Personel Alımları

İŞKUR İşçi Alım Başvurusu! İŞKUR 25 Bin Personel Alımı Yapılacak

İŞKUR işe alım başvurusu, kurulduğu günden bu yana milyonlarca vatandaşa istihdam sağladı. Kurum yayımladığı son ilanlarda Türkiye genelini kapsayacak şekilde, 25 bin personelin çalışma hayatına kazandırılacağını müjdeledi.

İŞKUR, milyonlarca işsiz vatandaşa istihdam sağlamayı sürdürüyor. Kurum, Türkiye’nin 81 ilinde de alımlar yaparak, işsiz kalan vatandaşlara iş kapısı açıyor. İŞKUR, yayımladığı son ilan listesinde toplamda 25 bin kişinin çalışma hayatına katılacağını müjdeledi.

İŞKUR ALIM YAPILAN MESLEK GRUPLARI

İŞKUR 2021 yılı itibarıyla en çok alım yapılan meslek kollarını ve alım yapılan personel sayısını açıkladı. İŞKUR’un aktardığı verilere göre en fazla alım yapılan meslek grubu Beden İşçileri. Meslek grubuna 1 yıl içerisinde 20 bin 628 kişi katılım sağladı. Beden İşçiliğini, Temizlik Görevlileri takip ediyor. 1 yıl içerisinde istihdam edilen Temizlik Personeli sayısı ise 2 bin 727 olarak açıklandı. En fazla istihdam sağlanan 3. meslek koluysa Terzilik. Dikiş alanında kendini yetiştirerek, kurumun sağladığı kurs imkanlarından faydalanan ve çalışma hayatına katılan personel sayısı 2 bin 225 kişi.

İŞKUR BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR’un meslek kollarına göre ayırdığı ilanlardaki başvuru şartları da farklılık gösteriyor. Kimi kurumlar yaş, öğrenim, sertifika, eğitim, cinsiyet gibi şartlar sunarken, kimi kurumlar da ilköğretim mezunu olmak yeterli görülüyor. İşsiz kalan ve İŞKUR’dan istihdam desteği almak isteyen vatandaşlar, çalışmak istedikleri meslek kolunun koşullarını incelemek için kurumun internet sayfasını ziyaret edebilir.

İŞKUR BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

İŞKUR’un yayımladığı ilanlara başvuruda bulunarak iş sahibi olmak isteyen vatandaşlar öncelikle kurumun internet sayfasını ziyaret ederek bir kullanıcı hesabı oluşturmalı. Kullanıcı hesabı oluşturmak isteyen kişiler (https://esube.iskur.gov.tr/) adresini ziyaret edebilir. Kullanıcı hesabını oluştururken, ikametgah adresi, yaş, cinsiyet, özgeçmiş gibi alanlar doğru bilgilerle doldurulmalı.

Kullanıcı profilini oluşturan kişiler (https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx) adresi üzerinden aradıkları meslek koluna ilişkin ilanları inceleyebilir. Arama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, karşıdaki ekran üzerinde sorulan Meslek Grubunun doğru girilmesi gerekiyor. Örneğin Temizlik Görevlisi olan kişiler, Meslek yazılı kutucuğa ‘Temizlik Görevlisi’ yazarak ilgili meslek koluna ilişkin ilanları inceleyebilir.

2021 yılında en fazla istihdam sağlanan meslek kollarının internet sayfaları şu şekilde:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.