Altın Fiyatları

İslam Memiş Altın Yorumu: O seviyeden önce bozmayın

Altın piyasaları hakkında yaptığı açıklamalar ile vatandaşların ilgisini kazanan İslam Memiş, Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi krizin oluşturduğu etkinin sona ermesi durumunda altının hangi yönde ilerleyeceğine dair tahminlerde bulundu.

Rusya’nın, Ukrayna topraklarında düzenlediği operasyon sebebiyle altın başta olmak üzere tüm piyasalarda dengeler bozuldu. ABD’nin de devreye girmesiyle birlikte altın fiyatlarında hareketlilik yaşanmaya başladı. Türkiye’nin arabulucu olduğu görüşmeler neticesinde Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim yatışması bekleniyor. Görüşmelerin başlamasıyla birlikte yükselen petrol fiyatları ve ons altın fiyatları gerilemeye başladı.

BAE’nin Üretimi Petrol Fiyatlarını Etkiledi

ABD’nin, Rusya’dan petrol almayacağını açıklaması üzerine brent petrol fiyatları hızla yükselişe geçmişti. 2014’ten bu yana ilk kez 100 dolar barajını aşan brent petrol 117 dolara kadar tırmandı. BAE ise petrol üretimine ağırlık verdi. BAE’nin petrol üretimine hız vermesiyle birlikte de petrol fiyatlarında 28 dolara varan bir düşüş yaşandı. Memiş ise yaşanan düşüşün devamlılık kazanması için Antalya’da bir araya gelecek Rus ve Ukraynalı yetkililerin anlaşma sağlaması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin Açıklamaları Piyasaları Etkileyecek

Memiş, bugün Avrupa Merkez Bankası ve ABD’nin enflasyon rakamlarını açıklayacağını belirtti. Açıklanacak rakamların piyasalardaki hareketliliğe yön kazandıracağını aktaran Memiş, olumsuz bir tablonun oluşması durumunda fiyatların yeniden rekor seviyede bir artış yaşayabileceğini bu sebeple de yatırımcıların son derece dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

Altınlarınızı Bozmadan Önce Piyasayı Takip Edin

Gram altının 950 lira seviyelerinde olduğunu hatırlatan Memiş, gram altının 1450 lira seviyelerine kadar yükselebileceğini açıkladı. Yatırımcıların bu sebeple dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Memiş, piyasalardaki hareketliliğin takip edilmesi gerektiğini ve acele edilmesi durumunda yanlış kararların verilebileceğini söyledi.

Araba ve Ev Almak İsteyenler Dikkat

Araba ve ev sahibi olmak isteyenlerin de acele etmemesi gerektiğini vurgulayan Memiş, otomobil hayali kuranların nisan ayına kadar beklemeleri gerektiğini, ev fiyatlarının ise inşaat malzemelerinde oluşan maliyetler sebebiyle yakın dönemde düşmeyeceğini belirtti.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.