Personel Alımları

Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR aracılığıyla 10 bin TYP personel alımı yapacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR aracılığıyla 10 bin TYP personel alımı yapacak!

MEB Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada, İŞKUR tarafından uygulamaya alınan Toplum Yararına Programıyla, 10 bin personelin bakanlığın bünyesine katılacağını açıkladı. Özer, açıklamasında alımlar hakkında detaylı bilgi verdi.

İŞKUR’un uygulamaya aldığı Toplum Yararına Programıyla birlikte bugüne dek binlerce vatandaşa istihdam desteği verildi. TYP olarak bilinen uygulamayla kontenjan bulunan alanlara yönelik, işsiz durumdaki vatandaşların istihdamı sağlanıyor, İŞKUR tarafından geçici olarak gelir desteği veriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’da Toplum Yararına Programında bulunan işsiz durumdaki vatandaşlara istihdam sağlanacağını ve 10 binin üzerinde personelin bakanlığın bünyesine katılacağını duyurdu. Daha önce de TYP ile alım yapan bakanlık, açılan alanların hızlı bir şekilde dolması sebebiyle yeniden alım yapılacağını duyurdu.

BAKAN ÖZER MÜJDEYİ VERDİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi Bütçe Komisyonu’nda bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunumda Milli Eğitim Bakanlığı’na alım yapılacak alanlar ve kontenjanlar açıklandı. Bakan Özer, 10 bin TYP’linin bakanlığın bünyesine katılacağını müjdeledi.

Özer, 60 bine yakın okulda 70 bini aşkın temizlik personelinin çalıştığını, salgın sürecinde de 42 bin temizlik personeline istihdam desteği verildiğini, ancak sayının geçmiş dönemlere göre düşük kaldığını bu sebeple 10 bin TYP’li temizlik personelinin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine katılacağını duyurdu.

İÇERİKTE NELER VAR?

  • TYP nedir?
  • TYP gelir düzeyi ve süresi
  • Başvuru şartları
  • TYP’de çalışacak kişiler nasıl seçilir
  • TYP’ye kimler katılabilir?
  • TYP’den kimler faydalanamıyor?
  • TYP hangi alanlarda uygulanıyor?
  • MEB başvuruları ne zaman başlayacak?
  • TYP’ye nasıl başvuruluyor?

TOPLUM YARARINA PROGRAMI NEDİR?

İŞKUR tarafından oluşturulan uygulamayla işsizliğin yoğun olduğu dönem veya alanlarda topluluğun yararına veya verilecek hizmetin gerçekleştirilmesi amacıyla istihdam açığı bulunan alanlara, işsiz durumdaki vatandaşların çalışma disiplinini kaybetmemeleri için iş gücüyle uyumlarını sağlamak hedefiyle İŞKUR tarafından geçici gelir desteği verilen, haftalık 45 saatlik çalışma süresi bulunan uygulamadır.

TYP GELİR DÜZEYİ VE SÜRESİ

TYP uygulamasında yer alan kişilere istihdam desteği verilirken, aylık olarak asgari ücret düzeyinde gelir desteği de sağlanır. Ancak Toplum Yararına Programı en fazla 9 ay olarak uygulanır. Bir çalışana sağlanan istihdam ve gelir desteği en fazla 9 ay sonra sonlandırılır.

BAŞVURU ŞARTLARI

Toplum Yararına Programıyla MEB’in sunduğu kontenjanlara katılım sağlamak isteyen kişiler 18 yaşın üzerinde, İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz konumunda olmalıdır. Başvuracak kişinin kamu haklarından mahrum olmaması, emekli ve malul aylığı gibi herhangi bir destekten faydalanmaması, açıköğretim ve açık liseler hariç olmak üzere aktif öğrenci olmaması, bulunan hanenin geliri net asgari ücretin 1.5 katını aşmaması gerekiyor.

TYP’DE ÇALIŞACAK KİŞİLER NASIL SEÇİLİR?

Toplum Yararın Programıyla her yıl binlerce kişiye istihdam desteği veriliyor. Kontenjan bulunan alanlara yapılan istihdam desteği için çalışanların seçiminde üç adet uygulama izleniyor. Noter kurası yöntemi, liste yöntemi, yüzde seksen noter kurası; yüzde yirmi liste yöntemi izleniyor.

TYP’YE KİMLER KATILABİLİR?

Toplum Yararı Programına kadınlar, 35 yaş üstü vatandaşlar, Engeli bulunan bireyler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak düzeyde faydalananlar katılım sağlayabilir.

TYP’DEN KİMLER FAYDALANAMIYOR?

İŞKUR tarafından uygulama alınan Toplum Yararına Programı’na, yine İŞKUR tarafından oluşturulan girişimcilik, eğitim programı gibi kurs ve programlardan faydalanan kişiler; katılım sağladıkları program veya uygulamanın üzerinden 6 ayın üzerinde bir süreyi geçirmedikleri taktirde TYP’ye başvuruda bulunamazlar.

Herhangi bir haklı gerekçe sunmadan Toplum Yararına Programı’ndan ayrılan kişiler veya bir kusuru sebebiyle program ile bağı koparılan kişiler katıldıkları sürenin üzerinden iki yıl geçmedikçe programa başvuruda bulunamazlar. İki yılın sonrasında yeniden katılım hakları tanınır.

Toplum Yararına Programının süresi tamamlandıktan sonra, İŞKUR’un sunduğu iş tekliflerinden en az üç adetini herhangi haklı bir gerekçe sunmadan ret eden kişiler, TYP’ye iki yıl süre ile başvuruda bulunamazlar.

İŞKUR tarafından oluşturulan uygulama ve programlara ilişkisi kesilen kişiler en az iki yıl olmak üzere TYP’den faydalanamaz.

TOPLUM YARARINA PROGRAMI HANGİ ALANLARDA UYGULANIYOR?

Toplum Yararına Programı ile vatandaşlara birçok farklı meslek kolundan istihdam desteği veriliyor. İŞKUR’un sunduğu meslek kolları ise şunlar:

Çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, MEB’e bağlı okullar ve çevre düzenlemeleri, MEB’e bağlı okulların bakım onarımı ve temizliği, restorasyon, ağaçlandırma işleri, park düzenlemeleri, vadi ve dere yenilenmeleri, erozyon engelleme çalışmaları

İlginizi Çekebilir: İŞKUR Türkiye genelinde binlerce güvenlik personeli alınacak!

MEB BAKANLIĞI’NIN TYP BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Özer, katıldığı TBMM Bütçe Komisyonu’nda TYP’li 10 bin personele istihdam desteği verileceğini açıkladı. Temizlik işçi alımlarının yapılacağını duyuran Özer, başvurular için net tarih vermezken, 2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde alımların yapılacağını duyurdu. Buna göre ocak ayında alımların yapılması bekleniyor.

TYP’YE NASIL BAŞVURULUYOR?

İŞKUR tarafından oluşturulan Toplum Yararına Programı ile her yıl binlerce kişiye istihdam desteği veriliyor. Başvurular elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden yapılırken, İŞKUR’un sunduğu iş tekliflerine kurumun resmi internet sayfası üzerinden ulaşılabiliyor.

TYP BAŞVURU EKRANI

İŞKUR İŞ ARAMA EKRANI

Bir Yorum

  1. İşşizim çalısmak istiyorum kiradayım borcum var 3 çocuklarım var maddi ve manevi durumuz yok mugla ula kızılyaka mahallesi oturuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.