Ekonomi

İhtiyaç sahiplerine 2 bin 500 liraya varan nakdi ödeme yapılacak! Ödemelerden kimler faydalanabilecek?

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı Türkiye’de vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşamaya devam ediyor. Artan masraflar karşısında çaresiz kalan vatandaşlar sosyal yardım programlarına yöneliyor. Vatandaşların yaşadıkları sıkıntılara yönelik onlarca sosyal yardım programı oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı , 2022 yılında milyonlarca başvuru yapıldığını duyurdu.

Sosyal Yardım Programlarına Talep Arttı

2022 yılında sosyal yardım programlarına yapılan başvuruların sayısı bir hayli arttı. Giyimden, yiyeceğe, eğitimden, ısınmaya birçok farklı alan için oluşturulan sosyal yardım programları vatandaşların sıkıntılarına çözüm niteliği taşıyor. Sosyal yardım programları neler, sosyal yardım programlarına nasıl başvurulur soruları ise vatandaşlar tarafından yanıt arıyor.

Elektrik Desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için de sosyal yardım programlarını uygulamaya aldı. Elektrik desteği de, elektrik faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için oluşturuldu. Hanedeki kişi sayısına göre farklılık gösteren elektrik desteği 2022 yılında aylık olarak şu tutarlarda yatırılıyor:

  • 1 ile 2 kişinin yaşadığı hanelerde- 103 lira
  • 3 kişinin yaşadığı hanelerde- 140 lira
  • 4 kişinin yaşadığı hanelerde- 172 lira
  • 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde- 210 lira

İş Arayanlara Destek

İşsiz durumdaki vatandaşların iş arayışları sırasında yaşayacakları maddi sıkıntıları da gidermek isteyen bakanlık, 425 lira sosyal yardımda bulunuyor. 425 liralık ödeme en fazla 3 kez hesaba yatırılıyor. Ancak ödemeden faydalanmak isteyen bireyin düzenli olarak sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması ve ihtiyaç sahibi olması gerekiyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Sosyal Destek

Bakanlık, eşi vefat eden kadınlara da nakdi ödeme yapıyor. Program kapsamında 2 aylık süreç içerisinde bin liralık ödeme yapılıyor. Ödemeden faydalanmak isteyen kadınların, resmi olarak nikahlı olan son evliliğindeki eşinin vefat etmesi gerekiyor. Örneğin, iki kez evlenen bir kadın; ilk evliliğindeki eski eşinin vefat etmesi durumunda ödemeden faydalanamıyor.

65 Yaş Üzerine Yaşlılık Ödeneği

65 yaş ve üzeri herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların faydalanabileceği destek programı kapsamında her ay düzenli olarak bin 84 lira ödeme yapılıyor. Yaşlılık aylığı olarak da bilinen sosyal yardım programına, aylık geliri asgari ücretin üçte birinden daha az seviyede olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar başvurabiliyor.

Sosyal Yardımlara Nasıl Başvurulur?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyenler elektronik ortamda e-devlet platformundan başvuruda bulunabilirler. E-devlet platformunda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfası içerisinde yer alan ‘Sosyal Destek Başvuruları’ sayfasına erişerek gerekli adımları takip edebilir ve talep ettiğiniz sosyal yardım programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın birimine de şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Şahsen başvuru esnasında götürmeniz gereken evrakları aynı birimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

İslam Memiş Altın Yorumu

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.