Ekonomi

İşkur işsizlik aylığı ne kadar? 2022 işsizlik ödeneği hesaplama

Her yıl binlerce vatandaşa iş kapısı aralayan İŞKUR aynı zamanda kendi isteği dışında işsiz kalmış vatandaşlarında imdadına yetişmeye devam ediyor. İşsizlik ödeneği kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara aylık ödeme yapan kurum, aynı zamanda iş bulmalarında da yardımcı oluyor. Belirli şartların karşılanması durumunda yapılan işsizlik ödeneği 10 aya kadar yapılabiliyor.

Aralık ayında yüzde 50 oranında zam yapılan asgari ücretle birlikte artışa geçen işsizlik ödeneğinin en düşük ücreti 2 bin 130 lira olurken, en yüksek ücreti ise 4 bin 260 lira olacak.

İşsizlik Aylığı Ne Kadar?

Asgari ücretle birlikte artışa geçen işsizlik ödeneği 2022 yılı itibarıyla en düşük 2 bin 130 lira olacak İşsizlik ödeneği gibi kıdem tazminatı da yükseldi. 2021 yılında 8 bin 651 lira olarak ödenen kıdem tazminatı yeni yılla birlikte 12 bin 976 liraya kadar yükseldi.

Yaşlılık aylığı da asgari ücretle birlikte artışa geçen diğer bir ücretlendirme oldu. Geçtiğimiz yıl 65 yaş üstü vatandaşlara 864 lira olarak ödenen yaşlılık aylığı, 2022 yılında bin 296 liraya yükseldi.

2021 yılı işsizlik aylığı ne kadardı? aşağıda vereceğim tablodan 2021 yılı işsizlik maaşını inceleyebilirsiniz.

iskur issizlik maasi 2021
İşkur işsizlik aylığı ne kadar?

İşsizlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin son dört aylık prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanır. Günlük işsizlik ödeneği,asgari ücretin bir günlük kazancının yüzde 40’ı oranında hesaplanır. Yapılan hesaplamayla en yüksek işsizlik ödeneği asgarî ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçmeyecektir. İşsizlik ödeneğinde yalnızca damga vergisi kesilir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR SÜREYLE YATIRILIYOR?

İşsizlik ödeneğinin tutarı gibi süresi de farklılık gösteriyor. Sigortalı olarak çalışılan gün sayısına göre farklılık gösteren süreler şu şekilde:

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde,

  • 600 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 180 gün,
  • 900 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 240 gün,
  • 1080 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 300 gün,

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KESİLİR Mİ?

İŞKUR’un belirli şartları sağlayan vatandaşlara sunduğu işsizlik ödeneği, aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü kesilebilir:

  • İŞKUR’un son çalışılan işin ücret ve çalışma koşullarına yakın olarak sunduğu iş teklifini bir sebep olmadan kabul etmeyenlerin,
  • İşsizlik ödeneğinin yatırıldığı süre boyunca kayıtsız olarak bir işte çalışanların,
  • İşsizlik ödeneği süresince SGK’den yaşlılık aylığı gibi ödeneklerden faydalananların,
  • İŞKUR’un sunduğu mesleki eğitim, kurs gibi faaliyetleri herhangi bir sebep göstermeden kabul etmeyen; ilgili kurslara katılım sağlamayan kişilerin işsizlik ödeneği kesilebilir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

İşsizlik ödeneği, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından belirli şartları sağlayan kişilere yapılıyor. İŞKUR’un işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşlardan aradığı şartlar ise şu şekilde:

  • İşsizlik ödeneğine başvuracak birey kendi isteği veya kusuru haricinde bir sebepten ötürü işsiz kalmış olmalıdır.
  • Hizmet akdi sonlandırılan birey, hizmet akdinin sonlandırıldığı tarihten önceki son 120 günlük süre içerisinde hizmet akdinin gerektirdiği şartları sağlamalı, hizmet akdine tabi olmalıdır. Aynı zamanda birey, hizmet akdinin fesih edildiği tarihten önceki son üç yıllık süre içerisinde en az 600 gün sürelik işsizlik sigorta primi ödemiş olmalıdır.
  • İşsizlik ödeneğinden faydalanmak isteyen kişi, hizmet akdi fesih edildikten sonraki 30 günlük süre içerisinde ikamet ettiği adrese en yakın İŞKUR şubesine şahsi olarak başvurmalıdır. Başvurular İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden de yapılabilir.

Emeklileri sevindirecek gelişme: 3 bin liraya varan ek ödeme!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.