Ekonomi

İstanbul Ulaşım Ücretleri 2022 – İstanbul Mavi Kart Fiyat Listesi

Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişler İstanbul’da ulaşımı etkileyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma zam kararı alındı. Eğer yüzde 50 zam yapılırsa İstanbul’daki ulaşım fiyatları 9 liraya yaklaşacak. Aylık abonman kart fiyatı ise 640 lirayı bulacak.

İstanbul’da Ulaşıma Zam Yapılacak

İstanbul’da ulaşıma zam yapılması kararlaştırıldı. Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişler sebebiyle otobüs, minibüs ve metro fiyatları yükselecek. Geçtiğimiz aylarda yüzde 36 olarak yapılan zammın, akaryakıt fiyatlarının 20 lira barajını aşmasıyla birlikte yüzde 50 olarak duyurulması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınacak kararın Mart ayının son günlerinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

En Az Yüzde 50 Zam Bekleniyor

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, “Tüm meslek gruplarında yüzde 50’den başlayarak, yüzde 100’e kadar fiyat artışı talep ediliyor. Bu talepler ilk olarak UKOME’ye iletilecek. Bu taleplerin en az yüzde 50 olarak karşılık olmasını bekliyorum. Yüzde 50’den daha aşağı da bir zam yapılacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yüzde 50 Zam Yapılırsa Fiyat Tarifesi Nasıl Olacak?

İstanbul’da ulaşıma ne kadar zam yapılacak sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yetkililer Mart ayının son haftasında karara bağlanması beklenen zamla ilgili en az yüzde 50’lik bir artışın yaşanacağını belirtiyor. Yüzde 50 oranında zam yapılması kararlaştırılırsa İstanbul toplu taşımasında oluşacak fiyat tarifesi şu şekilde olacak:

  • Tam kart- 8 lira 20 kuruş
  • Öğrenci kart- 4 lira
  • Sosyal kart- 5 lira 90 kuruş
  • Mavi kart/Tam- 650 lira
  • Mavi kart/Öğrenci- 120 lira
  • Mavi kart/Sosyal- 400 lira

Zam Talebi Onaylanmazsa Ulaşım Duracak

İstanbul Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Göksel Ovacık, İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Emin Alagöz, İstanbul Servisçiler Birliği Başkanı Turgay Gül zam talebiyle ilgili UKOME’ye başvuruda bulunduklarını ve bu talebin onay almaması durumunda İstanbul’da ulaşımın duracağını belirttiler.

Ovacık, “Günlük en az 3 bin lira yakıt harcıyoruz. Aylık 90 bin lirayı bulan yakıt masrafımız bizi zor durumda bıraktı. En az yüzde 50 oranında zam talebimiz bulunuyor. Kaldı ki zam talebimiz onaylansa dahi kısa sürede zarara dönüşeceğini biliyoruz. 12 aracımız zarardan ötürü çalışamıyor. Eğer bu durum devam ederse ulaşım durma noktasına gelecek.” dedi.

Alagöz’de taleplerini sıraladı. Alagöz, En son yüzde 36 oranında zam yapıldı. Yakıt fiyatlarının 11 lira 70 kuruş olduğu dönemde yapılan zammın üzerinden epey zaman geçti ve yakıt fiyatları 20 lira barajını aştı. Şu anda bizim için yapılacak yüzde 100’lük zam dahi bizleri memnun etmeyecek. Vatandaşları  düşünerek yüzde 50 oranında talepte bulunduk. İndi-bindi tarifesinin en az 5 lira olmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncel 2022 Mavi Kart Fiyatları

İstanbul halkı tarafından ‘akbil’ olarak tanımlanan mavi kart, yeni yılla birlikte zamlandı. Mart ayının son haftasında açıklanacak yeni fiyat tarifesiyle birlikte yeniden zamlanacak olan mavi kartın 2022 yılındaki güncel fiyat tarifesi şu şekilde:

  • Tam- 430 lira
  • Öğrenci- 78 lira

Belediye Otobüs Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.