Ekonomi

Kanun teklifi meclise sunuldu: En düşük emekli aylığı 2 bin 500 lira olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada emekli aylıklarında taban tutarın 2 bin 500 lira olacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamaya yönelik oluşturulan kanun teklifi meclise sunuldu. Sunulan teklifin meclisten de onay almasıyla birlikte en düşük emekli aylığı 2 bin 500 lira olacak.

Emekli aylıklarına 6 aylık aralıklarla zam uygulanıyor. Yapılacak zam oranını ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan enflasyon verileri belirliyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde oluşan enflasyonla birlikte yüzde 8,45 oranında artan emekli aylıkları, ikinci çeyrekte ise yüzde 25,48 olarak açıklanarak emekli aylıklarında bu oranda yükseliş yaşandı.

‘En Düşük Emekli Aylığı 2 Bin 500 Lira Olacak’

TÜİK tarafından yayımlanan verilerle birlikte emekli aylıklarına yapılan yüzde 25’in üzerindeki zammın yeterli olmayacağını belirten Erdoğan, emekli vatandaşların refaha kavuşması için en düşük emekli aylığının 2 bin 500 liranın üzerine yükseltileceğini, dolayısıyla yapılan zamla birlikte tutarı 2 bin 500 liradan az olan emekli aylıklarına ilave bir zam daha uygulanarak asgari ödemenin 2 bin 500 liraya ulaşmasının sağlanacağını ifade etti.

Yasa Teklifi Meclise Sunuldu

Erdoğan’ın açıklamasının ardından oluşturulan yasa teklifi meclise sunuldu. Teklifin meclisten onay almasıyla birlikte en düşük emekli aylığı 2 bin 500 lira olarak belirlenecek. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu.

Sunulan teklifle birlikte kurumlar vergisine dair oluşturulan kanunda da değişiklik yaşanacak. Yaşanan değişiklikle birlikte üretici ve ihracatçı desteklenecek, ilgili faaliyetlerden elde edilecek kazançların kurumlar vergisi oranını indirimli uygulaması, yatırım fonlarında elde edilecek kar paylarınınsa kurumlar tarafından iştirak kazançları istisna konusu edilmesi sağlanacak.

BOTAŞ Kademeli Doğal Gaz Satışı Yapacak

Yasayla birlikte gelecek bir diğer yenilikle de BOTAŞ’a yönelik olacak. BOTAŞ tarafından doğal gaz satışları kademeli hale getirilecek. Kamu ihalelerinde talep edilecek fiyat artışlarında belli bir kural bütünlüğü içerisinde fiyat farkı ödenmek amacıyla yerine getirilmesi hedefleniyor. Bireysel Emeklilikte de devletin katkı payı yüzde 25 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine yükseltilecek.

Bir Yorum

  1. Ben malulen emekligim iş kazası geçirdim ve şu anda 450 TL alıyorum bu zamdan ben yararlaniyormuyum peki oyrenebilirmiyi m

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.