Bilgi

İBB Yardım Başvuru ve Sorgulama Ekranı

Milyonlarca vatandaşın yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da, azımsanmayacak sayıda dar gelirli hane bulunmaktadır. Enflasyon ve kur fiyatlarının da artışıyla hayat pahalılığı yükselen Türkiye’de, dar gelirli haneler başta temel gıda ürünleri olmak üzere pek çok ihtiyaçlarını gidermekte zorlanmaktalar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise ihtiyaç sahiplerine destek vermeye devam ediyor. Temel gıdadan, faturaya, ulaşımdan, eğitime birçok konuda dar gelirli hanelerin sorunlarına çare üreten İBB, artan nüfusla birlikte destek paketlerinin sayısını arttırıyor.

Özellikle salgın sürecinde 7 gün 24 saat çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ekonomik olarak zor şartlar altında kalan vatandaşların nakit ihtiyaçlarına yönelikte destekler vermeye başladı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM KAMPANYALARI

Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip şehri İstanbul’da, dar gelirli hanelerin sayısı da bir hayli fazla. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise ihtiyaç sahiplerinin nakit ihtiyaçlarına varana dek tüm sorunlarına çözüm üretecek destek paketleri oluşturmuş durumda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu destek uygulamaları şu şekilde:

 • Erzak desteği,
 • Kira desteği,
 • Eğitim desteği,
 • İlaç desteği,
 • İstihdam desteği,
 • Sosyal ve maddi destekler,

Yukarıdaki destek uygulamalarına ek olarak her geçen gün yeni destek uygulamaları oluşturmaya devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sağlık sorunlarından, ekonomik sorunlara, ulaşım sorunlarından, barınma sorunlarına dek birçok alanda sunduğu hizmetleri kesintisiz olarak sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve ülkemizde de büyük etki yaratan Covid-19 salgınıyla birlikte oluşan yeni sorunlara yönelik ek destek paketlerini de uygulamaya aldı. Vatandaşların artan nakit ihtiyaçları başta olmak üzere tedavi ve ilaç sorunlarına yönelik destek paketleri oluşturuldu.

ibb sosyal yardim basvuru ekrani 2021
i̇bb yardım başvuru ve sorgulama ekranı 3

İBB YARDIM BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İstanbul’da ikamet eden kişilerin faydalanabildiği destek paketlerine İBB’ye bağlı birimlerden başvurulabiliyor. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şu birimlere müracaat etmeli:

 • Edirnekapı Sosyal Yardım
 • Üsküdar Selimiye İletişim Birimi
 • Büyükçekmece İletişim Birimi

Ayrıca telefondan iletişim kurarak da başvuruda bulunulabiliyor. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 444 00 93 numaralı hat üzerinden detaylı bilgi alınabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu destek paketleri için belirli şartların karşılanmasını talep etmektedir. Şartlardan en önemlisi oluşturulan destek paketine ihtiyaç duyulmasıdır. Örneğin, eğitim desteğinden faydalanmak isteyen hanelerde aktif olarak öğrenci bulunmalıdır. Hanenin geliri ise asgari ücretin net ücretinden az olmalıdır.

Başvuruda bulunan kişilerin ekonomik durumları ve sunulan şartlara uyumu incelendikten sonra, İBB ekipleri tarafından ikamet edilen adres kontrol edilir. Herhangi bir yanlış bilgilendirme olmadığı taktirde yapılan başvuru kabul edilir ve başvuruda bulunan birey ilgili destek paketinden faydalanmaya başlayabilir.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada AK Parti ve MHP üyelerinin oylarıyla başlatılan sosyal yardım uygulamalarının bir kısmında yeni bir karar alınana dek başvuru alınmayacak. İBB, yaptığı açıklamada bir milyonun üzerinde alınan başvuruların incelendiğini ve kabul edilen başvurulara sosyal yardımların yapılacağını; ancak mayıs ayında İBB Meclisi’nde yapılan olağanüstü toplantıda sosyal yardımların kesilmesine yönelik sunulan önerge AK Parti ve MHP’li üyeler tarafından kabul edildiği için yeni başvurular alınamayacağını açıkladı.

Ancak oluşturulan sosyal yardımlardan İSKİ ve İGDAŞ faturalarına destek verilmesi amacıyla yapılan Askıda Fatura Desteği için başvuru alınmaya devam edileceği belirtildi.

İBB BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan sosyal yardımlara müracaat etmiş kişiler, yaptıkları başvuruların neticesini veya durumunu öğrenmek için, elektronik ortamda İBB tarafından kurulan Beyaz Masa’nın internet sayfasını ziyaret edebilir.

BAŞVURU SORGULAMA EKRANI üzerinden başvuru esnasında verilen başvuru numarasını doğru ve eksik bir şekilde ilgili alana girerek başvuru sorgula seçeneğine erişilmeli.

