Teknoloji Haberleri
Trend

Instagram Hesabım Çalındı Geri Nasıl Alabilirim?

Instagram Hesabım Çalındı Geri Nasıl Alabilirim? Instagram Hesabım Hacklendi Geri Nasıl Alabilirim?, Instagram çalınan hesabı geri alma, Milyonlarca kullanıcıya sahip popüler sosyal medya uygulaması Instagram, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Popüler sosyal medya uygulamasının kullanıcı sayısındaki artış dikkat çekiyor. Kullanıcılar hesapları üzerinden fotoğraf paylaşabiliyor, sevdiklerinin fotoğraflarını da takip edebiliyor. Öyleki Instagram kullanıcılarının bir kısmı olayı abartarak günlük yaşantılarına dair her şeyi takipçileriyle paylaşabiliyor.


Popülerliği her geçen gün artan Instagram’da içerik üreticileri de kitlelerini genişleterek gelir akışı sağlayabiliyor. Böylesine büyük bir pazarda nakit akışı da sağlanabiliyor. Kullanıcılar yalnızca şahsi hesaplarını değil, şirketlerinin hesaplarını da kullanabiliyor. Böylece tanıtım ve reklam çalışmalarıyla milyonlarca kitleye kolayca ulaşılabiliyor. Kişiler, kurumlar ve şirketler reklam çalışmalarıyla gelir akışlarını hızla arttırabiliyor. Gelir akışının bu denli yoğun olduğu bir pazarda kötü niyetli kişilerin varlığı da unutulmamalı. Milyonlarca kişinin yer aldığı platformda hırsızlık olayları da yaşanabiliyor.

Instagram Hesabım Çalındı Geri Nasıl Alabilirim?


Platformu kötü niyetle kullanan kişilerin varlığı sebebiyle Instagram kullanıcıları, tehlikeli durumlardan kaçınmak için öncelikle güçlü bir parolayla hesaplarını koruma altına almaları gerekiyor. Hesap parolalarını tahmin edilmesi kolay ve güvenlik açısından zayıf karakterlerle oluşturan kişilerin hesapları kolayca kötü niyetli kişilerin eline geçiyor.


Ancak önlemleri zamanında alamadığı için Instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım? ‘ sorusunun yanıtını arayan binlerce mağdur için problemin çözümüne dair bilgileri köşemizde derledik.

Instagram Hesabım Hacklendi Geri Nasıl Alabilirim?

Çalınana Instagram hesabınızı öncelikle başka kişiler tarafından hesabınıza giriş yapıldığı sırada Instagram hesabınıza bağlı ilk e-posta adresinize bir mail gelir bu mail bildirimi hesabınıza güvenlik uyarısı şeklinde gelir. E-posta’ya gelen güvenlik bildirimi uyarısıyla, hesabınızı geri alabilmeniz mümkün.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma

