Ekonomi

İşsizlik ödeneğine zam! 2022 yılında en düşük 2130 lira olarak hesaplara yatırılacak!

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte işsizlik ödeneğinde de artış yaşanacak. 2021 yılı itibarıyla en düşük 1.420 lira olan işsizlik ödeneği yapılan zamla birlikte 2.130 liraya yükseldi. Yeni yılda en düşük 2.130 olan işsizlik ödeneği, en yüksek ise 4.260 lira oldu.

İşsizlik ödeneği, brüt asgari ücretin yüzde 40’ı ile yüzde 80’i arasında değişen oranlarda hesaplanarak belirli şartları karşılayan işsiz durumdaki vatandaşlara yapılıyor. En düşük işsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 40’ı oranında hesaplanırken, en yüksek işsizlik ödeneği ise brüt asgari ücretin yüzde 80’i oranında belirleniyor. İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

İşsizlik ödeneği, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından belirli şartları sağlayan kişilere yapılıyor. İŞKUR’un işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşlardan aradığı şartlar ise şu şekilde:

İşsizlik ödeneğine başvuracak birey kendi isteği veya kusuru haricinde bir sebepten ötürü işsiz kalmış olmalıdır.

Hizmet akdi sonlandırılan birey, hizmet akdinin sonlandırıldığı tarihten önceki son 120 günlük süre içerisinde hizmet akdinin gerektirdiği şartları sağlamalı, hizmet akdine tabi olmalıdır. Aynı zamanda birey, hizmet akdinin fesih edildiği tarihten önceki son üç yıllık süre içerisinde en az 600 gün sürelik işsizlik sigorta primi ödemiş olmalıdır.

İşsizlik ödeneğinden faydalanmak isteyen kişi, hizmet akdi fesih edildikten sonraki 30 günlük süre içerisinde ikamet ettiği adrese en yakın İŞKUR şubesine şahsi olarak başvurmalıdır. Başvurular İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden de yapılabilir.

issizlik odenegi 2021
İşsizlik ödeneğine zam

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE NE KADAR ZAM YAPILDI?

İşsizlik ödeneği, gerekli şartları sağlayan vatandaşların hesaplarına çalıştıkları sürelere göre farklı tutarlarda hesaplanarak yatırılmaktadır. İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 40’ı ile yüzde 80’i oranında hesaplanır. Bu sebeple brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olmamaktadır.

İşsizlik ödeneği 2021 yılı itibarıyla hizmet akdinin feshinden önceki son 4 ay içerisinde çalışan kişilere şu tutarlarda yatırılmaktadır:

  • Son 4 ay asgari ücretle çalışan kişilere yüzde 10,86’lık damga vergisi kesintisiyle birlikte net 1.420 lira,
  • Son 4 ay 4.100 liralık ücretle çalışan kişilere yüzde 12,45’lik damga vergisi kesintisiyle birlikte net 1.627 lira,
  • Son 4 ay 7.500 liralık ücretle çalışan kişilere yüzde 21,72’lik damga vergisi kesintisiyle birlikte net 2.840 lira olarak yatırılmaktaydı.

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte işsizlik ödeneğinde de yükseliş yaşandı. Gerekli şartları sağlayan kişiler İŞKUR’a başvuruda bulunarak işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek. İşsizlik ödeneği 2022 yılında en düşük 1420 lira, orta kademede 1688 lira, en yüksek ise 4260 lira olarak başvurusu kabul edilen kişilere ödenecek.

İlginizi Çekebilir: İşçilere 1.108 Lira Verilecek

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR SÜREYLE YATIRILIYOR?

İşsizlik ödeneğinin tutarı gibi süresi de farklılık gösteriyor. Sigortalı olarak çalışılan gün sayısına göre farklılık gösteren süreler şu şekilde:

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde,

  • 600 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 180 gün,
  • 900 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 240 gün,
  • 1080 gün süreyle sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödenen kişilere 300 gün

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KESİLİR Mİ?

İŞKUR’un belirli şartları sağlayan vatandaşlara sunduğu işsizlik ödeneği, aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü kesilebilir:

İŞKUR’un son çalışılan işin ücret ve çalışma koşullarına yakın olarak sunduğu iş teklifini bir sebep olmadan kabul etmeyenlerin,

İşsizlik ödeneğinin yatırıldığı süre boyunca kayıtsız olarak bir işte çalışanların,

İşsizlik ödeneği süresince SGK’den yaşlılık aylığı gibi ödeneklerden faydalananların,

İŞKUR’un sunduğu mesleki eğitim, kurs gibi faaliyetleri herhangi bir sebep göstermeden kabul etmeyen; ilgili kurslara katılım sağlamayan kişilerin işsizlik ödeneği kesilebilir.

İŞKUR İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SORGULA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.