Teknoloji Haberleri

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi? 2022 – 100 Bin TL’nin Altına İniyor!

Geçtiğimiz yıl yaşanan magnezyum krizi sebebiyle otomobil üretimi durma noktasına gelmişti. Otomobil üretiminin azalmasıyla birlikte sıfır otomobillerin fiyatlarında hızlı bir artış yaşandı. Bu duruma ilave olarak dolar kurunun da yükselmesiyle birlikte Türkiye’de sıfır otomobil almak oldukça güç hale geldi. Sıfır otomobil fiyatlarındaki hızlı artış ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. 2021 yılından önce 15 bin lira değerinde olan 20 yaşın üzerindeki araçların güncel değeri 45 bin lira seviyelerine kadar tırmandı.

İkinci el otomobil piyasasında dudak uçuklatan yükselişlerin yaşanmasıyla birlikte piyasada durgunluk yaşanmaya başladı. Araç satışları bir anda azalınca, nakdi ihtiyaçları olanlar fiyatları düşürmek zorunda kaldı. Piyasadaki durgunluğun devam etmesi durumunda domine etkisiyle birlikte ikinci el otomobil piyasasında hızlı bir düşüş yaşanabileceği konuşuluyor. Otomobil fiyatları bant değiştirebilir. Bu sayede 150 bin lira seviyelerinde olan araçlar, 100 bin liranın altında düşecektir.

ikinci el otomobil fiyatlari 2022
i̇kinci el araç fiyatları düşecek mi?

İkinci El Araç Fiyatları Düşer mi?

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan araştırma neticesinde ikinci el araç piyasasında araç satışlarının durma noktasına geldiği anlaşıldı. Sıfır otomobillerin etiket fiyatlarıyla yarışır hale gelen ikinci el otomobil piyasasında araç satışları yüzde 75’in üzerinde azaldı. Durum böyle olunca araç sahipleri fiyatları kademe kademe düşürmeye başladı. Piyasadaki durgunluğun devam etmesi durumunda araç fiyatlarının düşmeye devam edebileceği, 150 bin lira seviyelerindeki araçların 100 bin liranın altına düşeceği, diğer kademelerde de benzer düşüşlerin yaşanarak piyasanın canlanabileceği belirtildi.

İkinci El Araç Fiyatlarında Son Durum

Sıfır otomobillerin etiket fiyatlarıyla yarışır hale gelen ikinci el otomobil piyasası, otomobil arayanlar tarafından sıkça eleştirilir hale geldi. 20 yaşın üzerindeki araçlar için biçilen değerler oldukça gülünç durumda. 2021 yılının ocak ayında 15 bin lira ile 25 bin lira arasında değere sahip olan araçların güncel değerleri 50 bin lira seviyelerine kadar çıkmış durumda. Ancak otomobil üreticilerinin Türkiye’de fiyatları düşürmek için harekete geçmesi ve ikinci el otomobil piyasasında durgunluk yaşanması sebebiyle birkaç ay içerisinde ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi oranda düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

Türkiye’ye gelecek en ucuz 7 otomobil modeli! İşte Fiyat Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.