzunluğa ek olarak yatay şekilde 8 milimetrelik bir alanı daha sararlar. Bu uzunlukla birlikte alt ve üst göz kapaklarını birleştirerek tek bir kanal haline dönüşebilirler.

Gözyaşlarının Geri Akması Engellenmektedir

İki kanalın birleşmesiyle birlikte lakrimal keseyi de saran periorbita yapısı delinir ve kesenin lateral kısmından giriş yapılır. Lateral kısmından giriş yapılmasıyla birlikte bir kapak görevi görülür ve gözyaşlarının geri akması engellenir.

Ağladığınızda Burnunuz Neden Akar?

Lakrimal açıklık, bu kısımda yer alan orbikülaris kaslarının kasılmasıyla birlikte esnemeye başlar. Gözyaşları da bu etkiyle açığa aktarılır. Gözyaşları bu işlemin ardından Hasner valfi ile birlikte burun boşluğuna doğru yönelir. Bu sebeple de ağlama anlarında burun akıntısı meydana gelir.

Kısacası gözümüzde bulunan fark edilmesi zor küçük deliğin en temel işlevi ağlama anlarında görmenin kısıtlanmasını engellemektir.

Göz Lazer Ameliyatı Fiyatları 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.