Başvuruda bulunan kişiler, başvuru neticesinin hatalı olduğunu düşünüyorlar ise Beyaz Masa birimine şikayet talebinde bulunabilirler. Beyaz Masa biriminden şikayet talebi oluşturmak isteyen kişiler İstanbul içerisinde 153, İstanbul dışında ise 0212 153 00 00 numaralı hattı arayabilirler.

İBB SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyen kişilerin belirli kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. İBB tarafından talep edilen şartlar şu şekilde:

 • İlgili sosyal yardıma ihtiyaç duyulması,
 • Başvuruda bulunan bireyin ait olduğu hanenin maddi geliri asgari ücret düzeyinden az olmalı,
 • Tedaviye ve ilaca yönelik yardımlarda sağlık sorunu bulunulması,
 • Eğitim desteği verilebilmesi için ilgili alanda yeterli olanaklara sahip olunamaması,
 • Temel gıda ürünlerine erişmekte zorlanılması,
 • Barınma sorunu yaşamak.

İBB SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

Covid-19 salgının getirdiği yeni zorluklarla mücadele eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, salgın sürecinde vatandaşların sağlığının korunabilmesi için büyük gayretle çalışan sağlık çalışanlarına da ulaşım desteği sağlamaktadır. Destek kapsamında sağlık çalışanları ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarını kullanabilmektedir. Destek 31 Aralık 2021 tarihine dek sürdürülecektir.

İlginizi Çekebilir: Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İBB SOSYAL DESTEK KARTI

Temel gıda ürünlerine erişmekte zorlanan hanelerin ihtiyaçlarına çözüm üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu Sosyal Destek Kartı ile ihtiyaç sahiplerine alışveriş imkanı sunmaktadır. Günümüzde 180 bine yakın hanenin faydalandığı uygulama, İBB ile anlaşmalı 39 market zincirinde geçerlidir. ihtiyaç sahipleri, Sosyal Destek Kartına yüklenen limit doğrultusunda gerekli alışverişlerini yaparak, temel gıda ürünlerine erişim sağlamaktadır.

ASKIDA FATURA DESTEĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Desteği, dar gelirli hanelerin ödemekte zorluk çektikleri faturaların karşılanmasını sağlıyor. İBB tarafından oluşturulan uygulama kapsamında hayırsever kişilerin elektronik ortamda yaptıkları maddi yardımlar, faturalarını ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahipleri ile buluşturuluyor. Böylece yardımsever kişiler, ihtiyaç sahibi hanelerin ödemekte güçlük çektikleri faturaların karşılanmasında destek oluyor.

Askıda Fatura Desteği için oluşturulan internet sayfası üzerinden dileyen kişiler maddi güçlük çeken kişilerin ödeyemedikleri faturaları Askıda Fatura Alın kısmından ödeyebilir, fatura ödemekte zorlanan kişiler ise faturalarını Askıya Fatura Bırakın kısmına doğru bilgiler girerek ekleyebilir. Faturasını ödemekte güçlük çeken kişiler Elektrik, Doğal gaz, veya Su faturalarını internet sayfasına yükleyebilir.

ASKIDA FATURA DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

İBB HALK EKMEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Halk Ekmek Projesi ile un fiyatlarının yükselmesiyle birlikte fiyatı 3.5 lirayı bulan ekmeği, uygun fiyatla İstanbul halkıyla buluşturmak hedeflenmiştir. Fırınlarda 3.5 liraya yer bulan ekmek, Halk Ekmek Büfelerinde 1.5 lira olarak satışa sunulmaktadır.

Halk Ekmek Projesi’nde yer alan ekmekler el değmeden, fabrika tarafından hijyenik bir ortamda üretilmektedir. Bu sebeple kalite ve fiyat bakımından oldukça değerli olan Halk Ekmek, İstanbul halkı tarafından da yoğun talep görmektedir.

Halk Ekmek büfeleri, salgın öncesinde 11.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet verirken, salgın süreci itibarıyla sabah saat 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı. Artan taleple birlikte ekmek sayılarını da arttıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoğun talep gören semtlerde büfe sayısını arttırmaktadır.

Salgın süreciyle birlikte İstanbul halkı tarafından daha fazla talep görmeye başlayan halk emeklerin üretim sayısı, günde 600 ile 800 bin seviyelerinde iken, salgınla birlikte 1 milyon 300 binin üzerine çıkmıştır.

İBB KADIN KOOPERATİFLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kadınların istihdamına da büyük önem göstermektedir. Kadın çalışan sayısını arttırmak isteyen İBB, birçok meslek kolunda çalışan sayısını yükseltmiştir. İBB, kadınlara istihdam desteği verebilmek amacıyla oluşturduğu kooperatifler ile el işi alanında yetenekli kadınların ürettiği ürünleri satın alarak, yetenekli kadınlara maddi destek sağlamaktadır.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.