Yaşam

Kadın Sığınma Evine Nasıl Gidilir

Son zamanlarda artış gösteren ve bir türlü önüne geçilemeyen kadına yönelik şiddet, ülkemizde her üç kadından birinin zarar görmesine sebep olmaktadır.  Hükümet yetkilileri, artan olaylar sebebiyle kadın sığınma evlerine gösterilen önemi arttırdı. Şiddet mağduru kadınlar için Türkiye’nin dört bir yanında kadın sığınma evleri oluşturuldu. Herhangi birinden fiziksel veya psikolojik olarak şiddet gören kadınlar sığınma evlerinin olanaklarından faydalanabilmektedir.

Kadın Sığınma Evlerine Nasıl Başvurulur?

Şiddet mağduru kadınlar ikamet ettikleri bölgeye bağlı Sosyal Hizmetler Kurumu’na şahsen başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip ili İstanbul’da, Sosyal Hizmet Kurumu’nun yanı sıra Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’da bu konuda hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul’daki mağdurlar Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’na da başvuruda bulunabilirler.

Kadın Sığınma Evleri Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle başvuruda bulunacak bireyin psikolojik veya ruhsal şiddet görmüş olması gerekir. Başvuru yaparken götürmesi gereken herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Başvuruda bulunulacak kadın sığınma evi bir belge veya evrak talep etmese de psikolojik veya ruhsal şiddete maruz kalındığına dair bir kadın talep edebilir.

Ayrıca başvurudan sonra onay alarak olanaklarından faydalanılan kadın sığınma evine 3 gün veya daha fazla süreyle habersiz olarak gidilmemesi durumunda kayıt silinecektir. Kadın sığınma evleri mağdur durumdaki bireylerden devamlılık talep etmektedir.

Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Başvuruda bulunan ve kadın sığınma evlerine kabul edilen kadınlara bir haftalık dinlenme süreleri verilir. Bu süreçte şiddet gören kadının istirahati önemsenir. Bir haftalık süre sonrasında bir uzmanla görüşmesi sağlanır. Şiddet mağduru kadınların hayalleri ve istekleri önemsenir. Uzmanlar tarafından geleceğe yönelik talepleri dinlenen şiddet mağduru kadınların verdikleri cevaplara göre yeni bir hayat kurmalarında yardımcı olunur.

Ayrıca kadın sığınma evlerinde en fazla 6 ay kalınabilir. 6 aylık sürenin ardından kurumun yardımıyla şiddet mağduru kadının hayat standartları arttırılır. İstihdamı başta olmak üzere sosyal hayattaki tüm ihtiyaçları kurum tarafından karşılanır. Hayat standartları artan kadınlarda daha güçlü bir şekilde kadın sığınma evlerinden ayrılırlar.

O7 nedir? – Sosyal medyada O7 ne demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.