Ekonomi

SED ödemeleri yükseltildi: Her çocuk için 1611 Lira…

Sosyal devlet anlayışını benimseyerek vatandaşların her türlü ihtiyaçlarına yönelik destek uygulamaları oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında da destek paketleriyle vatandaşların imdadına yetişmeye devam ediyor. Yakacaktan, elektriğe, eğitimden, sağlığa her alanda yapılan yardımlara asgari ücret ve emekli aylıklarındaki yükselişlerle birlikte zam yapıldı.

Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada çocuk sahibi ailelerin ihtiyaçlarına yönelik oluşturan Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında yapılan ödemelere zam yapıldığı belirtildi. Geçtiğimiz ay bin 259 lira olarak yapılan ödemeler, bu aydan itibaren zamlanarak bin 611 liraya yükseltildi. Yapılan zamlar bu gece itibarıyla geçerlilik kazanarak ihtiyaç sahibi hanelerin hesaplarına yansıtılacak.

SED Yardımında Miktar Yükseltildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından SED ödemelerine ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Yanık, SED ödemelerinin çocuk sahibi hanelerin eğitim başta olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve çocuklara iyi bir gelecek kurulabilmesi için yapıldığını, geçim sıkıntısı çeken hanelerdeki çocuk başına ödenek çıkarıldığını duyurdu. Bakan Yanık, bu ay itibarıyla ilgili ödeneğe zam yapıldığını ve geçtiğimiz ay bin 259 lira olarak yapılan yardımın, bu ay itibarıyla bin 611 liraya yükseltildiğini belirtti.

Verileri Paylaştı

Yanık, yardıma ilişkin veriler de paylaştı. Bakan Yanık’ın paylaştığı verilere göre SED ödenekleri için yalnızca bu ay için 234 milyon 666 bin lira kaynak ayrıldığı belirtildi. Ayrıca zamlı ödemeler ihtiyaç sahibi hanelerin hesaplarına bu gece itibarıyla başlatılacak ödemelerle birlikte 15 Ocak 2022 tarihine dek yatırılacak.

‘Aile Bağlarını Kuvvetlendirmek İstiyoruz’

Yanık tarafından ilgili destek ödeneğine ilişkin yapılan açıklamada “İhtiyaç sahibi hanelerin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Hanelerde yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle çocukların ailelerinden uzaklaşmamalarını, farklı bir ortamda gelecek kurmamaları ve aile bütünlüğü için çalışmalarımızı sürdürüyor, bu yönde hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. Nakdi ödemeler ile haneler gereksinim duydukları tüm alanlarda ihtiyaçlarını alabiliyor, çocukların eğitim masrafları başta olmak üzere tüm giderlerini karşılayabiliyorlar. Ödeneğin tutarı her 6 ayda bir yenileniyor ve miktar yükseltiliyor. Bu kapsamda ödemelerimizi bin 611 liraya yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

SED ÖDEMELERİNİ SORGULA

Emeklilere Ek Zam Konusu Meclise Taşındı!

Bir Yorum

  1. cocugum var hic biryerden yardim almiyorum oglumda kucuk calisamiyorum lutfen yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.