Ekonomi

KDV indirimi temel gıda ürünlerinde etiket fiyatlarını düşürecek! İşte yeni fiyatlar

Sıvıyağ fiyatları market ürünleri arasında son dönemde en fazla zamlanan ürün olarak dikkatleri üzerine çekti. Özellikle ayçiçek yağının 5 litre fiyatı 80 lira seviyelerinden, 200 lira seviyelerine kadar tırmandı. Vatandaşların market ürünlerine erişmekte zorlanması ise hükümeti harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, KDV’de indirim uygulanacağını duyurdu. Erdoğan’ın duyurusundan kısa süre sonra Resmi Gazete’de, temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1 olarak güncellendiği belirtildi. KDV oranında indirim yaşanması ise sıvıyağ fiyatlarını etkiledi.

Yüzde 1 KDV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada market ürünlerinde özellikle de temel gıda ürünlerinde KDV oranlarının güncelleneceğini ve vatandaşları rahatlatacak düzeyde indirimler uygulanacağını duyurmuştu. Erdoğan’ın açıklamasından kısa süre sonra Resmi Gazete’de ilgili karar yayımlandı. Buna göre temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8 iken yüzde 1 olarak güncellendi.

Sıvıyağ Fiyatlarına İndirim

Alınan kararın ardından un, şeker, süt ve süt ürünleri, sıvıyağ, kırmızı ve beyaz et ve diğer tüm temel gıda ürünlerinde fiyat düşüşleri yaşandı. Fiyat düşüşleri en çok sıvıyağ ürünlerini etkiledi. Fiyatlar henüz etiketlere yansıtılmasa da kısa süre içerisinde etiketlere de yansıtılacağı belirtildi. İndirim tutarlarını merak edenler için de örneklendirelim.

Sıvıyağ, zeytinyağı gibi gıda ürünleri de bu kapsamda indirime gidecek. Pirinç, bulgur, nohut, temel gıda ürünleri bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin gibi KDV indirimi kapsamı içinde yer almaktadır.

Fiyatı 35 lira 95 kuruş olan bir sıvıyağ, KDV oranlarının güncellenmesinin ardından 32 lira seviyelerine kadar gerileyecek. Aynı şekilde kilogram fiyatı 20 liraya dayanan biberin, kilogram fiyatı 18 lira seviyelerine düşecek.

KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen temel gıda ürünlerinin tam listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.