Teknoloji Haberleri

Kameradaki Siyah Leke Nasıl Geçer

Enflasyonun artmasıyla birlikte teknoloji ürünlerinin fiyatları da uçuşa geçti. Piyasada en düşük özelliklere sahip telefonların dahi fiyatları 2 bin liranın üzerine yükseldi. Böyle bir durumda telefon aldıktan sonra bir sorunla karşılaşmak en son isteyeceğimiz şey olur. Güzel fotoğraf çekebileceğine inandığımız telefona binlerce lira ödedikten sonra kullanmaya başladığımızda kamerada siyah lekeler görmeye başlayabiliriz. Gelin bu sorunla karşılaşıldığında neler yapılması gerekiyor birlikte inceleyelim.

Kamera Lekesi Nasıl Çıkar?

Telefon kamerasında siyah lekelerle karşılaşanların uygulaması gereken birkaç adım bulunuyor. Ancak öncelikle problemin neden kaynaklandığını keşfetmek büyük önem arz ediyor. Problem yazılımsal bir sebeple oluşmuş olabilir. Bunun yanı sıra telefonun kamerasının aldığı bir darbe veya kameranın tozlanması da siyah lekelere gerekçe oluşturabilir.

  • Sorunun neden kaynaklandığını anlayabilmek için öncelikle kamerayı kuru ve yumuşak bir bezle temizlemeyi deneyin.
  • Bir sonuç alamazsanız telefonu kapatın ve birkaç dakikalık sürenin ardından yeniden açın.
  • Telefon açıldıktan sonra sorun devam ediyorsa ‘ayarlar’ panelinden telefonun sürümlerini kontrol edin. Eğer güncelleme bulunuyorsa vakit kaybetmeden yeni güncellemeyi yükleyin.
  • Güncelleme bulunmuyorsa telefonu bir servise götürün.

Kamerada Siyah Leke Neden Olur?

Yeni satın alınan telefonlarda dahi ortaya çıkan problemin kaynağı birçok sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir. Genellikle siyah leke problemi kameraya alınan bir darbe veya kameranın kirlenmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu problem yazılımsal sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Telefonun güncellenmesi gerekirken sürekli olarak ertelenmesi de kamerada benzer sorunların oluşmasına gerekçe olabilir.

Kamerada Siyah Leke iPhone

Iphone kullanıcıları da benzer sorunlardan yakınmaktadır. Samsung kamerada siyah leke oluştuğu gibi iphone kamerada siyah leke de oluşmaktadır. Problem cihazın markası veya modelinden değil, benzer sorunlardan ötürü kaynaklanmaktadır. Çözümü için öncelikle kamerayı temizlemeyi deneyin. Sorunun çözülmemesi durumunda cihazda güncelleme gerekip, gerekmediğini kontrol edin. Güncelleme bulunmuyorsa cihazı bir teknik servise götürmenizde fayda olacaktır.

iphone 11 Kamera Odaklama Sorunu Nasıl Giderilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.