Ekonomi

İşçilere 1.108 Lira İkramiye Ne Zaman Yatacak? Tediye Ne Zaman Ödenecek?

İşçilerin bonus ikramiye hakkında iyi haberleri var! Çalışanlara 1.108 lira ikramiye yatırılıyor: Ödeme yarın yapılacak.

16 Aralık 2021 Son güncelleme: 16 Aralık 2021 Yarın paraları hesaplarına yatıyor. Yüz binlerce vatandaş tarafından hesaplarına aktarılacak. Kamu sektörü taşeron işçilerine yapılan ödemelerde çarpıcı bir hareketlilik görüldü ve işçilere yapılan bu ödemelerin tarihleri açıklandı. Bu ikramiye ödemeleri yılbaşından itibaren 4 taksitte ödenmiştir. 2021 yılına kadar son taksit ödeme tarihi de belirlendi.

Yarın Hesaplarda

Bununla bağlantılı olarak yarın kamuda yüzbinlerce taşeron işçinin hesaplarına 1.108 TL aktarılacak. Ek ödemenin son taksiti 4 taksit yarın yapılacak. Katkı payı, maaş düzenlemelerinden bağımsız olarak çalışanlara aylık olarak ödenen ve tüm çalışanların aldığı bir kamu hizmeti ödeneğidir. Bu yılın son taksiti yarın ödenecek.

Ek Komisyon Nedir?

Bu çalışana sağlanan fayda ne anlama geliyor? Kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz. Katkı payı olarak bilinen bu ödeme türü, devlete görevlendirilen taşeronlara da ödenir. Katkı payı, maaş düzenlemelerinden bağımsız olarak çalışanlara aylık olarak ödenen ve tüm çalışanların aldığı bir kamu hizmeti ödeneğidir. Devlete atanan taşeronlar da bu ikramiyeyi alır. Katkı paylarına ek olarak, her yıl için aylık ücret miktarını geçmemek kaydıyla, Cumhurbaşkanı kararı ile aynı miktarda katkı payı ödemesi yapılabilir.

Hangi Çalışanlara Ücret Alınır

Ek yapılacak ödemeler Yılbaşından bu yana kamu sektöründeki taşeronlara 4 taksit ödemesi yapılıyor. Bu ek ödemeler şu ülkelerde çalışanlara satılmaktadır: Yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, genel ve ek bütçe kurumları, Belediye ve özel idarelerle “hizmet sözleşmesi” kapsamında çalışanlar kamu ticari işletmeleri, Özel bütçeli idareler 1.108 TL ÜCRETLİ Ek ödeme tutarı günlük ücretten hesaplanır. 2021 yılı ödemesi, çalışanın yevmiyesi üzerinden hesaplanır ve 52 günlük ücretinin yarısını öder.

Fazla çalışma, evlilik, çocuk/çocuk yardımları, ayni yardımlar, haftalık ve tatil ödenekleri katkı payının esas alındığı aylık kazanç hesabından hariç tutulur. Ödenek, çalışanın aylık temel maaşına göre hesaplanır. Katkı payı, SGK ödenekleri, gelir ve damga vergisinin mahsup edildiği brüt ücret üzerinden hesaplanır. Bu yasa tasarısına göre asgari ödeme tutarı 1108 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu yıl 52 günde asgari ücreti olan bir çalışan 3.646 lira net ikramiye alabilecek.

2021’e Kadar Ödemelerin İadesi Ne Kadar?

Prim, SGK’nın sigorta primleri, gelir ve damga vergisinin kesildiği toplam maaş üzerinden hesaplanır. En düşük ödeme 1108 Türk Lirasıdır. Bu yıl asgari ücretli çalışan 52 günde 3.646 lira net ikramiye alıyor.

Ek Komisyon Nedir?

6772 sayılı Kanun, memurlara yılda 52 gün ek maaş verilmesini öngörmektedir. Katkı payı ödemesi yasal olarak garanti edilen bir haktır ve tüm devlet memurları bu haktan yararlanır. Genel devlet sektöründeki kamu idaresi çalışanları, genel bütçe kapsamında ayrı bir tüzel kişiliğe sahip olmaksızın kamu hukukuna göre bir tüzel kişilik bünyesinde kamu idaresindeki görevlere atananlara yılda 52 gün tazminat ödenmelidir. Kamuda çalışan taşeron işçi uzun zamandır bu haberi beklemekteydi 52 gün müjdesi çok iyi geldi.

Kimler Geri Ödeme Alabilir?

Her çalışan 52 günlük ikramiye ödemesi almaz. 6772 Sayılı Devlet Memurları ve İlgili Kuruluşlara Ek Ödeme Yapılmasına Dair Kanun uyarınca kurumlardaki kadrolu görevlilere ek ödemeler yapılır:

  • Sermayesi yarıdan fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
  • Devlet ticari işletmeleri,
  • Genel ve ek bütçeli kuruluşlar,
  • Özel bütçeli idareler,
  • *Belediye ve özel idarelerle “hizmet sözleşmesi” kapsamında çalışan işçiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.