  • Instagram hesabı çalınan kişiler öncelikle uygulamaya giriş yapmalı ve kullanıcı adı, şifrelerini bildikleri gibi ilgili kutucuklara yazmalılar. Hata uyarısı alan kullanıcılar bu adımın ardından Giriş Yapmak İçin Yardım Al seçeneğinden ilgili bölüme erişmeliler. Platform bu aşamada ‘Girişte sorun mu yaşıyorsunuz?’ sorusunu yöneltecektir. Mağdur durumdaki Instagram kullanıcıları bu aşamada ise evet yanıtına tıklayarak sonraki adıma geçmeliler.
  • Bu aşamada ise Instagram ‘Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’ sorusunu yöneltecek. Instagram’ın yönelteceği soruya ilgili kutucuğa sorununu olduğu gibi yazabilen Instagram kullanıcıları, platforma ilk kaydoldukları tarihte verdikleri mail adresi bilgilerini doğru bir şekilde bildirmeliler. İşlemlerin ardından alt kısımda ‘Hesabım başkasının eline geçti’ seçeneği görünecektir. Mağdur durumdaki kullanıcılar bu seçeneği seçmeliler.
  • Sonrasında Instagram’ın yönelteceği sorulara doğru yanıtlar verilerek adımlar doğru bir şekilde geçilmeli. Mağdur durumdaki kullanıcılar eğer ki kaydolurken verdikleri e-posta adresi bilgilerine sahip değillerse farklı bir mail adresiyle ilgili adımları takip edebilir. Ancak bu adımda Instagram’ın güvenilirliğinin azalacağını hatırlatmak isteriz. Ve tüm bu adımları tamamlayan mağdur durumdaki hesap kullanıcıları son olarak ‘İlave detaylar ekle’ seçeneğine erişerek konu hakkında Instagram yetkililerine detaylı bilgi verebilirler. Verilen bilgilerin ardından gönder seçeneğine tıklayarak tüm aşamaları başarıyla tamamlayabilirler.
  • Hesaplarının çalındığını Instagram yetkilerine bildiren mağdur durumdaki kullanıcılar sürecin ardından bir yanıt beklemeliler. Instagram tarafından gerekli araştırma ve incelemelerin sonrasında dönüş yapılacaktır. Milyonlarca kullanıcının yer aldığı platformun geri dönüş yapma süresi günler, haftalar hatta ayları bulabilmektedir. Bu noktada net bir tarih verebilmek mümkün değildir. Bu sebeple mağdur durumdaki hesap sahipleri platform dönüş yapıncaya dek sabırla beklemeliler.
  • Çalınan Instagram hesabını kurtarmak isteyen kullanıcı sahipleri bu süreçleri akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarından tamamlayabilir. Instagram hesabım çalındı 2021’de kurtarabilir miyim diye düşünenler için tek fırsat bu adımlar değil.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Nasıl Geri Alabilirim?


Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Nasıl Geri Alabilirim? diye düşünen kullanıcı sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan birisi de uygulama üzerinden gönderilen özel mesaj (DM) alanında yer alan mesajlardaki hesap güvenliğini tehlikeye atan linklere tıklamaları.


Sahte bağlantılara yönlendiren bu linkler vasıtasıyla Instagram hesapları kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Hesap güvenliğini tehlikeye atan linkler yalnızca DM üzerinden değil, mail üzerinden de gönderilebiliyor. Bu sebeple hesap sahipleri kendilerine gönderilen sahte bağlantıları direkt olarak engellemeli ve mesaj kutularından çıkarmalılar.


Sahte bağlantılara tıklamalarından kısa süre sonra hesaplarını kaybeden Instagram kullanıcılarıysa Instagram yardım alanından ‘Hesabım başkasının eline geçti’ seçeneğine erişmeli. Seçeneğe ulaşan Instagram sahipleri platformun yönlendirdiği adımları tamamlayarak yaşadıkları mağduriyeti Instagram yetkililerine bildirmeliler.

Çalınan Instagram Hesabımın E-posta Adresi Değiştirildi

Instagram hesabım çalındı e-posta adresim değiştirildi diyen Instagram kullanıcıları mail adreslerine giriş yapmayı denemeliler. Giriş yapmakta sorun yaşayan kullanıcılar şifremi unuttum seçeneğinden şifrelerini yenilemeyi denemeli, şifrelerini yenileyemeyen kullanıcılar ise mail adreslerini kurdukları esnada verdikleri iletişim bilgilerine gelen kod ile şifrelerini yenilemeyi denemeliler.

Ancak iletişim bilgilerini unutan, değiştiren veya bu aşamayı başarıyla tamamlayamayan Instagram kullanıcıları security@mail.instagram.com adresine hesaplarının çalındığını bildirmeliler.

Instagram Hesabını Güvenlik Koduyla Geri Alabilmek


Instagram hesabım çalındı güvenlik koduyla geri alabilmek mümkün. Tüm adımları başarıyla tamamlayan ancak Instagram yetkilileri tarafından olumsuz dönüş alan hesap mağduru Instagram kullanıcıları güvenlik koduyla hesaplarını geri alabilmek için başvuruda bulunabilir.


