Teknoloji Haberleri

Hacker Nasıl Olunur? – Hacker Olarak Para Kazanmak – 2022

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefon, bilgisayar, tablet ve benzeri birçok elektronik cihaz ortaya çıkmıştır. Cihazların çoğalmasıyla birlikte teknolojinin günlük hayatımızdaki yeri de oldukça önem kazanmıştır. Dışarı çıkarken telefona sıkça bakarız, evde bilgisayar ve tablet gibi cihazları fazla sürelerde kullanılırız. Tabii ki, teknoloji geliştikçe yalnızca hobi amacıyla değil, para kazanmak ve araştırma yapmak amacıyla da bu cihazları kullanmak isteriz.

Öyle ki artık hayatımızdaki yeri önem kazanan bu cihazlar vasıtasıyla sanal dünyada da bir yaşam kurmaya başlarız. Sosyal medya uygulamaları, arkadaşlık uygulamaları, sohbet uygulamaları, banka uygulamaları ve benzeri yüzlerce uygulama arasında saatlerimizi harcarken günde bine yakın işlem gerçekleştiririz. Peki bu işlemleri güvenle mi gerçekleştiriyoruz? Cihazımız ele geçirilebilir mi? Yaptığımız işlemler başkaları tarafından da görülebilir mi?

Hacker Nedir?

Öncelikle bu soruya yanıt verebilmek için hack kelimesinin kökünü incelememiz gerekiyor. Hack kelimesi Türkçede izinsiz erişim anlamına gelmektedir. Dolayısıyla hack kelimesinden de anlaşılacağı üzere Hacker kavramı, teknolojik cihazlara izinsiz bir şekilde erişim sağlayan kişiler için kullanılır. Kısacası Hacker kavramı, dilimizde ‘bilgisayar korsanı’ olarak da ifade edilebilir. Hacker, kullanıcının bilgisi dahilinde olmayan işlemleri gerçekleştirebilir; cihaz içerisinde yer alan kişisel bilgiler başta olmak üzere şifreler, kripto birikimi ve benzeri tüm içerikleri öğrenebilir.

Aslında hacker kavramı bilişim alanında uzman kişiler için kullanılır. Ancak zamanla teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu yeteneği iyi niyetli kullanan kişilerin yanı sıra kötü niyetli kişiler de ortaya çıkmıştır. Kötü niyetli kişilerin gerçekleştirdikleri eylemler neticesinde de hacker, korkulan bir kavram haline gelmiştir.

Hacker Siteleri

  • https://www.turkhacks.com
  • https://spyhackerz.org/forum
  • https://elitehackz.org/forum
  • https://darkhack.org/
  • https://cyberzforum.com
  • https://hacktivizm.org
hacker para kazanma 2022
Hacker Olarak Para Kazanmak – 2022

Hacker Ne İş Yapar?

Hackerlık bir meslek haline gelmiştir. Bu mesleği iyi niyetle yapan kişiler gibi kötü niyetle yapan kişiler de vardır. Hacker’lar yasal olarak da çalışabilirler. Devlet kademesinde resmi olan siteler, banka siteleri ve benzeri birçok kurum ve kuruluşun internet sayfalarını koruyan ve internet sayfalarında zaaf arayan kişiler kurumların bünyesinde çalışmaktadır. Yasal olarak hacker olan kişiler kurumların internet sayfalarını geliştirmek için katkıda bulunurlar. Maaşlı olarak bu mesleği yaparlar.

Kötü niyetli kişiler ise genellikle bir takım halinde veya bireysel olarak kimsenin izni olmadan internet sitelerine ve cihazlara erişim sağlarlar. Devlet sırlarını dahi çalabilen bu gruptaki kötü niyetli kişiler, birçok ünlü kuruluşu zor durumda bırakmıştır. Son zamanlarda Türkiye’de bu tipte bir olaya şahit olduk. Yemeksepeti kısa zaman önce sisteme saldırı olduğunu ve kullanıcı bilgilerinin birileri tarafından sızdırıldığını duyurdu. Buna benzer birçok kötü niyetli eylem bu gruptaki kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

İyi niyetli hackerlar ile kötü niyetli hackerları ayırt etmemiz oldukça basittir. İyi niyetli kişiler bir sistemi, cihazı, uygulamayı veya siteyi geliştirmenin yollarını arar, zaafları bularak düzeltmeyi ve daha da ileri taşımayı hedefler. Kötü niyetli kişilerse aynı olayı bozmak ve çalmak için yaparlar.

Hackerlar 3 grupta incelenebilir:

  • Siyah- Kötü niyetli kişilerdir. Bu kişiler tamamen sistemleri bozmak ve çalmak için eylemler gerçekleştirir.
  • Beyaz- Sistemleri geliştirmek ve zaafları ortaya çıkararak sorunları gidermek için yasal olarak çalışırlar.
  • Gri- Bireysel olarak bu mesleği yaparlar. Ancak yasal olmamaları sebebiyle yaptıkları eylemleri ispatlayamazlar. Kimi zaman iyi niyetle eylemler gerçekleştirirken, kimi zaman da iyi olarak görünse de kötü eylemlere imza atarlar.

Instagram Hesabım Çalındı Geri Nasıl Alabilirim?

Sıfırdan Hacker Olmak

Yazılım alanında herhangi bir bilgisi olmayan ancak bu mesleğe ilgi duyan kişiler öncelikle yazılım eğitimi almalıdır. Birçok farklı yazılım dili bulunmaktadır. C#, C++, Java, Phyton ve benzeri birçok yazılım diline dair temelde olsa bilgi sahibi olmalısınız. Öğrenmek istediğiniz yazılım dilinden başlamanız yararınıza olacaktır. Ancak en temel olarak belirtilen ve öğrenilmesi önem arz yazılım dili C#’dır. C# ile oyun yazabilir, bilgisayar uygulamalarını ortaya çıkarabilirsiniz. Yazılım konusunda temel aldıktan sonra hacker konusunda eğitim veren kişileri takip edebilirsiniz.

Udemy gibi eğitim platformlarında hacker alanında eğitim alabilir ve bu konuda gelişme sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu maratonun uzun bir zaman gerektirdiğini, yıllar sonra alanınızda uzman olabileceğinizi hatırlatalım. Sabır gerektiren bu işe başlarken sabrınızın olmadığını düşünüyorsanız acele ile meslekte ilerleme kat edemeyeceğinizi üzülerek belirtmek isterim.

Hacker Olarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Hackerlar bilişim konusunda uzmanlardır. Bir sitenin, uygulamanın veya cihazın güvenliğini sağlamalarının yanı sıra bu sistemlerdeki arızaları da tespit ederek düzenlerler. Bu meslek yasal olarak yapılabilir ve maaş olarak da ciddi tutarlarda aylık ücret kazanılabilir. Hacker olarak aylık maaş alabilirsiniz. Aylık maaşınız 10 bin liranın üzerinde olacaktır. Kötü niyetli kişilerin yaptıkları eylemler sonucunda ciddi cezalar alabildiklerini hatırlatalım.

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.