SON DAKİKA

Yeniteknoloji

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

02 Eylül 2023 - 11:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

hazırlığa başlayın

Ekonomi yönetimi ve dolar kuru üzerine yaptığı yorumlar ile dikkat çeken Selçuk Geçer, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 750 baz puanlık faiz artırım sonucunın arkasından dolar kuru hakkında gündem yaratacak bir iddiada bulundu. Geçer, doların çok kısa sürede 42 liraya ulaşacağını iddia etti.

Geçmiş yıllarda dolar kuru üzerine yaptığı yorumlar daha sonra ‘spekülasyon’ iddiası sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafınca hakkında şikayette bulunulan ekonomist Selçuk Geçer, yine ortalığı kızıştıracak bir iddiada bulunmuş oldu.

24 Ağustos tarihli PPK toplantısından 750 baz puanlık artış kararı alarak siyaset faizini yüzde 25’e yükselten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), bu kararı dövizi baskılamak amacıyla almadığını belirten Geçer, “Türkiye’de sistemin yerine oturabilmesi, ihracat gelirlerinin artması, turizm gelirlerinin artması ve ekonominin düzelebilmesi için Türk lirasının gerçek değerine, enflasyonist değerine gitmesi gerekiyor. Dolar kuru yükseldikçe ben mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

İşte Geçer’in açıklamalarından öne çıkanlar…

“Geçtiğimiz haftalarda da belirtmiştim. Benim için de 750 baz puanlık artış kararı bir sürpriz oldu ancak piyasalar açısından mevzuşacak olursak, pek de bir şeyi değiştirecek bir karar olmadığını söyleyebiliriz. Idrakyı değiştirecek ve pozitif yönde izlenim yaratacak bir hamle sadece bu karar ile dolar kurunu baskılama amacı taşındığını düşünmüyorum.

Zaten Mehmet Şimşek ve Hafize amaç Erkan böyle bir niyetle yapmışsa, bunun işe yaramayacağını göreceklerdir. Sadece söylediğim benzer biçimde, onların da açıklamalarında hiçbir zaman “Doları düşüreceğiz, dövizle şöyle mücadele edeceğiz” gibi ibareler olmadı. Çünkü yeni iktisat yönetiminin amacı kuru baskılamak değil. Faizi, kuru ve enflasyonu birbirine paralel bir noktaya getirmek

“DOLAR YÜKSELDİKÇE MUTLU OLUYORUM”

Kurun yükselmesi, Türk lirasının değer kaybetmesi gerekiyor. Türk lirasının enflasyon değerine doğru gitmesi gerekiyor. Bunun uçarı kaçarı yok. İşsiz kalmak istemiyorsanız, gelirleriniz düşmesini istemiyorsanız kurun yükselmesini kabul edeceksiniz. İhracat dip yaparsa, ihracatçı batarsa üretici de batacak. İşsizlik de yükselecek, enflasyon da artar. Bu işin şakası yok. Ben kur yükseldikçe mutlu oluyorum ama sebebini size söylüyorum. Türkiye’de sistemin yerine oturabilmesi, ihracat gelirlerinin artması, gezim gelirlerinin artması ve ekonominin düzelebilmesi için Türk lirasının gerçek değerine, enflasyonist değerine gitmesi gerekiyor.

“DOLAR KURU minimum 42 LİRA OLACAK”

Bu enflasyon da dünden bugüne gelen enflasyon değil. Geçmişten bugüne dek oluşan gerçek enflasyonu hesaplayacaksınız. Buradaki kümülatif oranı bulacak ve ona gore müdahale edeceksiniz. Bu hesaplama da 40-42 lira arasına ulaşıyor. Son derece merhametli hesaplamalarla, TÜİK’in verilerine göre meydana getirilen hesaplamalarla 42 liraları söylüyorum. Bu hamlenin de gelecek yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. 2024 senesinde dolar kurunu 42 lira olarak görmek hiç sürpriz olmayacak.

Vatandaşın, ENAG’ın enflasyonunu falan işin içine koymaya kalkarsak dolar nerelere gider düşünemezsiniz. Şunu diyenler var “Abi iyi güzel diyorsun ama dolar arttıkça fiyatlar da artıyor”. E bi zahmet öyle olacak. Onu şöyle sorgulayacaksınız “Dolar arttıkça fiyatlar niçin artıyor?” diye sorgulayacaksınız. Demek ki siz üretmeyen, ithalat odaklı bir ülkesinizdir. Siz bir manda ülkesinizdir, şu demek oluyor ki sömürülüyorsunuzdur arkadaşlar. Yerli üreticiniz batmış anlama gelir. Firmalarınız yabancıların eline geçmiş, raflarınızdan pazar tezgahlarınıza kadar her şey yabancı odaklı olmuş, yabancıların kontrolüne geçmiş anlama gelir.
KAYNAK: gunboyugazetesi.Com.Tr
Bağlantı: https://www.gunboyugazetesi.com.tr/selcuk-gecer-hazirliga-baslayin-diyerek-uyardi-dolar-kuru-bu-tarihte-15-lira-birden-218629h.htm

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA