Bilgi

GSS ödemesi nasıl yapılır? Genel Sağlık Sigortası ödeme yapmak

GSS ödemesi yapmak borcu olan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Sigorta ödemesini geciktiren kişiler sağlık hizmetlerinden ek masrafları ödemeleri karşılığında yararlanabilmektedir. GSS ödemeleri bankalar aracılığıyla yapılabilir. ATM’lerin yanı sıra internet bankacılığı ile de ödeme yapılabilmektedir.

GSS Nedir?

GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortası, vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesine olanak sağlamaktadır. Olanaklardan faydalanmak isteyen kişiler GSS ödemelerini zamanında ve eksiksiz olarak yapmalıdır. Ödemeler bankalar aracılığı ile ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yatırılabilir.

GSS Kimleri Kapsamaktadır?

GSS kimleri kapsar sorusu da merak edilir. GSS, 18 yaş ve üzerindeki  vatandaşlar için bir zorunluluktur. GSS ödemelerini zamanında yatırmayan kişiler sağlık hizmetlerinden ek masrafları ödemeleri karşılığında faydalanabilir.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulamak için üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bankaların GSS borcu ödeme ekranında ödenmemiş tüm sigorta borçları görüntülenebilmektedir. Ayrıca E-SGM resmi internet sayfasında da borç sorgulaması yapılabilir. Geriye dönük GSS borcu sorgulama işlemleri şu yöntemlerle yapılabilmektedir:

 • Bankaların ödeme kanallarında,
 • E-SGM resmi internet sayfasında,
 • E-devlet platformunda,

E-DEVLET GSS BORCU SORGULAMA EKRANI

gss odemesi nasil yapilir
GSS

GSS Prim Borcu Hangi Bankalarda Ödenir?

GSS prim borcu ödeme işlemleri Sosyal Genel Kurumu ile anlaşmalı olan tüm bankalarda yapılabilir. SGK ile anlaşmalı olan ve GSS ödemesi yapılabilmesine olanak sağlayan bankaların listesi şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Albaraka
 • Akbank
 • Şekerbank

GSS Ne Kadar Ödenir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşlar ekonomik durumlarına göre belirli tutarlarda ödemeden sorumlu tutulurlar. Bu tutar vatandaşların iş durumlarına ve aylık kazançlarına göre farklılık göstermektedir. GSS ödeneklerini zamanında yatıran kişilere aylık 152 lira prim tutarı tanımlanır. Bu ödenek yeni doğum yapan anneler için 316 lira, cenaze durumlarında 1250 lira ve iş görmezlik ödeneği kapsamında da 166 lira olarak değişim gösterebilir.

18 yaş ve üzerindeki kişinin ekonomik durumu asgari ücretin altında ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. Ücretsiz faydalanılabilecek hizmet devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri için geçerlilik kazanacaktır. Diğer hastanelerde işlem ücreti vatandaş tarafından karşılanır.


GSS Prim Ödemesi Zorunluluk mudur?

GSS prim borcu ödemek zorunlu mu sorusu da yanıt aramaktadır. GSS, 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için bir zorunluluktur. Bu sebeple ödemesini zamanında ve eksiksiz olarak yatırmayan kişiler sağlık hizmetlerinden ücretli olarak faydalanabilmektedir. Bu durumda ek masraflar ortaya çıkar ve kişi yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Ayrıca yasal bir zorunluluk olan GSS ödemeleri uzun süre boyunca yatırılmadığı taktirde her ay için yüzde 2 oranında gecikme cezası uygulanır. Bu durumda kişiye yüklü miktarda cezai işlem de uygulanacaktır.

Türkiye’nin en ucuz arabası Citroen Ami’nin satış fiyatı belli oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.