Instagram yetkilerinden destek alabilmek için mağdur durumdaki hesap kullanıcıları, Android telefonlarda hesaplarına giriş yapmayı denemeliler. Aldıkları hata sonrası ‘Giriş yapmayla ilgili yardım al’ seçeneğine erişmeliler. Instagram’ın istediği iletişim bilgilerini doğru giren kullanıcı sahipleri ‘Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’ seçeneğini seçmeliler. Instagram’ın yönlendirmeleri sonrasında mail adreslerine veya telefon numaralarına ‘Güvenlik kodu gönder’ seçeneğine dokunmalılar.

IOS telefonlarda ise giriş ekranında yer alan ‘Giriş bağlantısı gönder’ seçeneğine erişmeli, ‘Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’ butonuna dokunmalılar. Sonrasında mail adreslerini veya telefon numaralarından birini seçerek ‘Güvenlik kodu gönder’ alanını geçmeliler.

Instagram Hesabımı Nasıl Koruyabilirim?

Böylesi büyük bir pazarda kötü niyetli kişilerin varlığı bilinmeli. Bunun için öncelikle Instagram hesabının parolası tahmin edilmesi zor, güçlü karakterlerle oluşturulmalı. Parolada harf, sayı ve noktalama işaretleri gibi bütün ögeler barındırılmalı.

Hesap oluşturulurken istenen iletişim adreslerinin bilgileri sonrasında unutulmasına karşın kaydedilmeli ve alternatif iletişim bilgileriyle güçlendirilmelidir.

Hesap kurulumunu gerçekleştiren Instagram kullanıcıları ‘Çift faktörlü kimlik doğrulaması’ yaparak giriş ekranında kod alınmasını sağlamalılar. Kimlik doğrulaması talep eden kullanıcılar, hesaplarına giriş yapmak isteyen kötü niyetli kişilerin girişimleri esnasında telefon numaralarından veya mail adreslerinden bilgi alabilecekler. Böylece gelen bilgi mesajında yer alan koda erişemeyen kimse kullanıcının hesabına erişim sağlayamayacak.

Kötü niyetli kullanıcılar tarafından Instagram kullanıcılarının iletişim adreslerine sahte bağlantılar gönderilebiliyor. Hesabını güvenceye almak isteyen hesap sahipleri sahte bağlantılara tıklamamalı, gelen mesajın kaynağını direkt olarak engellemeli ve yetkililere şikayet etmelidir.

Instagram uygulaması için oluşturulan yüzlerce alternatif uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar hesap sahiplerini takipten çıkanlar, profilini görüntüleyenler gibi konularda bilgilendiriyor, aynı zamanda hesap sahiplerine takipçi sayılarını arttırmak, beğeni ve yorum sayılarını arttırmak gibi sahte vaatlerde bulunabiliyor. Takipçi sayımı nasıl arttırabilirim, beğeni sayımı nasıl arttırabilirim gibi sorulara yanıt arayan Instagram kullanıcılarına belirtmek isteriz ki bu mümkün değildir. Takipçi sayınız artsa dahi hesabınızın güvenliği azalacaktır. Bu sebeple hesap güvenliğinizi tehlikeye atmamak için bu tarz uygulamalardan uzak durmalısınız.

Hesap güvenliğini korumak isteyen kullanıcı sahipleri hesaplarına yalnızca kendi cihazlarından erişim sağlamalı, bir başkasının cihazından erişim sağlayacaksa da bilgilerimi hatırla seçeneğini işaretlememelidir. Şifremi kaydet, bilgilerimi hatırla gibi seçenekleri işaretleyen kullanıcı sahipleri giriş yaptıkları cihazlarda hesaplarının açık kalacağını unutmamalıdır.

Tüm bu adımları uygulayarak hesabınızı güvenceye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.